Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-10, 18:00 Autor: Joanna Matlak

Mama 4 Plus, "Wiosna" Biedronia i wspomnienie o premierze Janie Olszewskim tematami Niedzielnej Loży Radiowej

Od lewej: Ryszard Galla, Ryszard Wilczyński, Arkadiusz Jasiński, Małgorzata Wilkos, Antoni Duda, Marcin Oszańca i Jarosław Piskorski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Ryszard Galla, Ryszard Wilczyński, Arkadiusz Jasiński, Małgorzata Wilkos, Antoni Duda, Marcin Oszańca i Jarosław Piskorski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gorąca dyskusja podczas Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy i działacze partyjni rozmawiali m.in. o programie „Mama 4 Plus”, czyli o pomyśle tzw. matczynej emerytury.
Program przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci oraz nie wypracowały sobie emerytury finansowanej z systemu ubezpieczenia społecznego, będą miały prawo do minimalnej emerytury. O świadczenie będą się mogli ubiegać także ojcowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, w razie śmierci matki, bądź porzucenia przez nią dzieci.

- To jest coś, na co od dawna czekaliśmy – uznał Antoni Duda z Prawa i Sprawiedliwości. - To jest matka, która znacznie więcej pracuje, to jest dostrzeżenie roli rodzica, matki, która poświęciła siły, czas, zdrowie i życie na wychowywanie dzieci. Ja uważam, że najniższa emerytura jest jak najbardziej oczekiwana -mówi Duda.

Z kolei kwestię emerytur kobiet pracujących zawodowo i jednocześnie wychowujących kilkoro dzieci podjął Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej. - To nie rozwiązuje problemu najniższych emerytur, które dotykają kobiet, które urodziły i wychowywały 2,3,4 dzieci i emerytury mają tylko nieznacznie wyższe, niż ta najniższa z tego świadczenia. Bo jest to świadczenie kompensacyjne, które jest przecież tak skonstruowane, że każdy, kto spełni warunki, dostanie pieniądze do poziomu tej najniższej emerytury.

- Kluczem jest to, że matka która urodziła i wychowała kilkoro dzieci, podejmuje pewną działalność propaństwową – mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - Jeśli te dzieci zostaną w kraju i będą tu pracować, to będą pracować na kolejne pokolenia. To nie jest tak, że to nie ma znaczenia. Sama mam 40-kilkuletnią koleżankę, która ma piątkę dzieci i ma 4 lata stażu pracy, a jej mąż w tym samym czasie ma 25. I albo zdąży do 60 roku życia te minimalne 20 lat stażu wypracować, albo nie, to jest też pewien wybór - mówi Wilkos.

- Problem jak zwykle tkwi w szczegółach – mówi Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Też mam sąsiadkę z czwórką dzieci, ale ona pracuje w szkolnictwie i ona już nie skorzysta z tej rekompensaty w żaden sposób. Ale jeśli dla tych kobiet wprowadzono by pewne wskaźniki, które zwiększałyby tę emeryturę, to myślę, że byłby w tym interes.

- Dobrze, że PiS kontynuuje politykę prorodzinną, którą zapoczątkował Władysław Kosiniak-Kamysz, ale pomysł wymaga poprawy – mówi Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - To tworzy podziały, bo rozgoryczeni są inni ludzie, którzy mają 2, 3 lub 4 dzieci, bo w czym gorsza jest kobieta, która urodziła 2 lub 4 dzieci, ale stale pracowała?

- Trzeba wspierać rodziny, ale to wprowadza pewien podział, bo co np. z rodzicami dzieci niepełnosprawnych - mówi Arkadiusz Jasiński z partii Porozumienie. - Nie należy premiować osób, które nie pracowały. A jeśli ktoś wychował czwórkę dzieci, to wypracował jakąś emeryturę i powinien sprawiedliwie otrzymać dodatek, który obowiązuje od tego ciekawego skądinąd progu, bo czemu od czwórki dzieci, a nie od jednego - stwierdził Jasiński.

- Ten projekt dzieli społeczeństwo, jest w nim pewna luka – stwierdził Jarosław Piskorski z Nowoczesnej. - To świadczenie otrzymują kobiety, które nie pracowały, a co z tymi, które pracowały i wychowywały kilkoro dzieci? One już nie otrzymują tego typu świadczeń. Mamy wrażenie, że ten program połowicznie poprawia sytuację pewnej grupy - mówi Piskorski.

Politycy wspominali również Jana Olszewskiego, byłego premiera Polski, który zmarł w czwartek wieczorem, a także oceniali szanse "Wiosny", czyli nowej partii Roberta Biedronia.
Antoni Duda
Ryszard Wilczyński
Małgorzata Wilkos
Ryszard Galla
Marcin Oszańca
Arkadiusz Jasiński
Jarosław Piskorski

Wiadomości z regionu

2019-03-24, godz. 21:11 Opolscy politycy o szansach swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego i ogólnej szansie na europosła z ... Czy mamy szansę na własnego opolskiego europosła i co zrobić, żeby te szanse zwiększyć? Z odpowiedzią na to pytanie mierzyli się opolscy politycy, goście Nied ... » więcej 2019-03-24, godz. 19:15 Po raz dziesiąty podzielili się miłością. W Dębskiej Kuźni zagrali dla Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z P ... Po raz dziesiąty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębskiej Kuźni zorganizowano wyjątkowy koncert charytatywny - “Dzielmy się miłością”. Nie zabrakło licytacj ... » więcej 2019-03-24, godz. 16:57 Opolskie morsy oficjalnie zakończyły sezon na lodowate kąpiele. Do morsowania wrócą w listopadzie Chociaż kąpieli w przeręblu nie było dużo, dla opolskich morsów sezon był bardzo udany. To za sprawią wielu nowych osób, które dołączyły do grona amatorów kąp ... » więcej 2019-03-24, godz. 16:31 Marcin Ociepa zaprezentował "Strategię dla rozwoju" dla województwa opolskiego. Towarzyszył mu wicepremier Jarosław Go ... Silna rodzina, nowoczesna gospodarka, udrożnienie Odry - to niektóre z pięciu priorytetów Marcina Ociepy, który dziś (24.03) podczas konwencji programowej zap ... » więcej 2019-03-24, godz. 15:00 Centrum Opola bez samochodów, ale z ogródkami letnimi? Do poniedziałku można wypełniać specjalne ankiety Azyl dla pieszych i rowerzystów oraz wprowadzenie strefy zamieszkania z ograniczonym ruchem samochodów w obszarze ulic: Koraszewskiego, Rynek, Książąt Opolski ... » więcej 2019-03-24, godz. 11:54 Ratownicy testowali karetki na torze Silesia Ring w Kamieniu Śląskim Karetki zakupione przez Krapkowickie Centrum Zdrowia w Krapkowicach przeszły testy na torze wyścigowym Silesia Ring w Kamieniu Śląskim. » więcej 2019-03-24, godz. 11:52 Dystrybutor substancji zalegającej na polach w Strzelcach Opolskich wyjaśniał mieszkańcom czym są tajemnicze hałdy W związku z doniesieniami o szkodliwości pryzm znajdujących się w Strzelcach Opolskich na polach za Osiedlem Piastów Śląskich, wytwórcy carbotery (produktu ub ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:23 Dobrzeń Wielki chce odzyskać utracone sołectwa. Będzie wniosek do MSWiA Radni Dobrzenia Wielkiego na najbliższej sesji (28.03) po raz trzeci podejmą uchwałę i będą wnioskować do MSWiA za pośrednictwem wojewody opolskiego o odwróce ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:25 Co czwarte pozwolenie na pracę w naszym regionie jest uchylane. Cudzoziemcy rezygnują z przyjazdu lub z pracy 1/4 pozwoleń na pracę dla cudzoziemców spoza Unii Europejskiej wydanych przez Opolski Urząd Wojewódzki w ciągu roku jest uchylanych. Dzieje się tak w przypadk ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:23 Dziś po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów - Data nie jest przypadkowa - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Janusz Oszytko z Delegatury IPN w Opolu. W tym roku przypada 75. rocznica zamordo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »