Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-08, 13:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu już nie po drodze z Uniwersytetem Opolskim

Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu już nie po drodze z Uniwersytetem Opolskim [fot.P. Wójtowicz]
Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu już nie po drodze z Uniwersytetem Opolskim [fot.P. Wójtowicz]
Zerwano porozumienie dotyczące przyłączenia do Uniwersytetu Opolskiego opolskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej. Taką decyzję podjął senat tej drugiej uczelni, a jako powód podano odrębności dotyczące wizji dalszej współpracy między uczelniami.
Komunikat w tej sprawie dziennikarzom przedstawił rektor PMWSZ doktor Tomasz Halski, a następnie treść uchwały wysłał rektorowi Uniwersytetu Opolskiego. - Senat dostrzega tak duże odrębności pomiędzy wizją władz UO, co do dalszych losów PMWSZ w Opolu w strukturze UO a wizją naszej uczelni, że nie widzimy możliwości zastosowania formuły włączenia PMWSZ i sprzeciwiamy się takiemu włączeniu - mówił rektor podczas konferencji prasowej.

Rektor Tomasz Halski tłumaczył, że powodem podjęcia tak radykalnej decyzji było ostatnie stanowisko władz Uniwersytetu Opolskiego (15.01), w którym zmieniono kwestię dotyczącą powołania Collegium Medicum. - Całkowicie został zmieniony pomysł utworzenia collegium, które według UO miałoby powstać w 2024 roku. Czyli nasza uczelnia miała zostać włączona do uniwersytetu jako wydział a nie jako odrębna struktura.

Ale poszło także o bezpieczeństwo zatrudnienia kadry. Dla kadry szkoły medycznej ważny był zapis, który gwarantował, że rektor PMWSZ, który zostałby prorektorem UO miałby przez 5 lat bezpośredni wpływ na zwalnianie pracowników, którzy pochodzą z PMWSZ.

Dzisiaj (08.02) o decyzji tej uczelni dowie się minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dlaczego najpierw media dowiedziały się o zerwaniu rozmów w sprawie połączenia a nie rektor UO? - Skoro to jest decyzja naszego senatu, to jest to nasze prawo, żeby poinformować państwa z tzw. pierwszej ręki - wyjaśnił rektor Tomasz Halski.

Władze Uniwersytetu Opolskiego poinformowały, że w poniedziałek odniosą się do stanowiska Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Tomasz Halski 01
Tomasz Halski 02

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 07:00 Nielegalne składowisko beczek z chemikaliami w kurniku w Otmicach. Na miejscu strażacy, policja oraz WIOŚ [AKTUALIZACJ ... Nawet kilkaset beczek z różnego rodzaju chemikaliami może znajdować się na terenie dawnego kurnika w Otmicach w gminie Izbicko. Teren zabezpieczono a wezwana ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:30 Buspas dla samochodów wiozących co najmniej cztery osoby. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się władze Nysy W centrum Nysy powstanie buspas z inteligentnym systemem monitorującym. Kamery wspierane przez sztuczną inteligencję, będą sprawdzać, czy z wydzielonych pasów ... » więcej 2019-03-21, godz. 20:00 Opolskie wodociągi stawiają na naukę poprzez zabawę. Bogaty program obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu Zwiedzanie laboratorium WIK, wodne warsztaty w hali maszyn i mnóstwo imprez kulturalnych - to oferta przygotowana dla mieszkańców Opola w ramach obchodów Świa ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:29 W europarlamencie chce walczyć o większe fundusze na cele społeczne Agnieszka Ścigaj z ugrupowania Kukiz'15 spotkała się z mieszkańcami Prudnika. Jej przyjazd miał związek z wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz działalnoś ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:15 Uczniowie przyszli do szkoły w różnych skarpetkach. Przypominają, że są wśród nich dzieci z zespołem Downa Kolorowe skarpetki i koniecznie nie do pary - w taki sposób nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej numer 2 w Opolu przyszli dzisiaj (21.03) na zajęcia. W ... » więcej 2019-03-21, godz. 18:30 Nyskie wodociągi zachęcają do picia "kranówki". "Jest bezpieczna, zdrowa i nie ma w niej cząstek plastiku" Nyskie wodociągi zachęcają do picia wody z kranu. Jej jakość jest systematycznie badana, przez co spożycie jest bezpieczne i tańsze niż wody w butelkach - zau ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:57 Dzień otwarty na kierunku lekarskim Uniwersytetu Opolskiego Instytut Medycyny Uniwersytetu Opolskiego zaprosił licealistów zainteresowanych studiowaniem na kierunku lekarskim. W ramach Dnia Otwartego wykładowcy tłumacz ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:35 Bus "NowejPiątki" promujący rządowe inicjatywy prospołeczne odwiedza kolejne gminy Opolszczyzny Dzisiaj (21.03) szczegóły programu rządowego poznali mieszkańcy Chrząstowic, Ozimka i Turawy w powiecie opolskim. » więcej 2019-03-21, godz. 17:08 Opolska Wiosna Roberta Biedronia składa wnioski o ujawnienie wysokości zarobków opolskich urzędników Działacze opolskiej Wiosny włączają się w ogólnopolską akcję Roberta Biedronia pod hasłem 'Wiosenne porządki'. To pomysł ujawnienia wysokości zarobków opolski ... » więcej 2019-03-21, godz. 16:14 Składowisko chemikaliów w Otmicach w powiecie strzeleckim. Okryto je w nieużytkowanych kurnikach Kilkadziesiąt zbiorników z nieznaną substancją znaleziono w Otmicach w powiecie strzeleckim. Na miejscu pracuje 7 zastępów straży pożarnej z Kędzierzyna Koźla ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »