Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-12, 10:50 Autor: Tomasz Cichoń

"Razem jesteśmy w stanie osiągnąć więcej". Co dalej z fuzją szkoły medycznej z uniwersytetem?

Uroczyste otwarcie Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim [fot. Paula Hołubowicz]
Uroczyste otwarcie Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim [fot. Paula Hołubowicz]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Kolek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Halski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Halski [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Dla nas istotni są obydwaj partnerzy. Dla Opolszczyzny ważna jest zarówno kadra uniwersytetu, jak i szkoły medycznej - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek Roman Kolek, komentując zerwanie rozmów o połączeniu Uniwersytetu Opolskiego z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową.
- Mam nadzieję, że do tej fuzji dojdzie, bo mówiło się o tym już na etapie tworzenia kierunku lekarskiego. Razem jesteśmy w stanie osiągnąć więcej. Dla mnie, w mojej ocenie, zabrakło rozmowy. W takich sytuacjach pewnie jest kwestia jakiegoś niedomówienia. Bardzo jest potrzebna współpraca ze szkołą medyczną dlatego, że wyobrażałbym sobie w przyszłości - i takie rozmowy prowadziłem z rektorem i jednej szkoły zawodowej medycznej, i drugiej - po to, aby zarówno w Brzegu, jak i w Kędzierzynie-Koźlu, móc kształcić na kierunkach pielęgniarskich. To miałoby szansę także na powiększenie liczby pielęgniarek zainteresowanych pracą w zawodzie. To podniosłoby rangę i prestiż tych szpitali - dodaje gość Radia Opole.

- Obydwie uczelnie będą beneficjentami połączenia m.in. w zakresie finansowania dlatego, że to jest kwestia stabilności dotacji, a wiemy, że wchodzimy w okres, kiedy będzie bardzo trudno uzyskać nabory na kierunki kształcenia. W związku z tym uważam, że to jest rozsądny kierunek, bo on dawał szansę także rozwojowe, czyli znalezienia pewnych nowych rozwiązań. Ja już nie wspominam o tym, że taki potencjał uczelni medycznej, potencjał intelektualny także, jest szansą na nowe projekty i wykorzystanie środków europejskich - przekonuje marszałek Kolek.

- Mamy zaległości i bierzemy się do roboty - to plan działania na najbliższy czas dotyczący dostosowania uczelni do wymaganych zmian - mówi prof. Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu. - Ale podporządkuję się decyzji ministra Gowina w sprawie fuzji, bo to jest mój szef - dodaje.

- Jeśli szef mi powie tak ma być, to tak będzie, ale taka decyzja na pewno będzie konsultowana ze środowiskiem akademickim, bo jeżeli studenci nie chcą tego połączenia, jeśli pracownicy tego nie chcą, jeśli administracja tego nie chce, a argument jest jeden, to nie to, że my nie chcemy, bo utracimy stanowiska czy inne rzeczy. Utracimy wartość ogromną, wartość dodaną dla Opola w postaci kultury organizacyjnej pracy naszej uczelni - mówi profesor Tomasz Halski, który był gościem "Poglądów i osądów".
wicemarszałek regionu Roman Kolek
wicemarszałek regionu Roman Kolek
profesor Tomasz Halski rektor PMWSZ

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 20:00 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:15 Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA] Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego o ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:00 Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kom ... Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni tem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »