Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-09, 20:27 Autor: Witold Wośtak

Konwencja samorządowa PiS w Opolu. 5 Morawieckiego z konkretnymi propozycjami dla opolskiego [FILM, ZDJĘCIA]

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [Materiały organizatora]
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz premier RP Mateusz Morawiecki byli uczestnikami konwencji samorządowej PiS, którą zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Uczestnicy konwencji szczelnie wypełnili salę, by wysłuchać propozycji dla Opolszczyzny przygotowanych przez partię rządzącą w kraju.
Prezes Rady Ministrów przedstawił opolską wersję tzw. piątki Morawieckiego. Zapowiedział między innymi budowę węzła autostradowego w Prószkowie oraz budowę obwodnic Olesna, Praszki i Gorzowa Śląskiego czy Kędzierzyna-Koźla. Mówił też o co najmniej trzech nowych mostach na Odrze, a konkretniej w Opolu, Krapkowicach i Brzegu. Sporo uwagi Morawiecki poświęcił też zabezpieczeniom przeciwpowodziowym oraz udrożnieniu Odry.

- To są działania w krótkiej, średniej i długiej perspektywie - zaznaczył. - Bardzo wiele działań jest w tej perspektywie krótkiej, czyli rok, dwa lub trzy. Drogi lokalne to fundusz, który postawimy już za kilka dni i udostępnimy dla samorządów. Im lepiej będziemy mogli w przyszłości współpracować z sejmikiem i urzędem marszałkowskim, tym szybciej oraz lepiej będą szły te projekty. Co do tego nie mam wątpliwości, bo widzę, jak współpracuje się z uczciwymi i solidnymi samorządowcami.

Swój program na Opole przedstawiła wicewojewoda Violetta Porowska, ubiegająca się o urząd prezydenta stolicy województwa. Wypomniała obecnym władzom miasta, prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu wycinkę drzew i betonowanie Opola.

- Ja wam proponuję przyłączenie do autostrady, ja wam proponuję obwodnicę Opola, proponuję jakże potrzebny most i centrum leczenia dziecięcego, które przez Was zostało nazwane Opolskim Centrum Zdrowia Dziecka. Ja proponuję racjonalne ulgi, efektywną pomoc dla seniora i równy rozwój Opola. Przede wszystkim obiecuję jednak, że będę słuchać ludzi - mówiła Porowska.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS w swoim wystąpieniu podkreślał rolę samorządów, która nie może być dobrze wypełniana bez współpracy ze stroną rządową.

- Jeżeli będzie współpraca – synergia działań – na poziomie centralnym, wojewódzkim, powiatów i gmin. Taka sytuacja najlepiej służy, by Polska dziś biedniejsza doganiała resztę, byśmy wspólnie doganiali bogatą Europę Zachodnią, jednocześnie wyrównując poziom życia w naszym kraju - mówił Kaczyński.

Wicewojewoda Violetta Porowska, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Opola, bardzo docenia poparcie premiera Morawieckiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

- To ludzie, którzy dzisiaj mogą powiedzieć „dotrzymaliśmy słowa”. Wszyscy w Polsce wiedzą, że oni dotrzymali słowa i że to są ludzie sukcesu tego kraju. Ci dwaj mężczyźni stali dzisiaj obok mnie i mówili „Tak, wspieramy Violettę Porowską”. Tak naprawdę poparcie otrzymała cała Opolszczyzna. Dostaliśmy perspektywę, że Opole i całe województwo wreszcie będzie się rozwijało.

Z kolei poseł Katarzyna Czochara, szefowa opolskich struktur PiS, ocenia konwencję bardzo dobrze i zwraca uwagę na wysoki poziom wystąpień.

- To nie były suche obietnice. Wszystkie słowa, które padły, mają konkretne pokrycie finansowe. Poruszone zostały bardzo ważne kwestie dla samego Opola, ale i dla województwa. Pani Violetta Porowska przedstawiła konkretne sprawy, bo z określonymi rzeczami idzie do wyborów samorządowych, prezentując rozwiązania z pokryciem.

Premier Morawiecki podkreślał też znaczenie dobrej współpracy między stroną rządową a samorządami. Wojewoda Adrian Czubak zapewnia, że w służbie społeczeństwu odkłada różnice na bok. Jego zdaniem, dla niektórych samorządowców ważniejsze są jednak przekonania polityczne.

- Przy programie 500 plus wielu samorządowców powiedziało, że to się nie uda, że nie mają czasu, czy miejsca dla ludzi obsługujących świadczenie. Sporo jest podobnych sytuacji. Nowszym przykładem jest szacowanie strat w rolnictwie. Pan premier mówi, że jest przygotowane półtora miliarda złotych na odszkodowania, a wielu samorządowców na złość nie chce puścić komisji w teren, żeby pokazać winę strony rządowej. Taki samorządowiec, niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej, nie może być na publicznym stanowisku wójta, burmistrza czy prezydenta.

Premier Morawiecki spotkał się dziś także z mieszkańcami Kluczborka i Namysłowa.
Mateusz Morawiecki
Violetta Porowska 1
Jarosław Kaczyński
Violetta Porowska 2
Katarzyna Czochara
Adrian Czubak
Andrzej Chrzanowski, Jarosław Kaczyński, Violetta Porowska, Mateusz Morawiecki, konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
Andrzej Chrzanowski, Jarosław Kaczyński, Violetta Porowska, Mateusz Morawiecki, konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [fot. Wanda Kownacka]

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 09:00 Głuchołaska Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu wzbogaca się o kolejne tabliczki Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach wciąż się rozrasta. Właśnie pojawiło się na niej aż pięć nowych pamiątkowych tabliczek. Uhonorowano świętych, k ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:00 Szkoły zawodowe w Brzegu zyskały nowe pracownie Sale do nauki, profesjonalny sprzęt oraz wyposażenie - w kilku brzeskich szkołach powstały pracownie odzwierciedlające naturalne warunki kształcenia w poszcze ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:45 Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do rady miasta, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego z Kędzierzyna-Koźla „Inni obiecywali. Dobra zmiana realizuje” - to jedno z dwóch przewodnich haseł Prawa i Sprawiedliwości, które pojawią się na plakatach wyborczych w Kędzierzyn ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:30 Prudnik: mieszkańcom, którzy nie mają centralnego ogrzewania i piwnic gmina buduje komórki Kontrowersje wzbudza kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Zastrzeżenia dotyczące zakresu prac mają mieszkańcy. Inwestycja obejmuje najbardziej zaniedbany oraz ... » więcej 2018-09-21, godz. 20:00 Młodzi bohaterowie z Nysy otrzymali podziękowania od policji. "Ich zachowanie zasługuje na słowa najwyższego uznania" Dwóch chłopców w wieku 8 i 10 lat otrzymało podziękowania od nyskiej policji. 10-letni Kacper i jego o 2 lata młodszy kolega Hubert w maju przed jednym ze skl ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:45 Prudnik: stowarzyszenie i ruch społeczny zwarły szeregi, aby wygrać wybory Wybierzmy nowe życie naszej gminy! - pod takim hasłem w wyborach samorządowych wystartuje Stowarzyszenie Prudniczanie oraz ruch Kukiz'15. Podczas konferencji ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:15 Głuchołazy Miastem Orderu Uśmiechu. Trwają uroczystości 50-lecia powstania dziecięcego odznaczenia [ZDJĘCIA] Głuchołazy, jako jedyna miejscowość na świecie, otrzymały tytuł miasta Orderu Uśmiechu. Przekazał go dziś (21.09) władzom miasta Marek Michalak, kanclerz międ ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 "Kromka chleba dla sąsiada". W 12 opolskich sklepach zbierana jest żywność 'Kromka chleba dla sąsiada' pod takim hasłem wolontariusze Caritasu rozdawali dziś (21.09) opolanom pieczywo. Celem akcji było zachęcenie przechodniów do udzi ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:30 Powrót do korzeni. W Bogdanowicach pod Głubczycami dzieci poznawały dawaną metodę wykopywania ziemniaków Jak kiedyś zbierano ziemniaki i w jaki sposób trafiają na sklepowe półki? Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Bogdanowic, w gminie G ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:00 Mieszkania, przedszkola, wsparcie inwestorów i koniec z ubikacjami na klatkach schodowych. Koalicyjny program wyborczy ... Budowa mieszkań, darmowe przedszkola i żłobki, wsparcie inwestorów oraz kanalizacja wsi. To tylko niektóre z elementów programu wyborczego dla gminy Prudnik. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »