Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-08, 13:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu już nie po drodze z Uniwersytetem Opolskim

Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu już nie po drodze z Uniwersytetem Opolskim [fot.P. Wójtowicz]
Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu już nie po drodze z Uniwersytetem Opolskim [fot.P. Wójtowicz]
Zerwano porozumienie dotyczące przyłączenia do Uniwersytetu Opolskiego opolskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej. Taką decyzję podjął senat tej drugiej uczelni, a jako powód podano odrębności dotyczące wizji dalszej współpracy między uczelniami.
Komunikat w tej sprawie dziennikarzom przedstawił rektor PMWSZ doktor Tomasz Halski, a następnie treść uchwały wysłał rektorowi Uniwersytetu Opolskiego. - Senat dostrzega tak duże odrębności pomiędzy wizją władz UO, co do dalszych losów PMWSZ w Opolu w strukturze UO a wizją naszej uczelni, że nie widzimy możliwości zastosowania formuły włączenia PMWSZ i sprzeciwiamy się takiemu włączeniu - mówił rektor podczas konferencji prasowej.

Rektor Tomasz Halski tłumaczył, że powodem podjęcia tak radykalnej decyzji było ostatnie stanowisko władz Uniwersytetu Opolskiego (15.01), w którym zmieniono kwestię dotyczącą powołania Collegium Medicum. - Całkowicie został zmieniony pomysł utworzenia collegium, które według UO miałoby powstać w 2024 roku. Czyli nasza uczelnia miała zostać włączona do uniwersytetu jako wydział a nie jako odrębna struktura.

Ale poszło także o bezpieczeństwo zatrudnienia kadry. Dla kadry szkoły medycznej ważny był zapis, który gwarantował, że rektor PMWSZ, który zostałby prorektorem UO miałby przez 5 lat bezpośredni wpływ na zwalnianie pracowników, którzy pochodzą z PMWSZ.

Dzisiaj (08.02) o decyzji tej uczelni dowie się minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dlaczego najpierw media dowiedziały się o zerwaniu rozmów w sprawie połączenia a nie rektor UO? - Skoro to jest decyzja naszego senatu, to jest to nasze prawo, żeby poinformować państwa z tzw. pierwszej ręki - wyjaśnił rektor Tomasz Halski.

Władze Uniwersytetu Opolskiego poinformowały, że w poniedziałek odniosą się do stanowiska Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Tomasz Halski 01
Tomasz Halski 02

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej 2019-10-15, godz. 14:10 37-letni policjant postrzelił się podczas ćwiczeń na strzelnicy w Strzelcach Opolskich. Policja bada okoliczności wypa ... 37-letni policjant postrzelił się z broni podczas ćwiczeń na strzelnicy znajdującej się w Farskiej Kolonii, dzielnicy na obrzeżach Strzelec Opolskich. Do zdar ... » więcej 2019-10-15, godz. 13:10 Ukradł skuter, a następnie spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. 26-letni grodkowianin wpadł w ręce policji Najpierw ukradł motorower, a później wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu. W tym stanie 26-letni grodkowianin spowodował wypadek na obwodnicy miasta. » więcej 2019-10-15, godz. 12:50 NFZ organizuje "Środę z profilaktyką" w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania 'Środa z profilaktyką' to kolejne spotkanie organizowane przez opolski oddział NFZ z myślą o pacjentach w ramach ogólnopolskiej akcji. Tym razem w przychodni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »