Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-04, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

Opolskie placówki ZUS przyjmują wnioski z programu Mama 4+. Pierwsze świadczenie przyznano w Nysie

Opolskie placówki ZUS przyjmują wnioski z programu Mama 4+. Pierwsze świadczenie przyznano w Nysie [fot. Pixabay]]
Opolskie placówki ZUS przyjmują wnioski z programu Mama 4+. Pierwsze świadczenie przyznano w Nysie [fot. Pixabay]]
Blisko 900 mieszkańców Opolszczyzny zainteresowanych rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym Mama 4+ odwiedziło regionalne placówki ZUS, a 117 osób złożyło już komplet dokumentów. Oficjalnie program obowiązuje od 1 marca, ale ZUS przyjmował wnioski już od 18 lutego. Dziś (04.03) pierwszą decyzję o przyznaniu świadczenia otrzymała ponad 80-letnia mieszkanka Nysy.
- O rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą się ubiegać osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat - mężczyźni) i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS w województwie opolskim. - Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przyznawane matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci i z racji obowiązków rodzicielskich nie mogła podjąć zatrudnienia, przerwała bądź zrezygnowała z pracy. Oczywiście w konkretnych okolicznościach to świadczenie będziemy mogli przyznać również ojcu, np. wtedy, gdy matka zmarła, porzuciła dzieci bądź nie udowodniła, że wystarczająco długo się nimi zajmowała.

Maksymalnie świadczeni Mama 4+ może wynieść 1100 złotych brutto. Taka kwota będzie przyznana tym osobom, które dotąd nie miały prawa do emerytury lub renty. Jeśli wnioskodawca pobiera już emeryturę lub rentę np. z ZUS lub KRUS, ale wysokość świadczenia nie osiąga poziomu 1100 złotych brutto, dostanie wyrównanie do wysokości minimalnego świadczenia emerytalnego wypłacanego przez ZUS.

Jak wynika z szacunkowych wyliczeń, w województwie opolskim z tego świadczenia skorzystać ponad 2,5 tys. kobiet. Przypomnijmy, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce.
Sebastian Szczurek

Wiadomości z regionu

2020-07-06, godz. 21:45 Raport dnia: w regionie zakaziła się kobieta z powiatu strzeleckiego. Cztery osoby wyzdrowiały Jedno zakażenie koronawirusem i cztery przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (06.07) na Opolszczyźnie. Zachorowała mieszkanka powiatu strzeleckiego, to kobieta… » więcej 2020-07-06, godz. 20:30 WYBORY 2020. "Te wybory są niezmiernie ważne, może zadecydować nawet tysiąc głosów". Poseł Janusz Kowalski odwiedza opolskie… - Od tego kto i w jaki sposób będzie rządzić Polską, zależeć będzie kontynuacja programów społecznych 500+ i trzynastej emerytury - mówił Janusz Kowalski, poseł… » więcej 2020-07-06, godz. 20:00 Powołują partnerstwo samorządów, aby przywrócić pasażerski ruch kolejowy na trasie Racławice Śląskie – Racibórz Reaktywowanie linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz, taki jest cel umowy o partnerstwie samorządów lokalnych z województw opolskiego i śląskiego. Wspólnie… » więcej 2020-07-06, godz. 19:00 Głuchołazy: gmina pomaga w „odmrażaniu” ruchu turystycznego w Górach Opawskich Z akcją adresowaną do krajowych turystów ruszyły Głuchołazy. Ma ona zachęcić do wakacyjnego wypoczynku w Górach Opawskich. » więcej 2020-07-06, godz. 18:30 Utrudnienia na Moście Groszowym. Przejście możliwe tylko połową szerokości Ruszyły prace remontowe przy Moście Groszowym w Opolu. Od dziś (06.07) piesi mogą poruszać się tylko połową szerokości kładki. » więcej 2020-07-06, godz. 18:00 Jest akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki. "To polityczna próba usunięcia mnie z zajmowanego urzędu" Akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki trafił do Sądu Rejonowego w Oleśnie. Prokuratura zarzuca Grzegorzowi Domańskiemu popełnienie trzech przestępstw oszustwa… » więcej 2020-07-06, godz. 17:45 Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas" [ZDJĘCIA… Uroczystym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęto budowę ostatniego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Licząca 14,5 kilometra trasa powstanie w ciągu nieco… » więcej 2020-07-06, godz. 17:00 Nyscy policjanci wspólnie z kolejarzami przypominali o zasadach bezpieczeństwa na torach Nyscy policjanci, wspólnie z pracownikami PKP PLK przypominali zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W ramach akcji 'Bezpieczny piątek' kontrolowano… » więcej 2020-07-06, godz. 15:45 Są solidarni z ukraińską gminą partnerską poszkodowaną przez powódź Paczków pomaga partnerskiej gminie Tłumacz na Ukrainie. Znajduje się ona w obwodzie Iwano-Frankiwskim, który pod koniec czerwca mocno ucierpiał w wyniku powodzi… » więcej 2020-07-06, godz. 15:30 Do Namysłowa wrócił punkt obsługi gazowej spółki. Dotychczas mieszkańcy musieli odwiedzać placówkę w Kluczborku Mieszkańcy Namysłowa i okolic będą mogli korzystać z punktu obsługi klienta Polskiej Spółki Gazownictwa, które dziś (06.07) uroczyście otwarto w stolicy powiatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »