Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-01, 15:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Sąd Rejonowy w Opolu: sprawa dziennikarz vs. PKP

Rozprawa Andrzej Wachowski vs. PKP
Rozprawa Andrzej Wachowski vs. PKP
Czy dziennikarzom bez specjalnego pozwolenia wolno przebywać na torowisku i robić zdjęcia? O to w sądzie rejonowym w Opolu toczy się proces. Oskarżonym jest dziennikarz motoryzacyjny Andrzej Wachowski, którego do sądu pozwały Polskie Koleje Państwowe.
Sprawa dotyczy odcinka na którym w ubiegłym roku doszło do zderzenia pociągu Pendolino z ciężarówką. Oskarżony utrzymuje, że filmował w tej okolicy by pokazać, że PKP źle wyprofilowała przejazd, dlatego ciężarówka utknęła na torach i doszło do nieszczęścia. Kolejarze natomiast zarzucają producentowi, że wszedł na teren kolei bez pozwolenia. Aleksandra Donocik, która z oskarżonym robiła zdjęcia zeznała dzisiaj, że kolejarze zainteresowali się nimi dopiero wówczas, kiedy zaczęli wymierzać kąt wzniesienia przejazdu, by pokazać nieprawidłowości - Dopóki poruszaliśmy się wokół nikt nie miał zastrzeżeń. Jednak gdy zobaczyli, że znaleźliśmy się z boku przejazdu i chcemy sfilmować domniemaną przyczynę wypadku, wtedy zwrócili się do nas żebyśmy przestali. Nikt nam nie mówił, żeby się stamtąd oddalić tylko, że filmowanie jest zabronione - zeznał świadek.

Po zakończeniu zdjęć Straż Ochrony Kolei zatrzymała dziennikarzy a następnie sprawa trafiła do sądu. Po wyjściu z sali inspektor Adam Radek ze Straży Ochrony Kolei tłumaczył dziennikarzom, że nie byłoby procesu, gdyby oskarżony poprosił zezwolenie na robienie zdjęć. - Z tego co wiem nie ma nigdy żadnych utrudnień ze strony pracowników kolei w stosunku do dziennikarzy wykonujących zdjęcia na obszarze kolejowym, ale musi to być pod nadzorem - zaznaczył Adam Radek.

Przedstawiciele kolei zarzucają także dziennikarzowi, że przekroczył oznaczony teren przez kolej, ponadto nie posiadał kamizelki, która wskazywałaby, że jest dziennikarzem. Natomiast Andrzej Wachowski i jego koleżanka po fachu utrzymywali przed sądem, że to nieprawda - mieliśmy kamizelki - podkreślał świadek.

Dzisiaj sprawa się nie zakończyła, gdyż kolej wezwała nowego świadka. Następna rozprawa odbędzie się 6 listopada.

Przypomnijmy, w kwietniu ubiegłego roku 31-letni kierowca ciężarówki wjechał na drogę w Schodni koło Ozimka na której obowiązywał zakaz ruchu samochodów ciężarowych i utknął na torach. Później w samochód uderzył pociąg, 19 osób zostało rannych a kierowcy postawiono zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym poprzez umyślne naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Aleksandra Donocik
Adam Radek

Wiadomości z regionu

2019-10-13, godz. 23:50 "Sondaże dawały nam dwa razy gorszy wynik". PSL zadowolone z prawie 10-procentowego poparcia Polskie Stronnictwo Ludowe w regionie zadowolone z sondażowych wyników niedzielnych wyborów. Według sondażu exit poll przygotowanego przez IPSOS, ludowcy zdob ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:30 Mniejszość Niemiecka musi czekać na oficjalny wynik wyborów. "Założeniem przynajmniej 1 mandat senatora i dwóch dla po ... - Wysoka frekwencja jest dużym zaskoczeniem, zgadzam się ze zdaniem, że to były najważniejsze wybory po 1989 roku. Jesteśmy komitetem regionalnym, więc na ofi ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:20 "Szósty mandat na horyzoncie". Radość w opolskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości po ogłoszeniu sondażowych wyników wyb ... Prawie 44 procent to sondażowy wynik Prawa i Sprawiedliwości, a to pozwala na kontynuację rządów przez następne 4 lata. Wieczór wyborczy partia zorganizowała ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:55 Kandydat Konfederacji po wyniku exit poll: 13 posłów to wynik zadowalający 13 miejsc w sejmie dla kandydatów Konfederacji według exit poll autorstwa Ipsos. » więcej 2019-10-13, godz. 22:40 Politycy Koalicji Obywatelskiej komentują sondażowe wyniki wyborów [FILM, ZDJĘCIA] 27,4 procent głosów zdobyła Koalicja Obywatelska w dzisiejszych (13.10) wyborach parlamentarnych według exit poll Ipsos. Gdyby taki wynik potwierdził się po p ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:20 Lewica wraca do sejmu. Marcelina Zawisza: "Będziemy odważną opozycją" Po czterech latach przedstawiciele środowisk lewicowych wracają do polskiego parlamentu. Przypomnijmy, według sondażowych wyników wyborów KW Sojuszu Lewicy De ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:50 Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konf ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:45 Ratownicy symbolicznie pogrzebali SOR przy Katowickiej. "Chcemy zwrócić uwagę, że nie jest za późno, by uratować oddzi ... Przed Szpitalem Wojewódzkim w Opolu odbył się dziś (13.10) symboliczny pogrzeb tamtejszego SOR-u. Zniczami i żałobnymi wiązankami, ratownicy medyczni chcieli ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:15 Sondaż exit poll dla Prawa i Sprawiedliwości. W sejmie też Konfederacja Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. » więcej 2019-10-13, godz. 19:00 Kolejna zmiana organizacji ruchu w rejonie budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie Jutro (14.10) wyłączony zostanie zewnętrzny pas na ulicy Batalionów Chłopskich. Chodzi o fragment na odcinku pomiędzy Poniatowskiego a Dąbrowskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »