Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-01, 15:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Sąd Rejonowy w Opolu: sprawa dziennikarz vs. PKP

Rozprawa Andrzej Wachowski vs. PKP
Rozprawa Andrzej Wachowski vs. PKP
Czy dziennikarzom bez specjalnego pozwolenia wolno przebywać na torowisku i robić zdjęcia? O to w sądzie rejonowym w Opolu toczy się proces. Oskarżonym jest dziennikarz motoryzacyjny Andrzej Wachowski, którego do sądu pozwały Polskie Koleje Państwowe.
Sprawa dotyczy odcinka na którym w ubiegłym roku doszło do zderzenia pociągu Pendolino z ciężarówką. Oskarżony utrzymuje, że filmował w tej okolicy by pokazać, że PKP źle wyprofilowała przejazd, dlatego ciężarówka utknęła na torach i doszło do nieszczęścia. Kolejarze natomiast zarzucają producentowi, że wszedł na teren kolei bez pozwolenia. Aleksandra Donocik, która z oskarżonym robiła zdjęcia zeznała dzisiaj, że kolejarze zainteresowali się nimi dopiero wówczas, kiedy zaczęli wymierzać kąt wzniesienia przejazdu, by pokazać nieprawidłowości - Dopóki poruszaliśmy się wokół nikt nie miał zastrzeżeń. Jednak gdy zobaczyli, że znaleźliśmy się z boku przejazdu i chcemy sfilmować domniemaną przyczynę wypadku, wtedy zwrócili się do nas żebyśmy przestali. Nikt nam nie mówił, żeby się stamtąd oddalić tylko, że filmowanie jest zabronione - zeznał świadek.

Po zakończeniu zdjęć Straż Ochrony Kolei zatrzymała dziennikarzy a następnie sprawa trafiła do sądu. Po wyjściu z sali inspektor Adam Radek ze Straży Ochrony Kolei tłumaczył dziennikarzom, że nie byłoby procesu, gdyby oskarżony poprosił zezwolenie na robienie zdjęć. - Z tego co wiem nie ma nigdy żadnych utrudnień ze strony pracowników kolei w stosunku do dziennikarzy wykonujących zdjęcia na obszarze kolejowym, ale musi to być pod nadzorem - zaznaczył Adam Radek.

Przedstawiciele kolei zarzucają także dziennikarzowi, że przekroczył oznaczony teren przez kolej, ponadto nie posiadał kamizelki, która wskazywałaby, że jest dziennikarzem. Natomiast Andrzej Wachowski i jego koleżanka po fachu utrzymywali przed sądem, że to nieprawda - mieliśmy kamizelki - podkreślał świadek.

Dzisiaj sprawa się nie zakończyła, gdyż kolej wezwała nowego świadka. Następna rozprawa odbędzie się 6 listopada.

Przypomnijmy, w kwietniu ubiegłego roku 31-letni kierowca ciężarówki wjechał na drogę w Schodni koło Ozimka na której obowiązywał zakaz ruchu samochodów ciężarowych i utknął na torach. Później w samochód uderzył pociąg, 19 osób zostało rannych a kierowcy postawiono zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym poprzez umyślne naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Aleksandra Donocik
Adam Radek

Wiadomości z regionu

2019-03-23, godz. 22:15 Szlachetna Paczka świętuje. Gala w Szkole Muzycznej w Opolu Wyróżnienia dla wolontariuszy i darczyńców, a także podsumowanie sukcesów i całorocznej pracy wręczono na Gali Wojewódzkiej Szlachetnej Paczki w Państwowej Sz ... » więcej 2019-03-23, godz. 21:17 Politycy PiS rozmawiali o Europie z mieszkańcami Nysy - Chcemy Europy opartej na tradycyjnych, chrześcijańskich wartościach - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Nysy Sławomir Kłosowski, kandydat na europosła z ram ... » więcej 2019-03-23, godz. 20:45 Jutro bieg na powitanie wiosny z Kędzierzynie-Koźlu Prawie 250 zawodników stanie jutro (24.03) na starcie I Biegu na Powitanie Wiosny w Kędzierzynie-Koźlu. Zawodnicy zmierzą się z trasą długości 10 kilometrów, ... » więcej 2019-03-23, godz. 19:09 Wielkie ślizganie w szczytnym celu Po raz 14. na lodowisku Toropol w Opolu odbyło się Wielkie Ślizganie. Tę sportowo-charytatywną imprezę wymyślili i organizują członkowie Związku Młodzieży Nie ... » więcej 2019-03-23, godz. 18:29 Spotkanie eurokandydatów PiS z mieszkańcami Otmuchowa. Pytania o Brexit i transport lokalny Zarówno o sprawy lokalne, jak nocna opieka lekarska w Paczkowie, jak i europejskie - np. Brexit, pytali mieszkańcy kandydatów na europosłów z ramienia Prawa i ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:37 Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu coraz bliżej. Niebawem podpisanie umowy z wykonawcą Pod koniec stycznia tego roku spółka Wodociągi i Kanalizacja wyłoniła wykonawcę prac, firmę WTE Wassertechnik. Umowa zostanie podpisana na przełomie marca i k ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:15 Ponad 200-letni spichlerz dworski ze Sławięcic doczekał się remontu Mający ponad 200 lat spichlerz dworski ze Sławięcic przechodzi gruntowny remont. Budynek w latach 70-tych został przeniesiony na teren Muzeum Wsi Opolskiej w ... » więcej 2019-03-23, godz. 15:46 Eurokandydaci PiS w Opolu rozpoczęli kampanię wyborczą Politycy Prawa i Sprawiedliwości konferencją w Opolu rozpoczęli kampanię przed majowym wyborami do Europarlamentu. Wraz z grupą członków i sympatyków tej part ... » więcej 2019-03-23, godz. 14:13 - Zaraz po konwencji ruszamy do ciężkiej pracy - zapowiadają opolscy kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski to opolscy kandydaci na listach Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Swoją drużynę do tej instytucji P ... » więcej 2019-03-23, godz. 13:48 Jarosław Kaczyński na konwencji PiS we Wrocławiu: Teraz jest czas determinacji i pracy, a zwycięstwo przyjdzie - Tylko zwycięstwo pozwoli nam kontynuować obraną drogę rządzenia - powiedział podczas konwencji we Wrocławiu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńsk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »