Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-25, 17:15 Autor: Joanna Matlak

Jarosław Gowin o niedoszłej fuzji UO i PMWSZ i ministerialnej kontroli na Politechnice Opolskiej

Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
- Do fuzji dojdzie i to jest sprawa jednoznaczna. Chciałbym, żeby było tak, jak się umawialiśmy – mówił w Loży Radiowej Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego pytany o zerwanie rozmów w sprawie połączenia Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.
- Nowa ustawa daje ministrowi prawo do tego, żeby w bardzo uzasadnionych przypadkach, a z takim mamy do czynienia tutaj w Opolu, niejako odgórnie konsolidować uczelnie. Do tej pory, niestety, porozumienie nie zostało zrealizowane, zrobię wszystko, by zostało zrealizowane w terminie, czyli, żeby do konsolidacji doszło we wrześniu. Choć ciągle mam nadzieję i to podkreślam, że będzie to konsolidacja dobrowolna.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedział, że jeśli decyzja o fuzji będzie należała do niego to gwarantuje, że oczekiwania PMWSZ będą respektowane.

Jarosław Gowin był pytany także o konflikt na Politechnice Opolskiej. - Droga sądowa powinna być ostatecznością - ocenił minister.

- Wkrótce na uczelnię trafi kontrola ze strony ministerstwa, na wniosek rektora PO i wtedy będziemy wiedzieli więcej, choć niezależnie od wyników kontroli, uważam, że pewne rzeczy środowisku naukowemu nie przystoją - mówi Gowin.

Jarosław Gowin wskazał, że poprzednie kontrole na uczelni nie wykazały żadnych nieprawidłowości. - Padają jednak kolejne zarzuty dotyczące ostatnich miesięcy, przychyliłem się więc do wniosku rektora Tukiendorfa i wkrótce wizytatorzy z ministerstwa pojawią się na uczelni – mówił minister.
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 14:01 9 na 10 szkół i przedszkoli w Opolu nadal strajkuje, ale dzieci mają opiekę 89 procent jednostek oświatowych Miasta Opola wciąż strajkuje. W informacji przesłanej przez Katarzynę Oborską-Marciniak, rzeczniczkę ratusza, czytamy, że w a ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:00 Piłą mechaniczną zaatakował policjantkę 46-letni mieszkaniec Zawadzkiego piłą mechaniczną zaatakował policjantkę. Był kompletnie pijany. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie - czeka go sprawa sądow ... » więcej 2019-04-25, godz. 13:02 Zwłoki w Kanale Gliwickim. To poszukiwana mieszkanka Zdzieszowic Dzisiaj przed południem wędkarze zauważyli ciało w Kanale Gliwickim w Kędzierzynie-Koźlu, około 200 metrów od żelaznego mostu. Wezwali na miejsce policję, str ... » więcej 2019-04-25, godz. 13:01 Maturzyści z 37 opolskich szkół wciąż nie zostali sklasyfikowani. ZNP od soboty zawiesza strajk 48 strajkujących szkół na Opolszczyźnie podjęło uchwałę klasyfikacyjną maturzystów. To ponad połowa, ale do godziny 10:00 Kuratorium Oświaty w Opolu nie miało ... » więcej 2019-04-25, godz. 12:17 Dzień otwarty NFZ w Karolince w tę sobotę Dzień otwarty pod hasłem 'Cukier szkodzi' organizuje w najbliższą sobotę (27.04) opolski NFZ. Pracownicy funduszu a także specjaliści stacjonować będą w Centr ... » więcej 2019-04-25, godz. 10:54 Od pierwszego lipca będzie można składać wniosek na 500+ na pierwsze dziecko. W regionie dotyczy to kilkunastu tysięcy ... - Prawie półtora miliarda złotych trafiło do opolskich rodzin w ciągu trzech lat funkcjonowania programu Rodzina 500 Plus - powiedział w porannej rozmowie 'W ... » więcej 2019-04-25, godz. 10:30 Jako pierwsi w regionie chcą wprowadzić w szkole naukę obsługi dronów Operator dronów to nowy zawód, dający duże możliwości w różnych dziedzinach. Kształcenie w tym kierunku chce prowadzić II Liceum Ogólnokształcące w Prudniku. ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Rozpoczęła się przebudowa ul. Ujazdowskiej i Brzezińskiej w Strzelcach Opolskich Mieszkańcy Mokrych Łanów i Brzeziny, dwóch sołectw Strzelec Opolskich, muszą się uzbroić w cierpliwość. Do jesieni, żeby dojechać do domów będą musieli przeci ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Tysiąc flag województwa opolskiego na święto województwa Samorząd regionu ma do rozdania mieszkańcom Opolszczyzny żółto-niebieskie barwy. Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku podkreśla, że w przestrzeni publicznej b ... » więcej 2019-04-25, godz. 08:06 Mieszkańcy powiatu nyskiego będą mogli własnoręcznie zasadzić las Leśnicy w powiecie nyskim zapraszają do wspólnego sadzenia drzew. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy tylko zabrać ze sobą pozyty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »