Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-07, 15:41 Autor: Kacper Śnigórski/Daria Placek

Pasażerowie: Nie było czuć hamowania. Wypadek Pendolino pod Ozimkiem. 18 poszkodowanych, w tym 7 ciężko. Nowe fakty i relacje podróżnych [FILM, ZDJĘCIA]

Wypadek pendolino z ciężarówką - 19 osób rannych, w tym 7 ciężko
7 osób zostało rannych i wymagało natychmiastowej pomocy medycznej. 5 zostało przewiezionych do szpitala karetką, 2 zabrał śmigłowiec LPR. Blisko 300 osób podróżowało pociągiem Pendolino, który uderzył w ciężarówkę stojącą na przejeździe kolejowym.
Do zdarzenia doszło w miejscowości Schodnia koło Ozimka kilka minut po godzinie 15. Na miejsce zostało wysłanych 19 jednostek straży pożarnej.

Kierowca samochodu ciężarowego typu laweta w momencie zderzenia był poza pojazdem.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie kierowca zignorował znak zakazu wjazdu ciężarówek na ten przejazd kolejowy. Nisko zawieszona laweta utknęła na wzniesieniu przejazdu kolejowego, kierowca wyszedł z auta by zatelefonować na numer alarmowy, w tym momencie w auto uderzył pociąg Pendolino.

Policjanci prowadzą z kierowcą samochodu czynności. Na razie mężczyzna został zabrany na badania lekarskie do Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Jak poinformowała asp.sztab. Monika Mrugała, kierowca ciężarówki był trzeźwy.

Naszemu reporterowi udało się porozmawiać z pasażerami, którzy nie zostali ranni. Wszyscy zgodnie twierdzili, że wypadek był dla nich ogromnym zaskoczeniem, bo podróż, aż do momentu zderzenia przebiegała zupełnie normalnie.

- Byłam w pierwszym wagonie, jeszcze to cały czas schodzi ze mnie. Nie było żadnego zwolnienia, był moment uderzenia i huku w jednym momencie - mówiła pasażerka pociągu.
- Nie było czuć hamowania, nie było trąbienia. Miałem wrażenie, że pociąg się delikatnie uniósł i potem osiadł. Nie wiedziałem, czy będziemy koziołkować, czy co się stanie. Było dużo kurzu, dym, koła latały i złom. Potem się zatrzymaliśmy - opowiada pasażer.

Pociągiem podróżował także radny Opola Tomasz Wróbel. - Nagle poczuliśmy uderzenie, hamowanie i wszystko poleciało. Ja siedziałem w trzecim wagonie, licząc z przodu, więc to uderzenie na pewno było wytłumione. Jak teraz stoję obok pociągu to widzę, że szyby są powybijane i uszkodzona całkiem lokomotywa. Coś wjechało na przejazd, widać było jak kawałki samochodu krążyły po wagonach. Większość osób czuje się dobrze, ale są ranni - tłumaczył kilka minut po zderzeniu radny.

- Rozkładowa prędkość na tym odcinku trasy dla Pendolino to 140 km/h i najprawdopodobniej z taką prędkością pociąg uderzył w samochód - powiedział naszej rozgłośni Zbigniew Makowski zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Opolu.

- Zniszczone są urządzenia samoczynnej sygnalizacji, sieć trakcyjna, słup trakcyjny i tor na odcinku 400 metrów - dodaje Makowski.
Pierwsza oś pociągu w wyniku uderzenia wypadła z torów. Zdecydowano o ściągnięciu specjalistycznej jednostki, która postawi skład na tory. - Na miejsce jedzie z Warszawy specjalny sprzęt do wkolejania. Przystąpimy do pracy dopiero jak prokurator i policja zezwolą na to - zaznacza Zbigniew Makowski.

Sprawą zdarzenia na przejeździe kolejowym w Schodni zajmie się komisja wypadkowa. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora wyjaśniają jak doszło do zdarzenia, zabezpieczają ślady i badają wszystkie okoliczności. Naprawa uszkodzeń rozpocznie się dopiero po zakończeniu pracy przez komisję badającą przyczyny wypadku.

Ruch na trasie kolejowej został wstrzymany, utrudnienia są także na drodze pomiędzy Opolem a Ozimkiem. Trwa organizacja komunikacji zastępczej, a pociągi skierowano na trasy objazdowe. 

Większość pasażerów, którzy nie odnieśli obrażeń została już zabrana z miejsca wypadku autobusami zastępczymi. Jak ustalił nasz reporter 250 pasażerów kupiło bilety internetem, ale całkowita liczba podróżujących pociągiem może sięgać 300.

Według kapitana Łukasza Olejnika, oficera prasowego komendanta wojewódzkiego straży pożarnej w Opolu akcja ratunkowa została przeprowadzona bardzo sprawnie. - W pierwszej fazie strażacy dokonali oceny, których osób poszkodowanych stan jest najpoważniejszy i na tej podstawie ratownictwo mogło podejmować decyzję co do dysponowania siłami i środkami na miejscu akcji - wyjaśnia rzecznik straży pożarnej. - Na miejscu były dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, kolejne dwa leciały na miejsce, ale zostały zawrócone, bo liczba karetek i personelu w ocenie lekarza koordynatora była wystarczająca - mówi Łukasz Olejnik.
Tomasz Wróbel
Marek Świercz
Zbigniew Makowski cz.1
Zbigniew Makowski cz.2
Łukasz Olejnik
Pasażerowie
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Maja Kozłowska]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Maja Kozłowska]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]
Pendolino zderzyło się z ciężarówką [fot. Tomasz Wróbel]

Wiadomości z regionu

2018-06-22, godz. 06:47 Prawie 800 tysięcy złotych na skatepark w Głuchołazach. Radni zabierają głos Ruszyła budowa skateparku przy głuchołaskim kąpielisku miejskim. Pojawiły się już pierwsze komentarze ze strony radnych na temat kosztów i wykonania inwestycj ... » więcej 2018-06-21, godz. 21:45 Przywoził marihuanę z Niemiec i sprzedawał nastolatkom. Grozi mu 10 lat za kratkami Namysłowska policja zatrzymała 26-letniego mężczyznę oraz jego o pięć lat młodszą partnerkę pd zarzutem handlu narkotykami. » więcej 2018-06-21, godz. 20:45 Basen letni "Błękitna Fala" w Opolu gotowy na lato. Sezon rusza od piątku Od jutra (22.06) na basen 'Błękitna Fala' będzie można wejść od godziny 12.00, a dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wchodzą za darmo, pod warunkiem poka ... » więcej 2018-06-21, godz. 20:30 Więcej pieniędzy na naukę, bez masowych zwolnień nauczycieli, bezpłatny dostęp do podręczników. Kurator oświaty podsum ... W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu podsumowano pierwsze 10 miesięcy reformy edukacji. Opolski Kurator Oświaty Michał Siek omówił niemal każdy aspekt funkcjono ... » więcej 2018-06-21, godz. 20:05 Drzewo spadło na tory. 50 interwencji straży w regionie [AKTUALIZACJA] Jak informują służby drogowe na drodze krajowej nr 46 w Ozimku są utrudnienia w ruchu. Trasa jest czasowo zablokowana. W wyniki silnego wiatru złamało się jed ... » więcej 2018-06-21, godz. 20:00 Mali opolanie wiedzą jak pomagać niepełnosprawnym. Stworzyli miniporadnik o dobrym zachowaniu Najmłodsi mieszkańcy Opola samodzielnie przygotowali poradnik, który przedstawia właściwe zachowania względem osób niepełnosprawnych. Do konkursu plastycznego ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:15 Śledztwo w sprawie bójki w Gorzowie Sląskim. Sprawcą najprawdopodobniej był policjant Prokuratura Rejonowa w Oleśnie wszczęła postępowanie w sprawie bójki, do której doszło 10 czerwca na Dniach Gorzowa Śląskiego. Prawdopodobnym sprawcą zajścia ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:00 Narasta konflikt wokół konkursu na dyrektora przedszkola nr 17 w Kędzierzynie-Koźlu Dyrektorka przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury. Uważa, że komisja konkursowa, która wybierała dyrektora tej ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:00 Uczniowie będą mogli uczyć się języka niemieckiego w dwóch rolach. Jest decyzja MEN Można będzie równocześnie uczyć się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej i języka nowożytnego w roku szkolnym 2018/2019. O takie rozwiązanie ... » więcej 2018-06-21, godz. 18:30 Z urzędu wojewódzkiego do ratusza. Dorota Rutkowska pokieruje wydziałem zdrowia Dorota Rutkowska została nowym naczelnikiem wydziału zdrowia i rozwoju społecznego w opolskim ratuszu. Wcześniej pracowała w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, gd ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »