Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-03, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Filmował tory i... trafił przed sąd

Andrzej Wachowski przed sądem wskazywał, że podczas pracy był ubrany w kamizelkę
Andrzej Wachowski przed sądem wskazywał, że podczas pracy był ubrany w kamizelkę
Kolej oskarża dziennikarza Andrzeja Wachowskiego o to, że filmował bez pozwolenia tory. W Sądzie Rejonowym w Opolu ruszył proces w którym PKP PLK zarzuca Wachowskiemu, że bez pozwolenia wszedł na teren kolei, na trasie Ozimek - Chrząstowice. Temat dotyczy odcinka na którym w ubiegłym roku doszło do zderzenia pociągu Pendolino z ciężarówką.
Oskarżony wyjaśniał, że celem jego pracy było pokazanie, że PKP źle wyprofilowała przejazd, dlatego ciężarówka utknęła na torach i doszło do nieszczęścia. - Wypadek i tak by się zdarzył. Gdyby kierowca poszedł do urzędu gminy otrzymałby zezwolenie na przejazd i skutki byłyby podobne - twierdzi oskarżony, który dodał, że na miejscu pojawił się dwa dni po wypadku, ponieważ otrzymał informacje do redakcji, że w przeszłości na tym przejeździe utknęła także limuzyna, autobus, czy karawan. - Pojechałem aby to sprawdzić - podkreśla.

Przedstawiciele kolei zarzucają natomiast Andrzejowi Wachowskiemu, że przekroczył oznaczony teren przez kolej, ponadto nie posiadał kamizelki, która wskazywałaby, że jest dziennikarzem. Natomiast oskarżony przed sądem podkreślał, że to nieprawda.
Na rozprawę wezwano także świadków. Zeznawał m.in. funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei Bałżej K.

- Bezpośrednio na przejeździe, który został zabezpieczony, na którym miało miejsce zdarzenie, pod taśmami pan oskarżony przechodził. Tam robił sobie zdjęcia, bezpośrednio na torowisku. Robił zdjęcia miejsca wypadku.

Przedstawiciele kolei utrzymywali, że to była główna przyczyna zatrzymania także legitymacji dziennikarskiej oskarżonemu. Andrzej Wachowski ripostował, że jego osobą zainteresowała się Straż Ochrony Kolei, kiedy zaczął wymierzać kąt wzniesienia przejazdu po to, aby pokazać nieprawidłowości.

Przypomnijmy - w kwietniu ubiegłego roku 31-letni kierowca ciężarówki wjechał na drogę w Schodni koło Ozimka na której obowiązywał zakaz ruchu samochodów ciężarowych i utknął na torach. Później w samochód uderzył pociąg, 19 osób zostało rannych. Kierowcy postawiono zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym poprzez umyślne naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Kolejny termin procesu sądowego między PKP PLK a dziennikarzem wyznaczono na sierpień.
Andrzej Wachowski
Funkcjonariusz SOK

Wiadomości z regionu

2019-07-18, godz. 20:45 Park niemodlińskiego zamku wypięknieje. "Chcemy łączyć historyczną przestrzeń" Umowa na dotację podpisana. W sierpniu ruszą prace renowacyjne w parku okalającym niemodliński zamek. » więcej 2019-07-18, godz. 20:00 Opolscy strażacy OSP organizują zbiórkę sprzętu dla druhów z Ukrainy Strażacy ochotnicy z Opolszczyzny chcą pomóc druhom z Ukrainy. Ruszyła akcja zbiórki sprzętu, który trafi za wschodnią granicę, tam, gdzie dopiero tworzone są ... » więcej 2019-07-18, godz. 19:25 Niebezpieczne popołudnie w regionie. Na A4 zginął motocyklista, pod Brzegiem na torowisku doszło do śmiertelnego potrą ... Do zderzenia motocykla z samochodem ciężarowym doszło na autostradzie A4 między węzłami Brzezimierz a Brzeg, na 190 km autostrady. Motocyklista nie żyje. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Śląski Wawel do remontu. Zamek Piastów Śląskich będzie miał nowy dach Ruszyły prace budowlane na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Jeden z najcenniejszych zabytków Opolszczyzny zyska między innymi nowe pokrycie dachowe. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Powiat opolski w ochronie dziedzictwa. Ponad 26 tysięcy złotych dofinansowania na grupę zabytkowych rzeźb "Ukrzyżowani ... Grupa rzeźb pod nazwą 'Ukrzyżowanie', które oglądać można w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim doczeka się renowacji. Pieniądze na ten cel, ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Dodatkowe patrole policji w Namysłowie. Sfinansuje je gmina Będzie więcej patroli w Namysłowie. Policja otrzymała finansowe wsparcie gminy, a pieniądze zostaną wykorzystane głównie na dodatkowe, ponadnormatywne służby. » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Przychówek w opolskim zoo. Na świat przyszedł lemur bandro Para lemurów bandro z opolskiego zoo doczekała się potomka. Nie wiadomo jeszcze czy to samiec czy samiczka. Ustalenie płci zwierzęcia może być możliwe nawet p ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:40 Autostrada A4 do końca września w remoncie. Utrudnienia są w rejonie Góry św. Anny Uwaga na utrudnienia na autostradzie A4. Powodem jest remont trasy na wysokości Góry św. Anny. Prace odbywają się na 7-kilometrowym odcinku, między węzłami Kę ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:35 7,7% opolskich uczniów nie dostało się do wybranych przez siebie szkół. Kuratorium Oświaty podsumowuje nabór podwójneg ... O przyjęcie do szkół ponadpodstawowych ubiegali się w tym roku absolwenci gimnazjów i podstawówek, w sumie prawie 17 tysięcy uczniów w regionie. Z danych kura ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:15 Za 107 dni ma być gotowy żłobek w Prószkowie. Gmina zdobyła dofinansowanie z rządowego programu Maluch+ 32 miejsca będą czekały w nowym żłobku na najmłodszych mieszkańców Prószkowa. Gmina podpisała umowę z wykonawcą, który w poniedziałek (22.07) wejdzie na plac ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »