Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-09, 20:27 Autor: Witold Wośtak

Konwencja samorządowa PiS w Opolu. 5 Morawieckiego z konkretnymi propozycjami dla opolskiego [FILM, ZDJĘCIA]

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [Materiały organizatora]
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz premier RP Mateusz Morawiecki byli uczestnikami konwencji samorządowej PiS, którą zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Uczestnicy konwencji szczelnie wypełnili salę, by wysłuchać propozycji dla Opolszczyzny przygotowanych przez partię rządzącą w kraju.
Prezes Rady Ministrów przedstawił opolską wersję tzw. piątki Morawieckiego. Zapowiedział między innymi budowę węzła autostradowego w Prószkowie oraz budowę obwodnic Olesna, Praszki i Gorzowa Śląskiego czy Kędzierzyna-Koźla. Mówił też o co najmniej trzech nowych mostach na Odrze, a konkretniej w Opolu, Krapkowicach i Brzegu. Sporo uwagi Morawiecki poświęcił też zabezpieczeniom przeciwpowodziowym oraz udrożnieniu Odry.

- To są działania w krótkiej, średniej i długiej perspektywie - zaznaczył. - Bardzo wiele działań jest w tej perspektywie krótkiej, czyli rok, dwa lub trzy. Drogi lokalne to fundusz, który postawimy już za kilka dni i udostępnimy dla samorządów. Im lepiej będziemy mogli w przyszłości współpracować z sejmikiem i urzędem marszałkowskim, tym szybciej oraz lepiej będą szły te projekty. Co do tego nie mam wątpliwości, bo widzę, jak współpracuje się z uczciwymi i solidnymi samorządowcami.

Swój program na Opole przedstawiła wicewojewoda Violetta Porowska, ubiegająca się o urząd prezydenta stolicy województwa. Wypomniała obecnym władzom miasta, prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu wycinkę drzew i betonowanie Opola.

- Ja wam proponuję przyłączenie do autostrady, ja wam proponuję obwodnicę Opola, proponuję jakże potrzebny most i centrum leczenia dziecięcego, które przez Was zostało nazwane Opolskim Centrum Zdrowia Dziecka. Ja proponuję racjonalne ulgi, efektywną pomoc dla seniora i równy rozwój Opola. Przede wszystkim obiecuję jednak, że będę słuchać ludzi - mówiła Porowska.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS w swoim wystąpieniu podkreślał rolę samorządów, która nie może być dobrze wypełniana bez współpracy ze stroną rządową.

- Jeżeli będzie współpraca – synergia działań – na poziomie centralnym, wojewódzkim, powiatów i gmin. Taka sytuacja najlepiej służy, by Polska dziś biedniejsza doganiała resztę, byśmy wspólnie doganiali bogatą Europę Zachodnią, jednocześnie wyrównując poziom życia w naszym kraju - mówił Kaczyński.

Wicewojewoda Violetta Porowska, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Opola, bardzo docenia poparcie premiera Morawieckiego i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

- To ludzie, którzy dzisiaj mogą powiedzieć „dotrzymaliśmy słowa”. Wszyscy w Polsce wiedzą, że oni dotrzymali słowa i że to są ludzie sukcesu tego kraju. Ci dwaj mężczyźni stali dzisiaj obok mnie i mówili „Tak, wspieramy Violettę Porowską”. Tak naprawdę poparcie otrzymała cała Opolszczyzna. Dostaliśmy perspektywę, że Opole i całe województwo wreszcie będzie się rozwijało.

Z kolei poseł Katarzyna Czochara, szefowa opolskich struktur PiS, ocenia konwencję bardzo dobrze i zwraca uwagę na wysoki poziom wystąpień.

- To nie były suche obietnice. Wszystkie słowa, które padły, mają konkretne pokrycie finansowe. Poruszone zostały bardzo ważne kwestie dla samego Opola, ale i dla województwa. Pani Violetta Porowska przedstawiła konkretne sprawy, bo z określonymi rzeczami idzie do wyborów samorządowych, prezentując rozwiązania z pokryciem.

Premier Morawiecki podkreślał też znaczenie dobrej współpracy między stroną rządową a samorządami. Wojewoda Adrian Czubak zapewnia, że w służbie społeczeństwu odkłada różnice na bok. Jego zdaniem, dla niektórych samorządowców ważniejsze są jednak przekonania polityczne.

- Przy programie 500 plus wielu samorządowców powiedziało, że to się nie uda, że nie mają czasu, czy miejsca dla ludzi obsługujących świadczenie. Sporo jest podobnych sytuacji. Nowszym przykładem jest szacowanie strat w rolnictwie. Pan premier mówi, że jest przygotowane półtora miliarda złotych na odszkodowania, a wielu samorządowców na złość nie chce puścić komisji w teren, żeby pokazać winę strony rządowej. Taki samorządowiec, niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej, nie może być na publicznym stanowisku wójta, burmistrza czy prezydenta.

Premier Morawiecki spotkał się dziś także z mieszkańcami Kluczborka i Namysłowa.
Mateusz Morawiecki
Violetta Porowska 1
Jarosław Kaczyński
Violetta Porowska 2
Katarzyna Czochara
Adrian Czubak
Andrzej Chrzanowski, Jarosław Kaczyński, Violetta Porowska, Mateusz Morawiecki, konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
Andrzej Chrzanowski, Jarosław Kaczyński, Violetta Porowska, Mateusz Morawiecki, konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu [fot. Wanda Kownacka]

Wiadomości z regionu

2018-11-18, godz. 22:00 "Każda kropla krwi na wagę złota" - spotkanie honorowych krwiodawców w Kędzierzynie-Koźlu. Po raz dziewiętnasty honorowi krwiodawcy z Opolszczyzny spotkali się w Kędzierzynie-Koźlu. Spotkanie zorganizował Klub Honorowych Dawców Krwi, działający przy ... » więcej 2018-11-18, godz. 21:00 Opolscy politycy skomentowali sejmikowe porozumienie koalicyjne Koalicja zawiązana w Sejmiku Województwa Opolskiego była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy skomentowali utrzymanie się dotychczasow ... » więcej 2018-11-18, godz. 20:30 Pierwszy raz przeszli "Obuwniczym Szlakiem" w gminie Krapkowice. Wzorem były wrocławskie krasnale Pierwszą wycieczkę 'Obuwniczym Szlakiem' zorganizowano dziś (18.11) w Krapkowicach. Na razie w mieście oraz Żużeli i Rogowie Opolskim jest łącznie osiem rzeźb ... » więcej 2018-11-18, godz. 19:00 Zimowe przytulisko "Stajenka" już działa. "Aby ci ludzie stali się potrzebnymi" W Kaczorowni pod Strzelcami Opolskimi zaczęła działać „Stajenka”, zimowe przytulisko dla bezdomnych. Zlokalizowane jest w jednym z budynków Wspólnoty Pomocy W ... » więcej 2018-11-18, godz. 17:25 Stanisław Rakoczy kandydatem PSL do Zarządu Województwa Opolskiego, choć nie zdobył mandatu radnego Stanisław Rakoczy został kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego do Zarządu Województwa Opolskiego. Prezes opolskich struktur ludowców zyskał jednogłośną re ... » więcej 2018-11-18, godz. 15:45 Ubodzy i potrzebujący spotkali się na Rynku w Opolu. "Można porozmawiać i zjeść coś ciepłego" Ciepły posiłek, wymiana doświadczeń, występy sceniczne i serdeczna atmosfera. Tak wyglądają obchody Światowego Dnia Ubogich na Rynku w Opolu. Do ogrzewanego n ... » więcej 2018-11-18, godz. 14:30 O młodych w Kościele rozmawiają na Górze św. Anny Na Górze św. Anny trwa XVI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Udział w nim biorą przedstawiciele wszystkich diecezji, co jest nowością, nie tylko są to k ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:00 Grodków stawia na basen i rozbudowę kanalizacji. Czas na najważniejsze inwestycje w gminie Samorząd Grodkowa w nowej kadencji chce postawić na kilka ważnych inwestycji, które będą miały wpływ na dalszy rozwój samorządu. Burmistrz Marek Antoniewicz, ... » więcej 2018-11-18, godz. 10:00 Wybory uzupełniające w Turawie i Głogówku w styczniu i lutym przyszłego roku Wybory uzupełniające, odbędą się w dwóch okręgach w gminie Turawa. Zainteresowane komitety wyborcze muszą się więc zarejestrować do 26 listopada. Ruszy wtedy ... » więcej 2018-11-18, godz. 10:00 Centrum przesiadkowe w Lewinie Brzeskim powstanie, ale dopiero za kilka miesięcy Na początku 2018 roku gmina otrzymała 1,5 mln złotych wsparcia z Aglomeracji Opolskiej na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego. Rok wcześniej samorząd p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »