Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-05, 19:15 Autor: Katarzyna Doros

Duże zainteresowanie rządowym programem "Mama 4+" wśród mieszkańców regionu

Duże zainteresowanie rządowym programem "Mama 4+" wśród mieszkańców regionu
Duże zainteresowanie rządowym programem "Mama 4+" wśród mieszkańców regionu
- Opolanie zainteresowany świadczeniem Mama 4 Plus już od dwóch tygodni odwiedzają ZUS - zauważa opolski rzecznik placówki Sebastian Szczurek. Przypomnijmy, od piątku (01.03) w całym kraju obowiązuje ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Rządowy program Mama 4 Plus zakłada m.in. minimalną emeryturę przyznawaną kobietom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci oraz mężczyznom na określonych warunkach.
- Tylko do 1 marca wniosek o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego złożyło 119 osób, w tym dwóch panów - mówi Sebastian Szczurek z ZUS.

- Przyznanie tego świadczenia jest decyzją uznaniową. Nie można tego świadczenia łączyć ani z emeryturą, ani z rentą. Szacunki są takie, że emerytury, czy renty od państwowych ubezpieczycieli, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie ma około 65 pań, które urodziły powyżej czwórki dzieci i to są osoby, które jak najbardziej mogą aplikować o to świadczenie.

Zdaniem mieszkańców świadczenie może być pomocne zwłaszcza, gdy wiele kobiet ma problem z powrotem na rynek pracy i otrzymuje zbyt niskie świadczenia.

- Na pewno jest bardzo trudno wrócić później do pracy. Chociaż moja siostra też miała dzieci, wychowała je, poszła do pracy i teraz na emeryturę - mówi jedna z opolanek.

- Myślę, że takie minimalne świadczenie właśnie do emerytury powinno być. Czasem liczy się, że miało się trójkę dzieci, doliczało się lata do emerytury, ale jak to jest, że w ramach rekompensaty, że czwórka dzieci jest, dostaje się świadczenie, to jest dobrze - mówi inna kobieta.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie równe najniższej emeryturze, przysługuje wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce. Jego wypłata nie będzie możliwa przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Sebastian Szczurek
mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2020-10-26, godz. 21:00 Zmiany w pracy nyskiego sądu. Z powodu pandemii koronawirusa odwołano część posiedzeń Nyski sąd odwołuje rozprawy i posiedzenia jawne zaplanowane na najbliższe 2 tygodnie. Decyzja ma na celu ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii koro… » więcej 2020-10-26, godz. 20:30 Raport dnia: Początek tygodnia ze spadkiem liczby zakażeń w kraju i regionie Na Opolszczyźnie potwierdzono 335 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej, 100 w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. » więcej 2020-10-26, godz. 19:00 Większość uczniów na zdalnym nauczaniu, seniorom zakupy robią pracownicy socjalni. Nowe obostrzenia najbardziej dotknęły… Uczniowie i seniorzy - osoby z tych grup społecznych najbardziej dotknęły nowe obostrzenia związane z wprowadzeniem na terenie całego kraju czerwonej str… » więcej 2020-10-26, godz. 18:29 Ogólnopolski Strajk Kobiet w Opolu. Były korki i solidarność kierowców. "Walczymy o prawo do wyboru" Ponad tysiąc mieszkańców Opola, głównie młodych ludzi, wyszło na ulice zamanifestować swój sprzeciw przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w… » więcej 2020-10-26, godz. 17:30 Placówki oświatowe w Głubczycach przygotowane na zdalne nauczanie Gmina Głubczyce przygotowana do zmian w szkolnictwie. W związku z przejściem całego kraju do czerwonej strefy epidemicznej od dzisiaj (26.10) obowiązują… » więcej 2020-10-26, godz. 16:41 Żołnierze WOT w punktach poboru wymazów w Kędzierzynie-Koźlu i w Brzegu. Mają odciążyć personel medyczny Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od dziś (26.10) pomagają w punkcie pobierania wymazów do testów na obecność koronawirusa przy szpitalu powiatowym… » więcej 2020-10-26, godz. 16:41 Inwentaryzacja tras rowerowych w regionie. Rusza program "Opolskie na rowery" Spójna sieć, jednakowo oznaczone trasy rowerowe z przystosowaną infrastrukturą. Początkiem do realizacji marzeń miłośników jednośladów ma być program… » więcej 2020-10-26, godz. 16:00 Szpital w Namysłowie odwoła się od decyzji wojewody. Placówka chce znów pracować w normalnym trybie Szpital w Namysłowie zwróci się do wojewody z wnioskiem o zmianę decyzji związanej z leczeniem w placówce chorych na koronawirusa. Powodem jest niewystarczająca… » więcej 2020-10-26, godz. 16:00 SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu wstrzymał przyjęcia na dermatologię i neurologię. Koronawirus także w jednej z para… SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu wstrzymał przyjęcia na oddziałach dermatologii i neurologii po tym, jak stwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem na oddziale… » więcej 2020-10-26, godz. 15:15 Środowiska narodowe chcą bronić kościołów i atakują LGBT. Lewica odpowiada: To świadczy o braku poczucia rzecz… Kilkadziesiąt osób z Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego przez całą niedzielę (25.10) zabezpieczało opolskie kościoły przed potencjalnymi aktami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***