Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-13, 10:45 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Nowe świadczenie rodzicielskie. Od 1 marca emerytura matczyna

© (fot. sxc.hu)
© (fot. sxc.hu)
Adrian Czubak [fot. Barbara Więcek]
Adrian Czubak [fot. Barbara Więcek]
- To jest jakaś forma wdzięczności za podjęcie trudu wychowania dzieci - ocenił w porannej rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak, pytany o wchodzący w życie od marca nowy program prospołeczny "Mama 4+".
- 1 marca planowane jest rozpoczęcie nowego programu prospołecznego, w ramach wdzięczności i szacunku dla wielu polskich matek, które urodziły i wychowały co najmniej 4 dzieci. Doceniając wiele polskich matek, które w trudnych nieraz czasach rezygnowały z kariery zawodowej, rezygnowały z pracy zawodowej, na rzecz bardzo licznego potomstwa - stwierdził wojewoda.

Według szacunków, z programu może skorzystać w całym kraju od 80 do 100 tysięcy osób, a na realizację programu w tym roku w budżecie zarezerwowano 800 mln złotych.

- Matki, które poświęciły życie na wychowanie potomstwa często żyją na poziomie dalekim od komfortowego i trzeba to zmienić - powiedział Adrian Czubak.

- Oczywiście, środki finansowe są z góry ustalone, czyli mówimy o dorównaniu, jeśli któraś z tych mam nie ma najniższego świadczenia emerytalnego z różnych przyczyn, chociażby nie ma wypracowanych lat, na przykład wracała na rynek pracy po 10-15 latach. A pamiętamy, co było w latach 90 XX wieku - 30, 40, czasem nawet 50-procentowe bezrobocie w różnych częściach kraju. I tym mamom bardzo ciężko było wrócić na rynek pracy. A dzisiaj są już w wieku emerytalnym i ich sytuacja jest nieraz tragiczna - tłumaczył wojewoda opolski.

Wnioski o przyznanie objętego programem świadczenia trzeba będzie składać do ZUS lub KRUS. - Zobaczymy, ile wniosków wpłynie, jakie będzie zainteresowanie - dodał Adrian Czubak.

"Mama 4+" - to nowy rodzaj emerytur przeznaczonych dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie nabyły praw do emerytury lub ich emerytura jest niższa niż minimalna.  

Dodajmy, od poniedziałku (18.02) ma zostać uruchomiona w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim "komórka informacyjna", korzystając z której będzie można zasięgnąć niezbędnych informacji dotyczących zasad funkcjonowania wsparcia.
Adrian Czubak
Adrian Czubak

Wiadomości z regionu

2020-02-19, godz. 22:30 Nysa także stawia na elektromobilność. W tym roku w mieście pojawią się pierwsze instalacje do ładowania samochodów Nysa to kolejne miasto, w którym zamontowane zostaną stacje ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Instalacje mają pojawić się tam jeszcze w tym roku. » więcej 2020-02-19, godz. 20:00 Wiosną ma ruszyć rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. "To nie będzie kąpielisko, ale miejsce wypoczynku" Coraz bliżej rewitalizacji kamionki Piast w Opolu. Do ratusza wpłynęły trzy oferty na zagospodarowanie byłego wyrobiska cementowni. Najniższą cenę przedstawiła… » więcej 2020-02-19, godz. 18:00 Cmentarz w Namysłowie będzie większy. Na terenie nekropolii pojawi się także kolumbarium na urny Na cmentarzu komunalnym w Namysłowie powoli zaczyna brakować wolnych miejsc. Z tego powodu tamtejszy magistrat przygotowuje się do rozbudowy nekropolii. » więcej 2020-02-19, godz. 18:00 Spór o remont drogi w Goświnowicach. Dalszą wycinkę drzew wstrzymała pachnica dębowa Nyskie starostwo wstrzymało wycinkę drzew przy drodze powiatowej prowadzącej do Goświnowic. Prace mające na celu modernizację drogi ustały po protestach ekologów… » więcej 2020-02-19, godz. 16:45 Nie zwolnili przed przejściem dla pieszych, dostali mandaty i punkty karne Pędzą zdecydowanie za szybko i do tego wykonują niebezpieczne manewry. Policjanci z grupy Speed zatrzymali kolejnych kierowców, którzy w terenie zabudowanym, w… » więcej 2020-02-19, godz. 16:15 Nadleśnictwo Olesno usuwa niebezpieczne i zamierające drzewa rosnące przy drogach Ubywa drzew wzdłuż drogi wojewódzkiej 494 w powiecie oleskim. Chodzi o trasę od granicy z województwem śląskim do skrzyżowania z drogą krajową 45. » więcej 2020-02-19, godz. 16:15 Innowacje w polskich miastach i wsiach mogą być jeszcze bardziej widoczne. W Opolu rozmawiano o możliwościach ich wyko… Od systemu powiadamiania o zapełnionych kontenerach na śmieci, po zautomatyzowaną komunikację miejską, komputery kwantowe i sztuczną inteligencję. Jak mogą wyglądać… » więcej 2020-02-19, godz. 15:45 Kierowca z Mołdawii wiózł busem 12 osób. Mógł przewozić 9 Zabrał na pokład 12 osób, a mógł maksymalnie 9. Mołdawski kierowca busa stracił prawo jazdy, bo przesadził z liczbą pasażerów w samochodzie. » więcej 2020-02-19, godz. 14:45 Policjantem jest się niezależnie od godzin pracy. Przypomniał o tym funkcjonariusz z Grodkowa Policjanci z Opolszczyzny kolejny raz udowadniają, że o bezpieczeństwo mieszkańców dbają niezależnie od godzin pracy. Tym razem przypomniał o tym kierownik grodkowskich… » więcej 2020-02-19, godz. 14:30 Jedziesz za szybko, licz się z konsekwencjami. Prudniccy policjanci zatrzymali dwóch piratów drogowych 120 i 170 kilometrów na godzinę - jadących z taką prędkością kierowców zatrzymali policjanci z prudnickiej drogówki. Obu mężczyznom wręczono mandaty, ukarano punktami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »