Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-12, 11:00 Autor: Piotr Wójtowicz

"To rzutuje na wizerunek obu uczelni". Marcin Ociepa o zerwaniu rozmów w sprawie połączenia szkoły medycznej z UO

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Zerwanie rozmów dotyczących połączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej z Uniwersytetem Opolskim oznacza, że uniwersytet samodzielnie będzie musiał utworzyć kierunki okołomedyczne, a obie uczelnie będą ze sobą konkurowały o tego samego studenta - przekonuje Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, który uczestniczył w rozmowach dotyczących fuzji obu placówek naukowych. Jego zdaniem zerwanie rozmów rzutuje na wizerunek obu uczelni.
- Dzisiaj stanęliśmy przed faktem, że nie dotrzymują słowa. Ktoś w proces połączenia zainwestował pieniądze z budżetu państwa, została podjęta decyzja o utworzeniu kierunku lekarskiego na UO, a teraz nie są w stanie dotrzymać słowa. Myślę, że decyzja władz PMWSZ będzie ze szkodą dla obu uczelni, ich wizerunku i efektywności pracy.

Przypomnijmy, połączenie obu uczelni było motywowane utworzeniem na Uniwersytecie Opolskim kierunku lekarskiego, a także warunkiem rozwoju nauk medycznych na UO. Zerwanie rozmów w sprawie połączenia PMWSZ z UO przez rektora Tomasza Halskiego nie oznacza, że uczelnie nie zostaną połączone.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. Ustawa 2.0 zakłada, że minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin sam może zdecydować o połączeniu obu jednostek bez pytania o zgodę senatów,

Czy do tego dojdzie? - Tego nie wiem - mówi Marcin Ociepa. Jego zdaniem, o tym powinny zdecydować obie uczelnie.
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 20:00 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:15 Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA] Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego o ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:00 Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kom ... Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni tem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »