Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-09, 15:20 Autor: Joanna Matlak

Senat PMWSZ "za" włączeniem w struktury UO. Uchwała przegłosowana

Inauguracja roku akademickiego na PMWSZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego na PMWSZ w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Senat Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu przegłosował uchwałę w sprawie włączenia uczelni do Uniwersytetu Opolskiego. Opinia senatu jest pozytywna i jest pierwszym elementem procesu, którego finałem będzie włączenie jednej uczelni do drugiej. Uchwała przeszła większością 17 głosów, 2 osoby były przeciw, 2 się wstrzymały.
- Czekamy teraz na taką samą uchwałę ze strony Senatu Uniwersytetu Opolskiego – mówi dr hab. Tomasz Halski, rektor PMWSZ. - Obyło się wspólne posiedzenie kolegiów rektorskich, dla nas to był ważny element i mówię to też w imieniu prof. Marka Masnyka. Uznaliśmy, że trzeba przedyskutować formułę tej uchwały tak, żeby senaty głosowały na jednobrzmiącym dokumencie. Mamy dwa lata do ewaluacji naukowej i jeśli nie zrobimy tego teraz, to będzie za późno - mówi dr hab. Halski.

Dodajmy, że przedstawiciele samorządu studenckiego PMWSZ wyrazili wątpliwość co do włączenia ich szkoły w struktury UO i przygotowali petycję w tej sprawie. Nie chcieli jednak rozmawiać na ten temat z naszą reporterką.

– My rozmawialiśmy z nimi i te obawy zostały, mam nadzieję, rozwiane. Jestem dumny z moich studentów – dodaje rektor Halski. - Wiem, że studenci chcą, aby ten list nie umarł śmiercią naturalną i uważają, że ten list powinny zobaczyć władze ministerstwa z adnotacją, że z ich strony to jest taki akt pokazujący jak oni jako studenci, są dumni z tego kształcenia na naszej uczelni - mówi dr hab. Halski.

- Dziś podjąłem decyzję o zwołaniu posiedzenia nadzwyczajnego senatu, potem napiszemy wspólny list do ministra Gowina i rozpoczynamy kolejny etap - mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. - Przedstawiciele szkoły medycznej wejdą w skład komisji statutowej, która będzie przygotowywać wspólny dla nas status uczelni i jej strukturę organizacyjną. Będziemy na początku przyszłego roku powoływać Radę Uczelni, co oczywiście wynika z zapisów ustawy. Statut musi być zaopiniowany przez Radę Uczelni. Chcemy, żeby w tej Radzie już był także przedstawiciel szkoły medycznej. Jesteśmy transparentni i otwarci - mówi prof. Masnyk.

Senat UO ma obradować w przyszły czwartek o godzinie 12.00.

Obaj rektorzy chcą, aby włączenie PMWSZ w struktury Uniwersytetu stało się faktem 1 października 2019 roku, ale o tym finalnie będzie zdecyduje minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wydając specjalne rozporządzenie.
dr hab. Tomasz Halski
dr hab. Tomasz Halski
prof. Marek Masnyk

Wiadomości z regionu

2018-11-12, godz. 20:15 Z MZK na najpiękniejsze jarmarki świąteczne Europy Miejski Zakład Komunikacyjny z Kędzierzyna-Koźla zaprasza do wspólnych wyjazdów na najpiękniejsze jarmarki świąteczne. Wśród miejsc, które będzie można odwied ... » więcej 2018-11-12, godz. 20:00 Jan Jasion obejmie mandat po staroście Józefie Kozinie w radzie powiatu głubczyckiego Jan Jasion z Baborowa zajmie miejsce, zmarłego dzisiaj (12.11) Józefa Koziny, w radzie powiatu głubczyckiego. » więcej 2018-11-12, godz. 19:45 Pieniędzy nie było, ale niespodzianek sporo. Co krył zabytkowy sejf w Prudniku? Dokumenty z czasów niemieckich oraz powojennych znaleziono w sejfie prudnickiego nadleśnictwa. Są tam trzy skrytki, które nie były otwierane od ubiegłego wiek ... » więcej 2018-11-12, godz. 16:03 Najpierw urząd. Byczynę czeka wielkie oszczędzanie - Szykujemy poważne cięcia na różnych płaszczyznach - zapowiada nowa burmistrz Byczyny, Iwona Sobania. To w związku z zadłużeniem gminy, które wynosi 92 milio ... » więcej 2018-11-12, godz. 15:15 Zmarł Józef Kozina, starosta powiatu głubczyckiego Nad ranem zmarł głubczycki starosta Józef Kozina. » więcej 2018-11-12, godz. 15:00 Ruszyła rekrutacja do Młodzieżowej Rady Miasta Opola Do 19 listopada trwa nabór chętnych do pracy w Młodzieżowej Radzie Miasta Opola na lata 2018-2020. Kandydatem może zostać uczeń szkoły ponadpodstawowej z tere ... » więcej 2018-11-12, godz. 13:00 Od 9 grudnia nowy rozkład jazdy PKP. Co wśród ciekawszych zmian? - Od 9 grudnia pojawi weekendowe połączenie Nysa - Wrocław - potwierdził w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony K ... » więcej 2018-11-12, godz. 11:30 Zmodernizują przejścia dla pieszych i dokupią tablicę radarową Pięć przejść dla pieszych w gminie Kolonowskie zostanie zmodernizowanych. Chodzi o te zebry, które znajdują się przy placówkach oświatowych. Projekt obejmuje ... » więcej 2018-11-12, godz. 11:15 Małpa utknęła na drzewie w opolskim ZOO. Zwierzęciu pomogli strażacy W opolskim ogrodzie zoologicznym jedna z małp utknęła na drzewie. Dyżurny OSP otrzymał zgłoszenie z prośbą o pomoc w uwolnieniu zwierzęcia, które zaklinowało ... » więcej 2018-11-12, godz. 08:30 Piosenki odrodzonej Polski wybrzmiały w Domu Kultury w Ozimku. Wielki finał projektu "Twórcza Niepodległość" Przedstawieniem historycznym i wieczornym koncertem piosenek odrodzonej Polski zakończył się cykl wydarzeń pod hasłem „Twórcza Niepodległość- świętujmy razem” ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »