Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-05, 19:15 Autor: Katarzyna Doros

Duże zainteresowanie rządowym programem "Mama 4+" wśród mieszkańców regionu

Duże zainteresowanie rządowym programem "Mama 4+" wśród mieszkańców regionu
Duże zainteresowanie rządowym programem "Mama 4+" wśród mieszkańców regionu
- Opolanie zainteresowany świadczeniem Mama 4 Plus już od dwóch tygodni odwiedzają ZUS - zauważa opolski rzecznik placówki Sebastian Szczurek. Przypomnijmy, od piątku (01.03) w całym kraju obowiązuje ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Rządowy program Mama 4 Plus zakłada m.in. minimalną emeryturę przyznawaną kobietom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci oraz mężczyznom na określonych warunkach.
- Tylko do 1 marca wniosek o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego złożyło 119 osób, w tym dwóch panów - mówi Sebastian Szczurek z ZUS.

- Przyznanie tego świadczenia jest decyzją uznaniową. Nie można tego świadczenia łączyć ani z emeryturą, ani z rentą. Szacunki są takie, że emerytury, czy renty od państwowych ubezpieczycieli, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie ma około 65 pań, które urodziły powyżej czwórki dzieci i to są osoby, które jak najbardziej mogą aplikować o to świadczenie.

Zdaniem mieszkańców świadczenie może być pomocne zwłaszcza, gdy wiele kobiet ma problem z powrotem na rynek pracy i otrzymuje zbyt niskie świadczenia.

- Na pewno jest bardzo trudno wrócić później do pracy. Chociaż moja siostra też miała dzieci, wychowała je, poszła do pracy i teraz na emeryturę - mówi jedna z opolanek.

- Myślę, że takie minimalne świadczenie właśnie do emerytury powinno być. Czasem liczy się, że miało się trójkę dzieci, doliczało się lata do emerytury, ale jak to jest, że w ramach rekompensaty, że czwórka dzieci jest, dostaje się świadczenie, to jest dobrze - mówi inna kobieta.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie równe najniższej emeryturze, przysługuje wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce. Jego wypłata nie będzie możliwa przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Sebastian Szczurek
mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2020-04-06, godz. 21:30 Akcja "Nie pozwolę ci się zamknąć". Klienci kupują od firm usługi, z których skorzystają po pandemii Pod hasłem 'Nie pozwolę ci się zamknąć' Krajowa Izba Gospodarcza zainicjowała akcję, która ma pomóc firmom usługowym. Kampania jest oparta o działania solidarnościowe… » więcej 2020-04-06, godz. 20:50 Kolejne wsparcie od starostwa opolskiego dla szpitali Maseczki, płyny dezynfekujące i przyłbice. Starostwo opolskie przekazało kolejne wsparcie do szpitali. » więcej 2020-04-06, godz. 20:37 Raport dnia: 87-letnia kobieta drugą ofiarą koronawirusa w regionie. Mamy na Opolszczyźnie 7 nowych potwierdzonych zak… 311 nowych osób zakażonych koronawirusem odnotowano w poniedziałek (06.04) w kraju. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w naszym regionie siedem nowych przypadków… » więcej 2020-04-06, godz. 20:15 Pijany próbował prowadzić samochód w centrum Krapkowic Osobówka jadąca zygzakiem jedną z ulic w Krapkowicach wydała się policjantom bardzo podejrzana. Kierowca samochodu był nietrzeźwy. Za kierowanie pod wpływem odpowie… » więcej 2020-04-06, godz. 19:45 Nie okłamujcie medyków! Zakażenia koronawirusem lekarza i ratowników w Kędzierzynie-Koźlu można było uniknąć Do zakażenia medyków ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu doszło, ponieważ pacjentka zataiła przed nimi, że jej mąż, który wrócił z zagranicy ma objawy chorobowe… » więcej 2020-04-06, godz. 18:11 Śluza stanęła przed wejściem do nyskiego szpitala. Lecznica uruchamia też pododdział "gorączkowy" Od dziś (06.04) przed wejściem do nyskiego szpitala stoi namiot-śluza, gdzie każda wchodząca na teren lecznicy osoba musi przejść obowiązkowy pomiar temperatu… » więcej 2020-04-06, godz. 18:05 Druga ofiara koronawirusa na Opolszczyźnie. W regionie już ponad setka zakażonych Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 212 nowych osobach zakażonych koronawirusem. Jeden przypadek dotyczy województwa opolskiego. Ministerstwo poinformowało również… » więcej 2020-04-06, godz. 18:00 Klientów w sklepie było więcej niż powinno. Skończyło się mandatem Klienci poinformowali policję, że właściciel jednego ze sklepów w Krapkowicach nie przestrzega ograniczeń w handlu wprowadzonych w związku z pandemią i wpuszcza… » więcej 2020-04-06, godz. 16:30 Dymisja Jarosława Gowina, głosowanie korespondencyjne nieprzesądzone. Opolscy politycy komentują wydarzenia w Sejmie. … Szykują się zmiany w rządzie. Wicepremier Jarosław Gowin, lider Porozumienia podał się dzisiaj (06.04) do dymisji. Następnie część posłów jego partii wstrzymała… » więcej 2020-04-06, godz. 16:30 Opolska KAS przekazała sanepidowi skonfiskowany alkohol. Powstaną z niego płyny do dezynfekcji Opolski oddział Krajowej Administracji Skarbowej włącza się w walkę z koronawirusem. Nielegalny alkohol zatrzymany przez celników podczas przestępstw nie trafi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »