Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-09, 15:20 Autor: Joanna Matlak

Senat PMWSZ "za" włączeniem w struktury UO. Uchwała przegłosowana

Inauguracja roku akademickiego na PMWSZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego na PMWSZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Senat Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu przegłosował uchwałę w sprawie włączenia uczelni do Uniwersytetu Opolskiego. Opinia senatu jest pozytywna i jest pierwszym elementem procesu, którego finałem będzie włączenie jednej uczelni do drugiej. Uchwała przeszła większością 17 głosów, 2 osoby były przeciw, 2 się wstrzymały.
- Czekamy teraz na taką samą uchwałę ze strony Senatu Uniwersytetu Opolskiego – mówi dr hab. Tomasz Halski, rektor PMWSZ. - Obyło się wspólne posiedzenie kolegiów rektorskich, dla nas to był ważny element i mówię to też w imieniu prof. Marka Masnyka. Uznaliśmy, że trzeba przedyskutować formułę tej uchwały tak, żeby senaty głosowały na jednobrzmiącym dokumencie. Mamy dwa lata do ewaluacji naukowej i jeśli nie zrobimy tego teraz, to będzie za późno - mówi dr hab. Halski.

Dodajmy, że przedstawiciele samorządu studenckiego PMWSZ wyrazili wątpliwość co do włączenia ich szkoły w struktury UO i przygotowali petycję w tej sprawie. Nie chcieli jednak rozmawiać na ten temat z naszą reporterką.

– My rozmawialiśmy z nimi i te obawy zostały, mam nadzieję, rozwiane. Jestem dumny z moich studentów – dodaje rektor Halski. - Wiem, że studenci chcą, aby ten list nie umarł śmiercią naturalną i uważają, że ten list powinny zobaczyć władze ministerstwa z adnotacją, że z ich strony to jest taki akt pokazujący jak oni jako studenci, są dumni z tego kształcenia na naszej uczelni - mówi dr hab. Halski.

- Dziś podjąłem decyzję o zwołaniu posiedzenia nadzwyczajnego senatu, potem napiszemy wspólny list do ministra Gowina i rozpoczynamy kolejny etap - mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. - Przedstawiciele szkoły medycznej wejdą w skład komisji statutowej, która będzie przygotowywać wspólny dla nas status uczelni i jej strukturę organizacyjną. Będziemy na początku przyszłego roku powoływać Radę Uczelni, co oczywiście wynika z zapisów ustawy. Statut musi być zaopiniowany przez Radę Uczelni. Chcemy, żeby w tej Radzie już był także przedstawiciel szkoły medycznej. Jesteśmy transparentni i otwarci - mówi prof. Masnyk.

Senat UO ma obradować w przyszły czwartek o godzinie 12.00.

Obaj rektorzy chcą, aby włączenie PMWSZ w struktury Uniwersytetu stało się faktem 1 października 2019 roku, ale o tym finalnie będzie zdecyduje minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wydając specjalne rozporządzenie.
dr hab. Tomasz Halski
dr hab. Tomasz Halski
prof. Marek Masnyk

Wiadomości z regionu

2019-01-22, godz. 21:05 Strażacy chemicy zakończyli swoje działania w Brzęczkowicach i wiedzą, co znajduje się w zbiornikach Około 2300 beczek i kontenerów z odpadami poprodukcyjnymi znajduje się na odkrytym dzisiaj (22.01) nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach niedaleko ... » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Ginekologia przy Reymonta zmieniła (nieco) nazwę Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przy ulicy Reymonta zmieniło swoją nazwę na Kliniczne Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii. ... » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Wójt chciał utrzymać dotychczasowe zarobki, ale radni na poczekaniu obniżyli pensję o 3 tysiące złotych O trzy tysiące złotych Rada Gminy Zębowice obniżyła wynagrodzenie wójta Waldemara Czai podczas sesji. Sprawa nie jest jednak przesądzona. » więcej 2019-01-22, godz. 19:00 Służby identyfikują substancję, którą odkryto w byłym kurniku w Brzęczkowicach Trwa identyfikacja substancji nieznanego pochodzenia, które odkryto na nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach obok Niemodlina. » więcej 2019-01-22, godz. 18:30 Nie wszystkim się podoba tymczasowy parking w centrum parku miejskiego W parku miejskim w Strzelcach Opolskich biało-czerwoną taśmą wyznaczono miejsca do zaparkowania samochodów. Ma to być ukłon w stronę rodziców przyjeżdżających ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:45 "Oddaj krew dla seniora" akcja krwiodawstwa z okazji Dnia Babci i Dziadka Podzielili się najcenniejszym darem życia z myślą o babciach i dziadkach, którzy obchodzą swoje święto. Opolski kurator oświaty zmobilizował współpracowników ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:30 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach: policja zatrzymała 3 osoby Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z odkryciem nielegalnego składowiska odpadów w Brzęczkowicach obok Niemodlina. » więcej 2019-01-22, godz. 17:00 PiS pyta marszałka o powody powołania pełnomocnika do spraw wielokulturowości. "Chcemy wiedzieć, czym będzie się zajmo ... Radni Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa opolskiego pytają, w jakim celu powołano pełnomocnika do spraw wielokulturowości. Funkcja została utworzon ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:45 Podejrzane składowisko koło Niemodlina. Opuszczony kurnik zastawiony beczkami z nieznaną substancją W Brzęczkowicach koło Niemodlina odkryto składowisko odpadów. W budynku po nieczynnym kurniku znaleziono beczki nieznanego pochodzenia i z nieznaną jeszcze su ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:45 Wojewoda opolski o rządowych programach społecznych dla matek, seniorów i osób niepełnosprawnych - Nowy rok to przede wszystkim kontynuacja sprawdzonych programów społecznych i kilka nowości. Dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dziec ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »