Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Toma ...
2019-02-12, 09:53 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z Romanem Kolkiem i komentarz prof. Tomasza Halskiego

Roman Kolek o tym jak ważna jest fuzja pomiędzy UO i PMWSZ
Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego
- Obaj partnerzy są dla nas bardzo ważni mamy nadzieję, że to tylko chwilowy kryzys. Za takimi sytuacjami często stoją jakieś niedomówienia, być może zabrakło rozmowy przed wydaniem, oficjalnego komunikatu. Połączenie tych dwóch uczelni jest korzystne dla obu, także finansowo - tak Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia, skomentował zawieszenie rozmów o fuzji Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Nasz gość przypomniał, że Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego na UO praktycznie uzależnił od połączenia obu tych opolskich uczelni.

Kolek dodał, że Zarząd Województwa gotów jest wystąpić w roli mediatora i skłonić poróżnionych partnerów, by wznowili rozmowy o fuzji uczelni. Przypomniał także, że samorząd województwa nie tylko wspierał kierunek lekarski finansowo, ale przede wszystkim przekazał UO szpital (WCM) o wartości 170 mln zł.
Prof. Tomasz Halski o tym, dlaczego nie doszło do fuzji między PMWSZ a UO
Prof. Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu
- Warunki połączenia uczelni zostały jasno sprecyzowane w jednobrzmiących uchwałach senatów obu uczelni podjętych kolejno 8 i 15 listopada 2018 roku. Wypracowano wtedy taki model połączenia, który gwarantował nam zachowanie naszej kultury organizacyjnej pracy. Porozumienie, które otrzymaliśmy od Uniwersytetu Opolskiego zawierało inne zapisy, co łatwo sprawdzić porównując te dokumenty. Dlatego nasz senat podjął uchwałę o wycofaniu się z rozmów o połączeniu naszych uczelni - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Tomasz Halski, rektor PMWSZ w Opolu, podkreślając, że to autonomiczna decyzja senatu autonomicznej uczelni.

Zapytanym, czy nie obawia się jakichś retorsji ze strony wicepremiera Jarosława Gowina i resortu szkolnictwa wyższego, stwierdził, że minister ma pełne prawo do podjęcia takich decyzji, jakie uzna za stosowne. Halski sporo mówił o sukcesach założonej w 2003 roku PMWSZ, przekonywał, że na edukacyjnym rynku jest miejsce dla opolskich uczelni związanych ze zdrowiem. - Czy fizjoterapeuci czy pielęgniarki mają jakikolwiek problem ze znalezieniem pracy? - pytał retorycznie.

Nasz gość dyplomatycznie nie skomentował też ostrych słów, jakie padły pod jego adresem ze strony rektora UO prof. Marka Masnyka.

Zobacz także

2019-02-18, godz. 09:58 Rozmowy z Lucyną Jaki oraz dr. Bartoszem Kuświkiem o dokonaniach Ireny Sendlerowej i relacjach polsko-izraelskich Lucyna Jaki, dyrektor przedszkola Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu - Nasze przedszkole chce zaznaczyć, to co Irena Sendler robiła, że była bohat ... » więcej 2019-02-17, godz. 08:35 Rozmowa z Sebastianem Smolińskim o Międzynarodowym Dniu Kota W Międzynarodowym Dniu Kota zapytaliśmy przede wszystkim o obecne w opolskiej przestrzeni miejskiej koty wolno żyjące. O tym, jakie inicjatywy podejmowane są ... » więcej 2019-02-16, godz. 08:35 Rozmowa z Karoliną Kowal z Wypożyczalni dla Dzieci - Pokój Bajek, MBP w Opolu O cotygodniowych spotkaniach dla dzieci i rodziców „Sobota z Mamą i Tatą”, a także o rzadszym, ale również cyklicznym wydarzeniu, czyli o „Giełdzie Kultury na ... » więcej 2019-02-14, godz. 10:34 Rozmowy z Lesławem Tomczakiem i Tomaszem Ciekalskim Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wspierania Edukacji – Otwieramy dziś w naszym centrum Zaczarowany Świat przy ulicy Duboisa w Opolu pięć ... » więcej 2019-02-13, godz. 10:41 Rozmowy z Adrianem Czubakiem i Justyną Osiecką-Sułek Adrian Czubak, wojewoda opolski – To jest realizacja zapowiedzi tego rządu, ale przede wszystkim wyraz wdzięczności dla naszych mam, które zrezygnowały z kari ... » więcej 2019-02-11, godz. 10:06 Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą i komentarz prof. Moniki Ożóg Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego - Jeden bilet do wszystkich placówek kultury to już niedługo powinien być standard. Marzy mi się, żeb ... » więcej 2019-02-10, godz. 08:35 Dr Bartosz Kuświk o pamiątkowej tablicy przypominającej o ofiarach Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich - Tablica jest poświęcona ofiarom marszu śmierci. To wydarzenie historyczne, które dla przeciętnego opolanina jest obce, ale bardzo ważne z punktu widzenia pa ... » więcej 2019-02-09, godz. 08:35 Robert Bryk o kampanii informacyjnej "Kasa za bobasa" Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zgłaszalność dzieci do ubezpieczenia nie wzrosła, nadal mamy ich około 26 tysięcy. Przez to nasz region traci ... » więcej 2019-02-08, godz. 09:37 Rozmowa z Grażyną Dębicką-Ozorkiewicz i Sebastianem Koćwinem Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego - Działań na pewno będzie dużo, pierwszym z nich jest zaangażowanie w proces ... » więcej 2019-02-07, godz. 09:46 Rozmowy z Markiem Chowańcem i Ewą Janiuk Dr Marek Chowaniec, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii – W naszym szpitalu około 50 pr ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »