Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-09, 12:00 Autor: Maria Klusik

Jarosław Gowin o propozycjach swojego ugrupowania. "Polacy zasługują na wyższe płace"

Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
Jarosław Gowin [fot. Paula Hołubowicz]
- Bardzo dużo elementów prorozwojowych jest w programie Zjednoczonej Prawicy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Podczas konwencji wyborczej w Lublinie Jarosław Kaczyński zapowiedział wzrost płacy minimalnej do 3 tysięcy złotych pod koniec przyszłego roku, a pod koniec 2023 roku ma ona wynieść nawet 4 tysiące złotych. - To może niepokoić przedsiębiorców, ale wyczerpała się ścieżka rozwoju Polski, która polegała na wykorzystywaniu taniej siły roboczej - podkreśla minister.

- Polacy chcą i zasługują na wyższe płace. Wiele firm będzie w stanie to zrobić przestawiając się na działalność bardziej innowacyjną. Natomiast jest problem setek tysięcy małych firm, drobnych firm rodzinnych, rzemiosła, usług i tutaj państwo musi otoczyć takich małych przedsiębiorców działalnością osłonową. Stąd, zaproponowany przez Porozumienie i przyjęty przez Prawo i Sprawiedliwość postulat, aby wysokość składki do ZUS uzależniona była od dochodów.

- Konieczne jest także podniesienie płac w budżetówce - dodaje Jarosław Gowin.

- Jeżeli polskie państwo ma się rozwijać i ma przede wszystkim funkcjonować sprawnie, jeżeli usługi publiczne, począwszy od oświaty przez służbę zdrowia, skończywszy na uczelniach i wielu instytucjach administracji publicznej, jeżeli mają funkcjonować sprawnie, to nie może być tak, że ci wysoko wykwalifikowani specjaliści zarabiają w okolicach pensji minimalnej. Dlatego rzeczywiście w przyszłym roku planujemy średni wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej około 6 procent - deklaruje wicepremier.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapewnił także, że w przyszłym roku nastąpi druga transza podwyżek na uczelniach.
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin

Wiadomości z regionu

2020-04-02, godz. 11:15 Maseczki i gogle dla medyków z USK. Rada powiatu opolskiego kupuje 1000 maseczek i gogli trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To prezent od opolskiego starostwa powiatowego. » więcej 2020-04-02, godz. 11:00 Kamera termowizyjna w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu Politechnika Opolska pomaga w walce z koronawirusem. Uczelnia wypożyczyła Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Opolu kamerę termowizyjną wraz z oprogramowaniem… » więcej 2020-04-02, godz. 10:30 Więźniowie szyją maseczki. Maszyny do szycia pożyczyli im mieszkańcy, materiały dostarczają wolontariusze [ZDJĘCIA] Skazani odbywający karę w Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich włączyli się do akcji szycia wielorazowych maseczek. Tylko w ciągu weekendu uszyli ich prawie… » więcej 2020-04-02, godz. 10:30 Prof. Jarosław Mamala: "Obecne wybory rektora Politechniki wyglądają na... konkurs piękności" - Nie ma obecnie możliwości prowadzenia żadnej merytorycznej dyskusji między kandydatami - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' profesor Jarosław Mamala… » więcej 2020-04-02, godz. 09:30 Opolski oddział NFZ zawiesza przyjmowanie klientów w salach obsługi W trosce o zdrowie pracowników i pacjentów wszystkie usługi oferowane przez salę obsługi będą realizowane korespondencyjnie, telefonicznie lub przez internet -… » więcej 2020-04-02, godz. 08:30 Norbert Krajczy odchodzi z klubu PSL w sejmiku. To reakcja na wypowiedź jego partyjnego kolegi Norbert Krajczy od wczoraj (01.04) nie jest już członkiem klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego w sejmiku województwa. Samorządowiec zdecydował się opuścić jego… » więcej 2020-04-02, godz. 08:30 Potrzeba materiału do drukowania przyłbic ochronnych dla opolskiego personelu medycznego Drukują przyłbice ochronne dla personelu medycznego z Opolszczyzny i proszą o pomoc. » więcej 2020-04-02, godz. 08:00 POLREGIO w Opolu poszukuje sprzętu do ozonowania pociągów POLREGIO planuje ozonowanie pociągów. W tej chwili wagony są dezynfekowane za pomocą środków płynnych, natomiast kolejnym krokiem w walce z koronawirusem będzie… » więcej 2020-04-02, godz. 07:38 Uwaga kierowcy! Mamy utrudnienia na A4 po kolizji dwóch tirów Na odcinku między węzłami Kędzierzyn-Koźle a Krapkowice na nitce w kierunku Wrocławia doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych. Ruch na wysokości Gogolina… » więcej 2020-04-01, godz. 21:45 W nyskim szpitalu działają już dwa OIOM-y. "Jesteśmy przygotowani jeszcze na 6 miejsc z respiratorami" W nyskim szpitalu od dziś (01.04) działa drugi OIOIM. To przygotowanie do zbliżającej się kulminacji epidemii koronawirusa w naszym kraju. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »