Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-26, 00:16 Autor: Daniel Klimczak

Różne spojrzenia na mowę nienawiści w Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy dyskutowali o hejcie

Od lewej: Ryszard Galla, Piotr Pośpiech, Arkadiusz Jasiński, Witold Zembaczyński, Jerzy Czerwiński, Paweł Grabowski, Janusz Kowalski, Ryszard Wilczyński
Od lewej: Ryszard Galla, Piotr Pośpiech, Arkadiusz Jasiński, Witold Zembaczyński, Jerzy Czerwiński, Paweł Grabowski, Janusz Kowalski, Ryszard Wilczyński
Polityczny hejt był głównym tematem Niedzielnej (25.08) Loży Radiowej, w której opolscy politycy dyskutowali między innymi na temat tego, gdzie kończą się granice uzasadnionej krytyki.
Zdecydowana większość gości Radia Opole przyznała, że w swojej karierze stawała się obiektem ataków. Zdaniem polityków, zjawisko to jest szczególnie widoczne w Internecie, choć pojawia się ono także w tradycyjnych mediach.

Piotr Pośpiech z Polskiego Stronnictwa Ludowego zauważał, że mowa nienawiści zawsze odbija się negatywnie nie tylko na osobie będącej przedmiotem ataku, ale też na jej najbliższych.

- I ten mały, i ten duży hejt, kierowany na obojętnie jakiego polityka, czy osobę publiczną, zawsze dotyka jego rodziny. Mój syn też mi przynosi z Facebooka i pyta "tato, czemu tak na ciebie piszą?". To zawsze boli dwa razy bardziej, niż jakby ktoś na mnie wylał wiadro pomyj, naprawdę - tłumaczy.

Zdaniem Janusza Kowalskiego z Solidarnej Polski, ze zjawiskiem należy walczyć na drodze prawnej.

- Kiedyś na to nie reagowałem, teraz reaguję. Zgłaszam od razu sprawę na policję, wytaczam procesy cywilne, karne, ponieważ jest to jedyny pomysł na to, w jaki sposób z ludźmi, którzy rzeczywiście naruszają dobra innych, szczególnie rodziny, walczyć. Ja do tego zachęcam i bez względu na opcję polityczną, jeżeli dotyczy to najbliższych, to będę zawsze reagował - zapewnia.

W podobny sposób wypowiada się poseł Kukiz 15, Paweł Grabowski, zdaniem którego brak reakcji powoduje poczucie bezkarności u autorów tego typu wpisów.

- Większość hejtu, to jest naruszenie dóbr osobistych czyichś i to jest przestępstwo. Nieważne, czy to dotyczy polityka, czy to dotyczy osoby prywatnej. Jest to przestępstwo, które należy zgłosić na policję, a jeżeli policja ustali sprawcę takiego czynu, to można również domagać się od takiej osoby odszkodowania - zauważa.

Arkadiusz Jasiński z Porozumienia uważa, że hejt jest jednym z narzędzi nieuczciwej politycznej walki.

- Jeżeli ktoś zajmuje się profesjonalnie zmienianiem Polski, no to są siły, którym te zmiany mogą się nie podobać i będą różnymi, często niechlubnymi sposobami próbowały wpłynąć na nasze decyzje - mówi.

Choć zdaniem posła Nowoczesnej Witolda Zembaczyńskiego oczernianie w internecie potrafi skutecznie zniszczyć karierę osób prywatnych, to politycy powinni być przygotowani na tego typu ataki.

- Ja, jako polityk, kompletnie się tym nie przejmuję, to jest wkalkulowane ryzyko w tę pracę, w ten zawód, w sprawowanie mandatu. Jedno jest pewne, politykom bardzo trudno się bronić przed takimi pomówieniami - uważa.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński wskazywał, że w kodeksie karnym pojawił się zapis o przestępstwie zniesławiania, który daje obywatelom możliwość walki z tego typu zachowaniami. Jego zdaniem jednak, decydując się na pełnienie funkcji publicznych, należy brać pod uwagę to, ze nie zawsze będzie się słyszało na swój temat wyłącznie pozytywne opinie.

- Ludzie, którzy uczestniczą w obiegu politycznym, powinni mieć grubszą skórę. To jest wybór, albo się jest osobą prywatną i korzysta się z całej otoczki, nazwałbym to ochrony, albo się jest osobą publiczną - dodaje.

Poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński wyrażał z kolei żal w kierunku partii rządzącej, która jego zdaniem, obrała go sobie jako jeden z celów oczerniających treści.

- To, co najbardziej mnie w tym wszystkim boli, że to jest robione z takiej pozycji absolutnej wyższości moralnej, a więc są ci depozytariusze jedynie objawionej prawdy, a ty jesteś kimś, kogo trzeba zniszczyć, potępić i odsądzić od czci i wiary i ten element najbardziej mnie dotyka - zdradza.

Zdaniem posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli, nie warto śledzić negatywnych internetowych wpisów na swój temat. Polityk nawiązał do niedawnego wywiadu na temat obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, w którym wyraził opinię, że obie strony powinny brać w nich czynny udział, ku przestrodze na przyszłość.

- Za to mi się mocno oberwało, więc przez półtora, dwa tygodnie takie, różnego rodzaju wpisy typu "do Niemiec" i tak dalej się pojawiały, ale staram się jakby tego nie czytać, nie oglądać - zapewnia.

Dodajmy, że całość rozmowy można odsłuchać na stronie internetowej Radia Opole, w zakładce multimedia.
Piotr Pośpiech
Janusz Kowalski
Paweł Grabowski
Arkadiusz Jasiński
Witold Zembaczyński
Jerzy Czerwiński
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 20:30 Oględziny wykażą stan uszkodzeń Impulsa, który brał udział w wypadku pod Brzegiem. Za szkody zapłaci ubezpieczyciel Pociąg Przewozów Regionalnych, który uległ wypadkowi na przejeździe pod Brzegiem, dotarł już do stacji w Brzegu. Ruch na magistrali kolejowej między Opolem a ... » więcej 2019-10-15, godz. 19:45 Wypchnął kolegę przez okno, ten zmarł. Oskarżony usłyszał wyrok Sąd Okręgowy w Opolu skazał Adama M. na 15 lat więzienia za zabójstwo swojego kolegi. W styczniu tego roku oskarżony pokłócił się w trakcie imprezy ze Zdzisła ... » więcej 2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »