Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-26, 00:16 Autor: Daniel Klimczak

Różne spojrzenia na mowę nienawiści w Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy dyskutowali o hejcie

Od lewej: Ryszard Galla, Piotr Pośpiech, Arkadiusz Jasiński, Witold Zembaczyński, Jerzy Czerwiński, Paweł Grabowski, Janusz Kowalski, Ryszard Wilczyński
Od lewej: Ryszard Galla, Piotr Pośpiech, Arkadiusz Jasiński, Witold Zembaczyński, Jerzy Czerwiński, Paweł Grabowski, Janusz Kowalski, Ryszard Wilczyński
Polityczny hejt był głównym tematem Niedzielnej (25.08) Loży Radiowej, w której opolscy politycy dyskutowali między innymi na temat tego, gdzie kończą się granice uzasadnionej krytyki.
Zdecydowana większość gości Radia Opole przyznała, że w swojej karierze stawała się obiektem ataków. Zdaniem polityków, zjawisko to jest szczególnie widoczne w Internecie, choć pojawia się ono także w tradycyjnych mediach.

Piotr Pośpiech z Polskiego Stronnictwa Ludowego zauważał, że mowa nienawiści zawsze odbija się negatywnie nie tylko na osobie będącej przedmiotem ataku, ale też na jej najbliższych.

- I ten mały, i ten duży hejt, kierowany na obojętnie jakiego polityka, czy osobę publiczną, zawsze dotyka jego rodziny. Mój syn też mi przynosi z Facebooka i pyta "tato, czemu tak na ciebie piszą?". To zawsze boli dwa razy bardziej, niż jakby ktoś na mnie wylał wiadro pomyj, naprawdę - tłumaczy.

Zdaniem Janusza Kowalskiego z Solidarnej Polski, ze zjawiskiem należy walczyć na drodze prawnej.

- Kiedyś na to nie reagowałem, teraz reaguję. Zgłaszam od razu sprawę na policję, wytaczam procesy cywilne, karne, ponieważ jest to jedyny pomysł na to, w jaki sposób z ludźmi, którzy rzeczywiście naruszają dobra innych, szczególnie rodziny, walczyć. Ja do tego zachęcam i bez względu na opcję polityczną, jeżeli dotyczy to najbliższych, to będę zawsze reagował - zapewnia.

W podobny sposób wypowiada się poseł Kukiz 15, Paweł Grabowski, zdaniem którego brak reakcji powoduje poczucie bezkarności u autorów tego typu wpisów.

- Większość hejtu, to jest naruszenie dóbr osobistych czyichś i to jest przestępstwo. Nieważne, czy to dotyczy polityka, czy to dotyczy osoby prywatnej. Jest to przestępstwo, które należy zgłosić na policję, a jeżeli policja ustali sprawcę takiego czynu, to można również domagać się od takiej osoby odszkodowania - zauważa.

Arkadiusz Jasiński z Porozumienia uważa, że hejt jest jednym z narzędzi nieuczciwej politycznej walki.

- Jeżeli ktoś zajmuje się profesjonalnie zmienianiem Polski, no to są siły, którym te zmiany mogą się nie podobać i będą różnymi, często niechlubnymi sposobami próbowały wpłynąć na nasze decyzje - mówi.

Choć zdaniem posła Nowoczesnej Witolda Zembaczyńskiego oczernianie w internecie potrafi skutecznie zniszczyć karierę osób prywatnych, to politycy powinni być przygotowani na tego typu ataki.

- Ja, jako polityk, kompletnie się tym nie przejmuję, to jest wkalkulowane ryzyko w tę pracę, w ten zawód, w sprawowanie mandatu. Jedno jest pewne, politykom bardzo trudno się bronić przed takimi pomówieniami - uważa.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński wskazywał, że w kodeksie karnym pojawił się zapis o przestępstwie zniesławiania, który daje obywatelom możliwość walki z tego typu zachowaniami. Jego zdaniem jednak, decydując się na pełnienie funkcji publicznych, należy brać pod uwagę to, ze nie zawsze będzie się słyszało na swój temat wyłącznie pozytywne opinie.

- Ludzie, którzy uczestniczą w obiegu politycznym, powinni mieć grubszą skórę. To jest wybór, albo się jest osobą prywatną i korzysta się z całej otoczki, nazwałbym to ochrony, albo się jest osobą publiczną - dodaje.

Poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński wyrażał z kolei żal w kierunku partii rządzącej, która jego zdaniem, obrała go sobie jako jeden z celów oczerniających treści.

- To, co najbardziej mnie w tym wszystkim boli, że to jest robione z takiej pozycji absolutnej wyższości moralnej, a więc są ci depozytariusze jedynie objawionej prawdy, a ty jesteś kimś, kogo trzeba zniszczyć, potępić i odsądzić od czci i wiary i ten element najbardziej mnie dotyka - zdradza.

Zdaniem posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli, nie warto śledzić negatywnych internetowych wpisów na swój temat. Polityk nawiązał do niedawnego wywiadu na temat obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, w którym wyraził opinię, że obie strony powinny brać w nich czynny udział, ku przestrodze na przyszłość.

- Za to mi się mocno oberwało, więc przez półtora, dwa tygodnie takie, różnego rodzaju wpisy typu "do Niemiec" i tak dalej się pojawiały, ale staram się jakby tego nie czytać, nie oglądać - zapewnia.

Dodajmy, że całość rozmowy można odsłuchać na stronie internetowej Radia Opole, w zakładce multimedia.
Piotr Pośpiech
Janusz Kowalski
Paweł Grabowski
Arkadiusz Jasiński
Witold Zembaczyński
Jerzy Czerwiński
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2020-09-20, godz. 15:25 Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [… I Opolski Rajd Rowery towarzyszył otwarciu kładki pieszo-rowerowej nad kanałem Ulgi w Opolu. Nowa przeprawa z Zaodrza na wyspę Bolko od dziś (20.09) nosi… » więcej 2020-09-20, godz. 14:45 Opole: ruszają kolejne remonty chodników, będzie zmiana organizacji ruchu przy dworcu Opole Wschodnie MZD w Opolu informuje, że w poniedziałek (21.09) rozpocznie się remont chodników wzdłuż ulicy 1 Maja na odcinku od Plebiscytowej do Rejtana. Prace będą… » więcej 2020-09-20, godz. 13:39 Ponad 100 zakażeń koronawirusem w DPS w Jędrzejowie. Zachorowało 87 podopiecznych i 24 pracowników Do ponad 100 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Jak informują służby powiatu w piątek (18.09)… » więcej 2020-09-20, godz. 12:00 Uwaga na "internetowego wnuczka". Ofiarami oszustów padają osoby korzystające z portali społecznościowych i bankowości… Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych stracili w tym roku mieszkańcy regionu, oszukani metodą na 'internetowego wnuczka'. Ofiarami przestępców padają… » więcej 2020-09-20, godz. 11:15 Rowerzyści przejechali szlakiem kwietnych dywanów. Tradycja ma szansę dostać się na światową listę UNESCO Rajd rowerowy trasą kwietnych dywanów układanych w święto Bożego Ciała w powiecie strzeleckim zainaugurował starania mieszkańców o wpis tradycji na listę… » więcej 2020-09-20, godz. 11:00 Prezes Izby Rolniczej w Opolu o "piątce dla zwierząt" - branże mięsne i futerkowa są ze sobą ściśle powiązane - Rozpatrujemy sprawę zwierząt futerkowych jako całość życia rolniczego i dlatego jesteśmy przeciwni tej ustawie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-20, godz. 10:51 MZ: 910 nowych zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim rekord - 84 zachorowania na COVID-19 [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 910 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim odnotowano aż 84 zachorowania na COVID-19. To rekord… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Zaczynało się od marzeń o autonomicznym ośrodku, teraz TVP3 Opole obchodzi 15-lecie W styczniu 2005 roku, po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, powstał autonomiczny Oddział Terenowy TVP w Opolu. 15 lat później TVP3 Opole to dziesiątki… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim Trwa termomodernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. To kolejny etap prac, po remoncie dachu i sali kinowej. Oprócz nowej elewacji wymieniane… » więcej 2020-09-20, godz. 09:00 Instytucje kulturalne oraz organizacje pozarządowe mogą już zgłaszać kandydatów do nagrody za kulturalne osiągn… Do 30 września opolski ratusz czeka na zgłoszenia kandydatów do nagród Opola dla działaczy kulturalnych. W tym roku, ze względu na pandemię, wiele działań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***