Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-11, 16:45 Autor: Piotr Wójtowicz

- Wasza decyzja to przejaw zaściankowości, partykularyzmu i prowincjonalnego myślenia - rektor UO do rektora PMWSZ. Fuzji uczelni nie będzie

Rektor Marek Masnyk odpowiada rektorowi Tomaszowi Halskiemu [fot.P.Wójtowicz]
Rektor Marek Masnyk odpowiada rektorowi Tomaszowi Halskiemu [fot.P.Wójtowicz]
- Opowieść rektora Halskiego to narracja zbudowana na fałszu i kłamstwie - w ten sposób rektor Uniwersytetu Opolskiego profesor Marek Masnyk odniósł się do decyzji senatu Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej o zerwaniu rozmów w sprawie połączenia uczelni. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej na uniwersytecie Marek Masnyk podkreślił, że postępowanie wyższej szkoły zawodowej prowadzi opolskie środowisko akademickie w ślepy zaułek.
- Nie chcę używać mocnych słów, ale rektor Tomasz Halski zdetonował minę dużego kalibru. Podjęta przez senat jego uczelni decyzja to przejaw zaściankowości, partykularyzmu i prowincjonalnego myślenia. Mówię prowincja, jako określenie kategorii umysłowej - podkreślił rektor Marek Masnyk.

Przypomnijmy. W miniony piątek rektor szkoły medycznej Tomasz Halski zerwał porozumienie dotyczące przyłączenia do Uniwersytetu Opolskiego Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej. Tłumaczył, że powodem podjęcia tak radykalnej decyzji było ostatnie stanowisko władz Uniwersytetu Opolskiego, w którym zmieniono zapis dotyczący bezpieczeństwa kadry naukowej, która przeszłaby "pod uniwersytet".

- Nie mieli żadnej gwarancji zatrudnienia, którą wcześniej nam dawano. Prorektor z naszej strony, po połączeniu, nie miałby wpływu na zatrudnianie i zwalnianie pracowników - mówił rektor Tomasz Halski.

Natomiast dzisiaj (11.02) od rektora uniwersytetu Marka Masnyka dowiedzieliśmy się, że od początku o wszystkim informowano, natomiast źródłem problemu stały się dodatki funkcyjne.

- Chodzi o zapis, który nakładałby na mnie wypłatę dodatku funkcyjnego osobie, która po połączeniu danej funkcji by nie pełniła. Jeżeli ktoś był dziekanem a po połączeniu nim nie będzie, to ja nie mogę wypłacić mu takiego dodatku, ponieważ to jest złamanie dyscypliny finansów publicznych.

O zerwaniu rozmów poinformowano także ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Dlaczego najpierw media dowiedziały się o zerwaniu rozmów w sprawie połączenia a nie rektor UO? - Skoro to jest decyzja naszego senatu, to jest to nasze prawo, żeby poinformować państwa z tzw. pierwszej ręki - wyjaśnił rektor Tomasz Halski. Dodajmy, że rektorzy po blisko 3-letnich negocjacjach w sprawie połączenia UO z PMWSZ nie utrzymują ze sobą kontaktu.

Marek Masnyk podkreślił, że ostatni rok nie jest dobry dla środowiska akademickiego w Opolu a jako przykład podał trwający spór na Politechnice Opolskiej. - Gonimy najlepszych a poprzez połączenie potencjałów obu uczelni mogłoby być nam lepiej, ale skoro nie chcą, to nic na siłę - podkreślił rektor Masnyk.

- Zgadzam się z opinią, że uchwała senatu (dot. zerwania porozumienia - przyp. red) PMWSZ to kompromitacja obu uczelni.
Tomasz Halski vs Marek Masnyk

Wiadomości z regionu

2019-02-18, godz. 13:03 Brali łapówki i nie przeprowadzali badań technicznych. Dwóch diagnostów z Namysłowa zatrzymanych Policjanci z namysłowskiej komendy wraz z funkcjonariuszami z opolskiego garnizonu zatrzymali 40 i 61-latka, którzy podejrzani są o korupcję i poświadczenie n ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:40 Do dwóch razy sztuka? 49-letni mieszkaniec Krapkowic zaliczył policyjnego "dubla" Najpierw policjanci patrolując drogę krajową 45, na wysokości Żywocic zauważyli w polu rozbitego passata na śląskich numerach rejestracyjnych. Wewnątrz pojazd ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:30 "Miała dobre serce". Opolskie dzieci świętowały dzień urodzin Ireny Sendlerowej Pamięć o Irenie Sendlerowej wciąż żywa - przedszkolaki i ich starsi koledzy ze szkoły podstawowej 'TAK' w Opolu wspominali swoją patronkę. Mija 109. rocznica ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:00 Historyk IPN: Polska nie jest winna Holocaustowi - Mówienie, że państwo polskie jest winne, czy w jakikolwiek sposób współwinne Holocaustowi jest kłamstwem - powiedział w 'Poglądach i osądach' dr Bartosz Kuś ... » więcej 2019-02-18, godz. 11:15 Dzięki czujnikowi tlenku węgla prawdopodobnie nie doszło do tragedii O dużym szczęściu może mówić jedna rodzin w Namysłowie. W miniony weekend w jednym z mieszkań przy ulicy Chrobrego odezwał się czujnik czadu. Lokatorzy natych ... » więcej 2019-02-18, godz. 11:15 Centrum Promocji Edukacji i Terapii Rodzin - to nowy pomysł na zagospodarowanie dawnego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Dawny szpital miejski przy ul. Piramowicza w Kędzierzynie-Koźlu przeszedł gruntowny remont. Powstaje tam Centrum Promocji Edukacji i Terapii Rodzin. Inwestore ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:54 Wciąż nie wiadomo, kto zastąpi Arrivę w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Nadal nie wiadomo, kto będzie woził pasażerów w gminach wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Operująca tam Arriva będzie świadczyć usługi tylko do cz ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:39 Dzieci w Opolu pamiętają o Irenie Sendlerowej - Irena Sendlerowa miała wielkie serce, którym się dzieliła, pomagała słabszym, miała cechy bohaterki, nie pozostawała obojętna wobec tego, co się działo - pr ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński: Chcemy upamiętnić poległych w Marszu Śmierci Pamiątkowa tablica ma przypominać o ofiarach Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. Zostanie ona odsłonięta 22 lutego, w rocznicę tego tragicznego wydarzania. ... » więcej 2019-02-18, godz. 09:53 Zabójca burmistrza Dietera Przewdzinga nadal nieznany Zginął na kilka dni przed 70-tymi urodzinami, do dziś jego zabójca jest nieznany i pozostaje na wolności. Mija 5 lat od śmierci burmistrza Zdzieszowic Dietera ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »