Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-03, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Filmował tory i... trafił przed sąd

Andrzej Wachowski przed sądem wskazywał, że podczas pracy był ubrany w kamizelkę
Andrzej Wachowski przed sądem wskazywał, że podczas pracy był ubrany w kamizelkę
Kolej oskarża dziennikarza Andrzeja Wachowskiego o to, że filmował bez pozwolenia tory. W Sądzie Rejonowym w Opolu ruszył proces w którym PKP PLK zarzuca Wachowskiemu, że bez pozwolenia wszedł na teren kolei, na trasie Ozimek - Chrząstowice. Temat dotyczy odcinka na którym w ubiegłym roku doszło do zderzenia pociągu Pendolino z ciężarówką.
Oskarżony wyjaśniał, że celem jego pracy było pokazanie, że PKP źle wyprofilowała przejazd, dlatego ciężarówka utknęła na torach i doszło do nieszczęścia. - Wypadek i tak by się zdarzył. Gdyby kierowca poszedł do urzędu gminy otrzymałby zezwolenie na przejazd i skutki byłyby podobne - twierdzi oskarżony, który dodał, że na miejscu pojawił się dwa dni po wypadku, ponieważ otrzymał informacje do redakcji, że w przeszłości na tym przejeździe utknęła także limuzyna, autobus, czy karawan. - Pojechałem aby to sprawdzić - podkreśla.

Przedstawiciele kolei zarzucają natomiast Andrzejowi Wachowskiemu, że przekroczył oznaczony teren przez kolej, ponadto nie posiadał kamizelki, która wskazywałaby, że jest dziennikarzem. Natomiast oskarżony przed sądem podkreślał, że to nieprawda.
Na rozprawę wezwano także świadków. Zeznawał m.in. funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei Bałżej K.

- Bezpośrednio na przejeździe, który został zabezpieczony, na którym miało miejsce zdarzenie, pod taśmami pan oskarżony przechodził. Tam robił sobie zdjęcia, bezpośrednio na torowisku. Robił zdjęcia miejsca wypadku.

Przedstawiciele kolei utrzymywali, że to była główna przyczyna zatrzymania także legitymacji dziennikarskiej oskarżonemu. Andrzej Wachowski ripostował, że jego osobą zainteresowała się Straż Ochrony Kolei, kiedy zaczął wymierzać kąt wzniesienia przejazdu po to, aby pokazać nieprawidłowości.

Przypomnijmy - w kwietniu ubiegłego roku 31-letni kierowca ciężarówki wjechał na drogę w Schodni koło Ozimka na której obowiązywał zakaz ruchu samochodów ciężarowych i utknął na torach. Później w samochód uderzył pociąg, 19 osób zostało rannych. Kierowcy postawiono zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym poprzez umyślne naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Kolejny termin procesu sądowego między PKP PLK a dziennikarzem wyznaczono na sierpień.
Andrzej Wachowski
Funkcjonariusz SOK

Wiadomości z regionu

2020-06-05, godz. 20:27 Raport dnia: 8 zachorowań na COVID-19. Wśród zakażonych kilka młodych osób 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, brak ofiar śmiertelnych i jeden 'ozdrowieniec'. Tak przedstawia się piątkowy (05.06) bilans dnia w regionie. Od początku… » więcej 2020-06-05, godz. 20:10 Handel narkotykami, atak na policjanta i ucieczka - to zarzuty postawione dealerowi z Opola. Policjant oddał strzał os… Do 10 lat więzienia grozi dealerowi narkotyków, który uderzył policjanta i uciekł z miejsca zatrzymania. To epilog wczorajszej (04.06) interwencji przy ulicy Luboszyckiej… » więcej 2020-06-05, godz. 19:30 Akcja gaszenia opuszczonej hali poprzemysłowej w Prudniku może potrwać do nocy. Na miejscu pracuje 10 zastępów straży Od około 14.00 trwa akcja gaszenia pożaru opuszczonej hali poprzemysłowej w Prudniku. Pali się dach magazynu jednej z byłych firm włókienniczych. Na miejscu pracuje… » więcej 2020-06-05, godz. 19:00 Opolska delegatura KBW przypomina o zasadach i terminach dot. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich Do 16 czerwca gminy przyjmują wnioski dot. zamiaru głosowania korespondencyjnego w zbliżających się wyborach prezydenckich. Wzór dokumentu można znaleźć w int… » więcej 2020-06-05, godz. 18:00 Wojewoda wydał zezwolenie na realizację obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Budowa ruszy jeszcze w czerwcu Wojewoda opolski wydał zgodę na budowę obwodnicy północnej Kędzierzyna-Koźla. Trasa o długości ponad 14 kilometrów ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 40. Droga… » więcej 2020-06-05, godz. 17:51 Dwóch mężczyzn zasłabło podczas pracy w studzience kanalizacyjnej w Blachowni Dwóch mężczyzn pracujących w studzience kanalizacyjnej na terenie jednego z zakładów przemysłowych w Blachowni w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim straciło przytomność… » więcej 2020-06-05, godz. 17:50 Żołnierz z brzeskiego pułku saperów ma koronawirusa. Na kwarantannę odesłano także 4 jego kolegów Koronawirus w 1. Brzeskim Pułku Saperów. Ze służby wyłączonych zostało 5 żołnierzy. » więcej 2020-06-05, godz. 17:45 "Na podwójnym gazie" motorowerzysta z dzieckiem uciekał przed policją. 30-latek miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów Ponad promil alkoholu miał w organizmie mężczyzna, który motorowerem przewoził 4-letniego syna i nie zatrzymał się do kontroli drogowej w gminie Kolonowskie. 30-latek… » więcej 2020-06-05, godz. 17:15 Policjanci na rowerach ponownie patrolują Brzeg. Można ich spotkać nie tylko w parkach Na brzeskie ulice wróciły rowerowe patrole policji. Poruszający się na dwóch kółkach funkcjonariusze szczególną uwagę przykładają do bezpieczeństwa innych rowerzystów… » więcej 2020-06-05, godz. 16:00 Pożar zdewastowanego obiektu byłej firmy włókienniczej w Prudniku Pali się hala poprzemysłowa dawnych zakładów prudnickiego „Froteksu”. Według wstępnych informacji nie ma poszkodowanych. Pożar wybuchł w obiekcie objętym ochroną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »