Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-27, 21:22 Autor: Joanna Matlak

Gorąca dyskusja podczas Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali o lekcjach przeciw mowie nienawiści

Goście Niedzielnej Loży Radiowej z 27 stycznia 2019 roku [fot. Barbara Więcek]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej z 27 stycznia 2019 roku [fot. Barbara Więcek]
O pomyśle przeprowadzenia we wszystkich szkołach lekcji przeciw mowie nienawiści rozmawiano w Niedzielnej Loży Radiowej. Pomysł budzi protesty, są środowiska, które uważają, że lekcje te posłużą do promowania postaw i idei, do których część rodziców jest nastawiona bardzo krytycznie.
- Sama definicja mowy nienawiści jest niejasna – mówi Fabian Pszon z Solidarnej Polski.
- Zastanówmy się, czy pod płaszczykiem szkoleń odnośnie mowy nienawiści, chcemy indoktrynować nasze dzieci, bo uważam, że ten temat nie powinien być robiony na szybko. To powinno być przemyślane i powinniśmy się zastanowić, co właściwie oznacza mowa nienawiści - mówi Pszon.

- Takie lekcje nie mogą być akcyjne, to musi być stały program – mówi Barbara Kamińska z Platformy Obywatelskiej. - Istnieje ogromna konieczność, aby przygotować młode pokolenie, by umiało funkcjonować w dialogu, porozumieniu i w poszanowaniu siebie. Zobaczmy, co dzieje się na forach społecznościowych. Młodzi ludzie zaczynają, niestety, przenosić wzorce ze świata publicznego do swoich zachowań - mówi Kamińska.

- Powinniśmy rozmawiać z dziećmi w szkole o przemocy fizycznej jak i psychicznej- mówi Jacek Wanicki z Kukiz’15. - One muszą też wiedzieć co się dzieje, kiedy są ofiarami przemocy, co robić, jak działać, kiedy korzystają z internetu i portalów społecznościowych i i spotykają się z przemocą - mówi Wanicki.

- Bardzo dobra akcja i nie możemy jej oderwać od kontekstu, czyli wydarzeń w Gdańsku - mówi Piotr Wach z Nowoczesnej. - Nastąpiło to po 2-3 latach kopania coraz głębszych podziałów w polskim społeczeństwie, coraz bardziej poważnego hejtu, wypływającego na portalach społecznościowych czy serwisach wideo. I najwyższy czas to przerwać - mówi Wach.

- Jeśli za hejt uznamy każdą krytykę, to nie rozwiążemy problemu, tylko go nakręcimy - mówi Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia. - Problem jest i trzeba z nim walczyć, ale najpierw trzeba go zdiagnozować, żeby nie wylać dziecka z kąpielą. Według mnie, świetnym miejscem w szkole, żeby o tym problemie rozmawiać, są lekcje religii lub etyki, jeśli ktoś na religię nie chodzi - mówi Bortniczuk.

- Powinniśmy jasno określić, co jest mową nienawiści, a co krytyką– mówiła Katarzyna Czochara, poseł PiS. - Przed chwilą mieliśmy sytuację, kiedy to pan Piotr Wach, przerwanie komuś w studiu nazwał hejtem i jest to trochę śmieszne. Za chwilę spojrzenie czy jakiś gest będziecie odbierać jako mowę nienawiści - mówi Czochara.

- Dlaczego my zawsze działamy w formie akcyjnej? – pytał z kolei Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Jeśli jest taka potrzeba i idzie sygnał od polityków, to niech on pozostanie tylko sygnałem. A treść pozostawmy fachowcom - dodaje Galla.
Fabian Pszon
Barbara Kamińska
Jacek Wanicki
Piotr Wach
Kamil Bortniczuk
Katarzyna Czochara
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 16:00 Bus "NowejPiątki" w trasie. Dzisiaj odwiedzał miejscowości na północy województwa opolskiego Wołczyn, Byczyna i Kluczbork znalazły się dzisiaj (22.03) na trasie busa 'NowaPiątka'. » więcej 2019-03-22, godz. 15:38 Duże zainteresowanie 22. edycją nyskich targów pracy. "To najlepsza forma kontaktu potencjalnego pracownika z pracodaw ... Ponad 40 wystawców z Polski jak i zagranicy wzięło dziś (22.03) udział w nyskich targach pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 22. i dla setek od ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:33 Polak Węgier dwa bratanki. Trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Delegacja z zaprzyjaźnionego z Opolszczyzną regionu Fejér gościła w stolicy województwa. Studyjny wyjazd opolskich winiarzy do partnerskiego regionu, czy wspó ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:25 Kłosowski i Czochara powalczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu dolnośląsko-opolskiego Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów ubiegających się o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu obejmującego województwa dolnośląskie i op ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:15 Debata i prelekcje. Trwają obchody Światowego Dnia Wody w Opolu Debata o wodzie w mieście, prelekcje i panel dyskusyjny - to kolejne elementy obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu. W siedzibie Wodociągów i Kanalizacji dysk ... » więcej 2019-03-22, godz. 14:19 Paczków: Zamiast tradycyjnych "kartoników", szkolne legitymacje noszą w smartfonach Uczniowie paczkowskiej szkoły, jako pierwsi w regionie korzystają od wczoraj (21.03) z elektronicznych legitymacji. Dokument wyświetlany jest na ekranie smart ... » więcej 2019-03-22, godz. 13:45 Nie będzie aktu oskarżenia wobec księdza pedofila, bo sprawa się przedawniła Prokuratura Rejonowa w Nysie ustaliła, że ks. Edward W., niegdyś wikary w Strzelcach Opolskich, w latach 80 i 90 dokonał czynów pedofilskich wobec nieletnich ... » więcej 2019-03-22, godz. 13:00 Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę Policjant wracając z pracy do domu zatrzymał pijanego kierowcę. Doszło do tego w Kędzierzynie-Koźlu. Funkcjonariusz, na osiedlu Śródmieście, zwrócił uwagę na ... » więcej 2019-03-22, godz. 12:05 "Towarzyszy nam idea wspólnej walki o wolność". Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Opolu W Opolu trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Opolscy radni i samorządowcy z Węgier uroczyście złożyli kwiaty przy Obelisku Rewolucji Węgierskiej ... » więcej 2019-03-22, godz. 11:47 W USK w Opolu będą edukować młodych pacjentów z cukrzycą Uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a profilaktyka w jej przypadku jest niezwykle trudna. Cukrzyca zbiera coraz większe żniwo, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »