Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Aleksandra Drescher: zawieszamy kontrole WFOŚ na…
2024-11-21, 09:57 Autor: Ireneusz Prochera

Aleksandra Drescher: zawieszamy kontrole WFOŚ na terenach dotkniętych powodzią

Aleksandra Drescher: zawieszamy kontrole WFOŚ na terenach dotkniętych powodzią
Jak przekazał w PRRO prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu Aleksandra Drescher. Fundusz zdecydował się zawiesić na terenach dotkniętych powodzią kontrole wykonania umów na dotacje.
- Myśmy zgłaszali jako trzy fundusze, tutaj śląski, opolski i dolnośląski, że jest taka potrzeba na teraz, żeby tych ludzi, mówiąc kolokwialnie, nie dobijać jeszcze tym, że my No bo nie o to chodzi, nikt sobie powodzi nie wymyślił, to po prostu kataklizm. Więc na ten moment mamy do końca czerwca przyszłego roku zawieszone kontrole.
Aleksandra Drescher poinformował, że trwa opracowywanie nowych zasad dla indywidualnych beneficjentów, którym woda zniszczyła instalacje objęte obowiązującymi zasadami.

Przypomniała również, że wciąż trwają nabory w programie Czyste Powietrze, choć jak się okazuje zmieniają się preferowane przez mieszkańców regionu źródła ciepła.

- Jeszcze przez ostatnie 2-3 lata dominowały zdecydowanie pompy ciepła. W 90% to były dofinansowania tylko i wyłącznie na pompy ciepła. Natomiast teraz trend się zmienił i dominują o dziwo piece na pellet.

Prawdopodobnie wygasną natomiast dotacje dla pieców gazowych, choć jeszcze można je dostać.
- Jeszcze tak, do końca roku, natomiast od nowego roku jeszcze oficjalnie takiej informacji nie mamy, natomiast kuluarowo mogę powiedzieć, że także instalacje gazowe i piece na gaz będą wyłączone z dofinansowania z programu Czyste Powietrze.(...) Na ten moment do końca roku jest taka możliwość.

Rozmówczyni Ireneusza Prochery zwróciła też uwagę na niepokojące sygnały jakie napływają od osób, które skorzystały z dotacji o problemach z firmami wykonującymi inwestycje.

_Wykonawca otrzymuje od nas zaliczkę na wniosek beneficjenta. Często beneficjenci podpisują pełnomocnictwa tym przedstawicielom wykonawców. Dlatego apelujemy o świadome wybieranie wykonawcy, o świadome podpisywanie pełnomocnictw i o to, żebyście Państwo przede wszystkim mieli zawsze kopię tego pełnomocnictwa, bo zdarzają się telefony nierzadko, że ktoś podpisał jakieś pełnomocnictwo, ale nie wiem komu, co to za firma, kto był reprezentantem, więc to jest Państwa interes i proszę sobie to bardzo zabezpieczyć. Dlatego, że mamy od kwietnia nową odsłonę programu Czyste Powietrze i jeżeli chodzi o wykonawców, to tu najwięcej problemów jest przy prefinansowaniu. Dlatego, że my wypłacamy zaliczkę na wniosek beneficjenta w firmie wykonawczej. Beneficjent podaje nam wniosek z kontem i upoważnia na jakie konto i dla jakiego wykonawcy my mamy tę zaliczkę wypłacić. Umowa nie wiąże na wykonanie tej inwestycji Funduszu. Nas wiąże umowa z beneficjentem, czyli Fundusz - beneficjent, natomiast beneficjent już sobie zawiera umowę z wykonawcą, no bo to jest tak jakby wymóg programu, że musi być ta umowa z wykonawcą również przedłożona do nas, żebyśmy wiedzieli kogo mamy po drugiej stronie przy beneficjencie i że ten beneficjent upoważnia tą czy inną firmę czy osobę reprezentującą tąż firmę do wypłaty tych środków. I teraz co się dzieje? I teraz się okazuje, że są sygnały, że zaliczka została wypłacona dawno temu, a inwestycja jest niezrealizowana. No i jest płacz, lament, telefony, bo co się dzieje? My mamy, Szanowni Państwo, związane ręce, ponieważ często zdarza się, że umowa jest tak skonstruowana z beneficjentem, beneficjenta z firmą wykonawczą, że jest jeszcze w terminie, mimo że ta zaliczka została tam wypłacona jakiś czas temu. I teraz my nie możemy podjąć żadnych kroków prawnych, bo po pierwsze nie jesteśmy stroną. Ten beneficjent też nie może podjąć, skoro tam jest termin zgodny z umową.
Więc tutaj jest taka patowa troszeczkę sytuacja.

Prezes WFOŚ prosiła więc o uważny wybór sprawdzonych wykonawców, którzy dotrzymają terminów umieszczonych w umowach z Funduszem

Zobacz także

2024-11-20, godz. 09:49 "Prace cały czas trwają, aby nikogo nie zatopiło". Daniel Palimąka o usuwaniu skutków powodzi na rzekach - Musimy przygotowywać się na kataklizmy, które będą nas ciągle zaskakiwać. W tym sensie, że będą być może mocniejsze, być może większe. I takie… » więcej 2024-11-18, godz. 16:38 "Ponad 1200 gospodarstw, które ucierpiały". Łukasz Smolarczyk o pomocy dla rolników po powodzi - Do 15 rolnicy mogli składać wnioski za zalaną produkcję w toku i teraz Agencja bardzo szybko te wnioski weryfikuje i bardzo szybko przystąpi do wypłaty… » więcej 2024-11-18, godz. 08:51 Paweł Szymkowicz: brakuje rąk do pracy przy opracowywaniu wniosków o pomoc popowodziową -Problemów finansowych faktycznie nie ma, bo jeśli Ośrodek Pomocy Społecznej składa zapotrzebowanie na wydane decyzje, to te środki pojawiają się czasami… » więcej 2024-11-15, godz. 09:10 "Ministerstwo Infrastruktury widzi potrzebę". Antoni Konopka o powrocie planów budowy trzech zbiorników retencyjnych… Dyrektor generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, "które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej… » więcej 2024-11-14, godz. 08:46 "Mamy bogatą ofertę polityczną". Tadeusz Jarmuziewicz o braku jednego kandydata koalicji w wyborach prezydenckich - Proszę zobaczyć, że raczej chłopcy trzymają lejce krótko i nie ma tam jakichś scen gorszących albo jakichś takich historii, żeby trzeba się po wyborach… » więcej 2024-11-13, godz. 08:45 "Niedosyt". Arkadiusz Wiśniewski o zapowiedzianym w nowej ustawie zwiększeniu dochodów samorządów - Do samorządu Opola trafi rok do roku, jak policzyliśmy, 30 parę milionów złotych więcej. To jest kwota, która z jednej strony cieszy, bo to zawsze więcej… » więcej 2024-11-12, godz. 08:54 "To grozi wznowieniem konfliktu za parę lat". Marcin Ociepa o pomysłach "zamrożenia" konfliktu w Ukrainie - Rosja funkcjonuje od pewnego czasu w trybie gospodarki wojennej. I tylko dlatego może robić rzecz niezwykle groźną, to znaczy prowadzić równolegle wojnę… » więcej 2024-11-08, godz. 08:49 "Setki tysięcy, jeśli nie miliony". Zbigniew Kubalańca o stratach branży turystycznej w regionie w związku z powo… O tym jak pomóc przedsiębiorcom z branży turystycznej, którzy ucierpieli w trakcie powodzi rozmawialiśmy w Porannej Rozmowie Radia Opole z wicemarszałkiem… » więcej 2024-11-07, godz. 08:51 "Wszystkie ręce na pokład". Wojewoda Monika Jurek o wypłatach pomocy finansowej dla powodzian Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole była wojewoda opolska Monika Jurek, którą pytaliśmy o to, kiedy będzie można powiedzieć, że wszyscy, którzy potrzebowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »