Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji » Zapiski spod gruzów. O dziennikach Franza Kafki…
2023-05-19, 16:40 Autor: Witold Sułek

Zapiski spod gruzów. O dziennikach Franza Kafki z prof. Łukaszem Musiałem

Prof. Łukasz Musiał [fot. Marcin Boczek]
Prof. Łukasz Musiał [fot. Marcin Boczek]
Witold Sułek, prof. Łukasz Musiał, prof. Paweł Marcinkiewicz [fot. Marcin Boczek]
Witold Sułek, prof. Łukasz Musiał, prof. Paweł Marcinkiewicz [fot. Marcin Boczek]
Chociaż tekst dzienników Kafki jest już znany czytelnikom w Polsce, prof. Łukasz Musiał podjął się nowego ich przekładu, a powody wyjaśnia w rozmowie. Wspomnimy też o przekładach innych tekstów Franza Kafki, także o opracowaniach krytycznych i zbiorze opowiadań i krótkich form opracowanych przez prof. Musiała. W rozmowie udział wziął również inny literaturoznawca, prof. Paweł Marcinkiewicz z Uniwersytetu Opolskiego, który zaprosił prof. Musiała na wykład w ramach XX Opolskiego Festiwalu Nauki.
Czy odkryjemy Kafkę na nowo? Czy inaczej spojrzymy na jego dorobek, język, wrażliwość? Jest to bardzo prawdopodobne, a na pewno warto podjąć lekturę, by się przekonać.

Zobacz także

2023-12-01, godz. 08:42 Kim lub czym jest "Sierotoka" oraz o autobiograficznym wyborze wierszy. Posłuchaj rozmowy z Marcinem Świetlickim „Jestem chłopcem z martwego miasteczka. / Jestem chłopcem z martwego ośrodka. / To przeze mnie przepływa niezmiennie / mała rzeczka, Sierotka”. To treść… » więcej 2023-12-01, godz. 09:06 "Sztuczne światła", czyli wiersze z metra. Posłuchaj rozmowy z Anną Nasiłowską Anna Nasiłowska, wybitna literaturoznawczyni, krytyczka i pisarka (m.in. biografia Sławomira Mrożka, czy "Historia Literatury Polskiej"), profesora Instytutu… » więcej 2023-11-15, godz. 08:37 Ewa Wołkanowska-Kołodziej w smacznej opowieści, nie tylko rodzinnej i nie tylko o kuchni Chociaż książka "Wilno. Rodzinna historia smaków" Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej wygląda na typową książkę kucharską, jest czymś więcej. Każda jej… » więcej 2023-11-14, godz. 08:27 "Lśnienie" kolejnym tytułem podczas najbliższego Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga Dla tych, którzy oglądali wyłącznie film Kubricka, zetknięcie z głośną książką Kinga będzie sporym zaskoczeniem. Intrygujące jest również to, że… » więcej 2023-11-06, godz. 08:28 "Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji" Mało znana historia Polaków, którzy wyjechali w międzywojniu do Francji, najczęściej do kopalń, a po II Wojnie Światowej otrzymali ofertę powrotu do Ojczyzny… » więcej 2023-10-30, godz. 08:08 Dwoje pianistów i kwartet, czyli dwa kwintety Sześć osób pojawiło się na scenie Filharmonii Opolskiej, by wykonać dwa kwintety ( Roberta Schumanna – Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 i Juliusza Zarębskiego… » więcej 2023-10-25, godz. 19:00 O nowej Serii z Poczwarką Wydawnictwa Dwie Siostry i zarazem I części cyklu o przygodach 3 przyjaciółek z niewielkiego… Bycie poczwarką, to chyba najtrudniejszy okres w życiu człowieka. Już nie dziecko, jeszcze nie dorosła, a problemy i dylematy najbardziej poważne na świecie… » więcej 2023-10-24, godz. 14:18 Wieniawski - celebryta w najlepszym znaczeniu tego słowa? Książka Mateusza Borkowskiego, z którym rozmawiamy w audycji, jest doskonałym połączeniem rzetelnej pracy historycznej z przystępnie podanym życiorysem… » więcej 2023-10-23, godz. 14:46 Na początku była "Kropka" Często wątpimy we własne siły i zdolności. Brakuje nam wsparcia, umiejętnej i subtelnej podpowiedzi, czegoś co popchnie nas do przodu, zwłaszcza w młodym… » więcej 2023-10-18, godz. 16:20 Karolina Kowal o bestsellerowej serii książek Susan Verde z Wydawnictwa Mamania Wszystko zaczęło się od jogi i opowieści o niej dla najmłodszych, co okazało się idealną propozycją, na dzisiejsze, nieco "zwariowane" czasy, w których… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »