Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-07, 15:41 Autor: Kacper Śnigórski/Daria Placek

Pasażerowie: Nie było czuć hamowania. Wypadek Pendolino pod Ozimkiem. 18 poszkodowanych, w tym 7 ciężko. Nowe fakty i relacje podróżnych [FILM, ZDJĘCIA]

Wypadek pendolino z ciężarówką - 19 osób rannych, w tym 7 ciężko
7 osób zostało rannych i wymagało natychmiastowej pomocy medycznej. 5 zostało przewiezionych do szpitala karetką, 2 zabrał śmigłowiec LPR. Blisko 300 osób podróżowało pociągiem Pendolino, który uderzył w ciężarówkę stojącą na przejeździe kolejowym.
Do zdarzenia doszło w miejscowości Schodnia koło Ozimka kilka minut po godzinie 15. Na miejsce zostało wysłanych 19 jednostek straży pożarnej.

Kierowca samochodu ciężarowego typu laweta w momencie zderzenia był poza pojazdem.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie kierowca zignorował znak zakazu wjazdu ciężarówek na ten przejazd kolejowy. Nisko zawieszona laweta utknęła na wzniesieniu przejazdu kolejowego, kierowca wyszedł z auta by zatelefonować na numer alarmowy, w tym momencie w auto uderzył pociąg Pendolino.

Policjanci prowadzą z kierowcą samochodu czynności. Na razie mężczyzna został zabrany na badania lekarskie do Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Jak poinformowała asp.sztab. Monika Mrugała, kierowca ciężarówki był trzeźwy.

Naszemu reporterowi udało się porozmawiać z pasażerami, którzy nie zostali ranni. Wszyscy zgodnie twierdzili, że wypadek był dla nich ogromnym zaskoczeniem, bo podróż, aż do momentu zderzenia przebiegała zupełnie normalnie.

- Byłam w pierwszym wagonie, jeszcze to cały czas schodzi ze mnie. Nie było żadnego zwolnienia, był moment uderzenia i huku w jednym momencie - mówiła pasażerka pociągu.
- Nie było czuć hamowania, nie było trąbienia. Miałem wrażenie, że pociąg się delikatnie uniósł i potem osiadł. Nie wiedziałem, czy będziemy koziołkować, czy co się stanie. Było dużo kurzu, dym, koła latały i złom. Potem się zatrzymaliśmy - opowiada pasażer.

Pociągiem podróżował także radny Opola Tomasz Wróbel. - Nagle poczuliśmy uderzenie, hamowanie i wszystko poleciało. Ja siedziałem w trzecim wagonie, licząc z przodu, więc to uderzenie na pewno było wytłumione. Jak teraz stoję obok pociągu to widzę, że szyby są powybijane i uszkodzona całkiem lokomotywa. Coś wjechało na przejazd, widać było jak kawałki samochodu krążyły po wagonach. Większość osób czuje się dobrze, ale są ranni - tłumaczył kilka minut po zderzeniu radny.

- Rozkładowa prędkość na tym odcinku trasy dla Pendolino to 140 km/h i najprawdopodobniej z taką prędkością pociąg uderzył w samochód - powiedział naszej rozgłośni Zbigniew Makowski zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Opolu.

- Zniszczone są urządzenia samoczynnej sygnalizacji, sieć trakcyjna, słup trakcyjny i tor na odcinku 400 metrów - dodaje Makowski.
Pierwsza oś pociągu w wyniku uderzenia wypadła z torów. Zdecydowano o ściągnięciu specjalistycznej jednostki, która postawi skład na tory. - Na miejsce jedzie z Warszawy specjalny sprzęt do wkolejania. Przystąpimy do pracy dopiero jak prokurator i policja zezwolą na to - zaznacza Zbigniew Makowski.

Sprawą zdarzenia na przejeździe kolejowym w Schodni zajmie się komisja wypadkowa. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora wyjaśniają jak doszło do zdarzenia, zabezpieczają ślady i badają wszystkie okoliczności. Naprawa uszkodzeń rozpocznie się dopiero po zakończeniu pracy przez komisję badającą przyczyny wypadku.

Ruch na trasie kolejowej został wstrzymany, utrudnienia są także na drodze pomiędzy Opolem a Ozimkiem. Trwa organizacja komunikacji zastępczej, a pociągi skierowano na trasy objazdowe. 

Większość pasażerów, którzy nie odnieśli obrażeń została już zabrana z miejsca wypadku autobusami zastępczymi. Jak ustalił nasz reporter 250 pasażerów kupiło bilety internetem, ale całkowita liczba podróżujących pociągiem może sięgać 300.

Według kapitana Łukasza Olejnika, oficera prasowego komendanta wojewódzkiego straży pożarnej w Opolu akcja ratunkowa została przeprowadzona bardzo sprawnie. - W pierwszej fazie strażacy dokonali oceny, których osób poszkodowanych stan jest najpoważniejszy i na tej podstawie ratownictwo mogło podejmować decyzję co do dysponowania siłami i środkami na miejscu akcji - wyjaśnia rzecznik straży pożarnej. - Na miejscu były dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, kolejne dwa leciały na miejsce, ale zostały zawrócone, bo liczba karetek i personelu w ocenie lekarza koordynatora była wystarczająca - mówi Łukasz Olejnik.
Tomasz Wróbel
Marek Świercz
Zbigniew Makowski cz.1
Zbigniew Makowski cz.2
Łukasz Olejnik
Pasażerowie
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Maja Kozłowska]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Maja Kozłowska]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]

Wiadomości z regionu

2018-10-23, godz. 19:00 PSL w sejmiku regionu straciło sześciu radnych. Wybory przegrał lider partii w regionie Polskie Stronnictwo Ludowe w sejmiku województwa będzie miało tylko dwóch radnych. Ponadto lider tego ugrupowania na Opolszczyźnie Stanisław Rakoczy przegrał ... » więcej 2018-10-23, godz. 19:00 Chcieli budowy zakładu karnego w Brzegu, polegli w wyborach Z dwunastu radnych, którzy kilka miesięcy temu zgodzili się na przekazanie gruntów pod budowę nowoczesnej placówki penitencjarnej w Brzegu, tylko dwóch ponown ... » więcej 2018-10-23, godz. 18:30 Zmiany w gminie Turawa. Kampa rozstaje się ze stołkiem. Zastąpi go Pikos Waldemar Kampa nie będzie już wójtem Turawy. W wyborach urzędujący gospodarz gminy przegrał z obecnym sołtysem Zawady Dominikiem Pikosem. Na Kampę zagłosowało ... » więcej 2018-10-23, godz. 18:15 Pijany awanturował się w mieszkaniu siostry i szwagra. Spędzi 4,5 roku za kratkami Na 4,5 roku więzienia Sąd Okręgowy w Opolu skazał Ryszarda K. za uderzenie siostry siekierą, znęcanie się, groźby i zniszczenie mienia. » więcej 2018-10-23, godz. 18:00 Czy Mniejszość Niemiecka dogada się z Platformą Obywatelską w sprawie rządzenia powiatem strzeleckim? Mniejszość Niemiecka ma najwięcej mandatów w radzie powiatu strzeleckiego, ale żeby rządzić, musi znaleźć koalicjanta. Cztery lata temu poszła na współpracę z ... » więcej 2018-10-23, godz. 18:00 "Niech marszałek za wcześnie nie dzieli skóry na niedźwiedziu". Marcin Ociepa o możliwej koalicji w sejmiku Prawo i Sprawiedliwość w sejmiku województwa podwoiło liczbę mandatów. W tej kadencji klub będzie liczył 10 radnych i jest drugą siłą polityczną w regionie. » więcej 2018-10-23, godz. 17:45 Pożar garażu, a w nim trzy butle z gazem. Nikomu nic się nie stało 6 zastępów straży gasiło pożar garażu przy ulicy Gustawa Morcinka w Opolu, który wybuchł około godziny 16.00. W środku, oprócz samochodu, znajdowały się trzy ... » więcej 2018-10-23, godz. 17:30 Prudnik: dotychczasowa koalicja chce zachować władzę w powiecie, decydujący głos ma Mniejszość Niemiecka Po wyborach raczej nie zmienią się władze powiatu prudnickiego. Większość w radzie tego samorządu zachowała dotychczasowa koalicja Mniejszości Niemieckiej, Pl ... » więcej 2018-10-23, godz. 17:00 Dyskutują o stosunkach międzynarodowych, wojnach w społeczeństwie i zmianach kulturowych w Kamieniu Śląskim Debatą naukowców z Polski, Niemiec, Rumunii i Węgier zainaugurowano XXIII Seminarium Śląskie. Stosunki międzynarodowe, zmiany kulturowe i wojny w społeczeństw ... » więcej 2018-10-23, godz. 16:30 Prudnik: brakuje społeczników działających na rzecz ludzi starszych Zawieszona została działalność Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Prudniku. Powód to brak wolontariuszy, którzy by ją kontynuowali. Przez dziesięciolecia ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »