Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-09, 12:00 Autor: Maria Klusik

Jarosław Gowin o propozycjach swojego ugrupowania. "Polacy zasługują na wyższe płace"

Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
- Bardzo dużo elementów prorozwojowych jest w programie Zjednoczonej Prawicy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Podczas konwencji wyborczej w Lublinie Jarosław Kaczyński zapowiedział wzrost płacy minimalnej do 3 tysięcy złotych pod koniec przyszłego roku, a pod koniec 2023 roku ma ona wynieść nawet 4 tysiące złotych. - To może niepokoić przedsiębiorców, ale wyczerpała się ścieżka rozwoju Polski, która polegała na wykorzystywaniu taniej siły roboczej - podkreśla minister.

- Polacy chcą i zasługują na wyższe płace. Wiele firm będzie w stanie to zrobić przestawiając się na działalność bardziej innowacyjną. Natomiast jest problem setek tysięcy małych firm, drobnych firm rodzinnych, rzemiosła, usług i tutaj państwo musi otoczyć takich małych przedsiębiorców działalnością osłonową. Stąd, zaproponowany przez Porozumienie i przyjęty przez Prawo i Sprawiedliwość postulat, aby wysokość składki do ZUS uzależniona była od dochodów.

- Konieczne jest także podniesienie płac w budżetówce - dodaje Jarosław Gowin.

- Jeżeli polskie państwo ma się rozwijać i ma przede wszystkim funkcjonować sprawnie, jeżeli usługi publiczne, począwszy od oświaty przez służbę zdrowia, skończywszy na uczelniach i wielu instytucjach administracji publicznej, jeżeli mają funkcjonować sprawnie, to nie może być tak, że ci wysoko wykwalifikowani specjaliści zarabiają w okolicach pensji minimalnej. Dlatego rzeczywiście w przyszłym roku planujemy średni wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej około 6 procent - deklaruje wicepremier.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapewnił także, że w przyszłym roku nastąpi druga transza podwyżek na uczelniach.
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin

Wiadomości z regionu

2019-11-17, godz. 21:43 Faza grupa pucharu EHF coraz bliżej. Gwardia wygrała z Puławami 26:24 Gwardia Opole wygrała z Azotami Puławy 26:24 i jeżeli nie zmarnuje tej przewagi w rewanżu, to zapewni sobie historyczny awans do fazy grupowej Pucharu EHF. » więcej 2019-11-17, godz. 21:35 Niedzielna Loża Radiowa. Emocje wśród polityków po pierwszych obradach nowego parlamentu Głównym tematem dzisiejszej (17.11) Loży Radiowej były pierwsze obrady nowego parlamentu. Politycy spierali się o wystąpienia prezydenta i marszałka seniora, a… » więcej 2019-11-17, godz. 17:30 "Podzielmy się z potrzebującymi dobrym słowem". Na rynku w Opolu obchodzono Dzień Ubogich W Opolu trwają diecezjalne obchody Dnia Ubogich. Na Rynku, przy wspólnym stole spotkali się ubodzy, bezdomni, samotni, ale także ci, którzy chcą pomóc. Hasłem… » więcej 2019-11-17, godz. 17:26 Wielki bal wcześniaków z Opolszczyzny Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zorganizowało bal dla wszystkich rodzin, które wychowują… » więcej 2019-11-17, godz. 17:26 Wypadek na autostradzie. 4 osoby poszkodowane, nie ma przejazdu, lądowały dwa śmigłowce LPR [AKTUALIZACJA] W wyniku wypadku został zablokowany opolski odcinek A4 w kierunku Wrocławia na 266 kilometrze, na wysokości miejscowości Wysoka w powiecie strzeleckim, między… » więcej 2019-11-17, godz. 15:36 Opolcon 2019. Fani fantastyki i gier zawitali do Opola Postaci z gier i filmów goszczą w Opolu na 7. Konwencie Fanów Fantastyki Opolcon 2019. Opolski Klub Fantastyki Fenix przygotował dla miłośników fantastyki bardzo… » więcej 2019-11-17, godz. 15:20 Kolejny dzień Międzynarodowego Turnieju Taekwondo. Przyjechało 670 zawodników 670 zawodników reprezentujących 35 klubów z 6 państw przyjechało do Opola na Międzynarodowy Turniej Taekwondo (16-17.11). W rywalizacji udział biorą zarówno najmłodsi… » więcej 2019-11-17, godz. 12:37 Powrót do przeszłości. Gry i konsole z ubiegłego wieku można zobaczyć w Brzegu na festiwalu RetroSfera Komputery, gry i konsole z minionych lat można oglądać w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu, gdzie trwa Retrosfera. Organizatorzy przygotowali ponad 70 stanowisk… » więcej 2019-11-17, godz. 08:37 Dziś Światowy Dzień Ubogich. Opolskie obchody rozpoczęła w południe msza święta w katedrze - Staramy się dotrzeć do najbardziej potrzebujących osób - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' siostra Aldona Skrzypiec, jałmużnik biskupa opolskiego… » więcej 2019-11-17, godz. 08:00 Wołczyński magistrat daje mieszkańcom nowe możliwości aktywnego spędzania czasu Kolejne dwie Otwarte Strefy Aktywności są dostępne dla mieszkańców gminy Wołczyn. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »