Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji » Historia pewnego festiwalu okiem Jacka Świdziń…
2024-04-03, 16:57 Autor: Witold Sułek

Historia pewnego festiwalu okiem Jacka Świdzińskiego

Pierwszy raz w historii Paszport „Polityki” otrzymał autor komiksu. W środę odwiedzi Opole [fot. materiały WBP w Opolu]
Pierwszy raz w historii Paszport „Polityki” otrzymał autor komiksu. W środę odwiedzi Opole [fot. materiały WBP w Opolu]
Najnowszy komiks Jacka Świdzińskiego, to nie tylko historyczna podróż do roku 1955 i słynnego Festiwalu Młodzieży. Autor nie tworzy tu kalendarium, ale wyławiając kluczowe symbole, czy oficjalne wydarzenia, wrzuca swoich bohaterów we własną opowieść, doskonale wgryzając się w ich mentalność, która często okazuje się bardzo współczesna.

W audycji twórca opowiedział o pracy nad komiksem, ale też architekturze, sztuce i o tym, co zmieniło się po przyznaniu mu za swoją powieść graficzną nagrody Paszport "Polityki".
Z Jackiem Świdzińskim rozmawia Witold Sułek

Zobacz także

2023-12-11, godz. 14:06 Kolejny gabinet Dwóch Sióstr W rozmowie z Katarzyna Domańską omówiliśmy nie tylko grudniowe tytuły wydawnictwa, w tym najnowszy tom serii "gabinetowej", czyli "Gabinet oceanów", ale… » więcej 2023-12-08, godz. 07:58 Czym się różni literatura wygnańcza od emigracyjnej? W ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki w Instytucie Nauk o Literaturze Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego odbył się wykład dr hab. Pawła Tańskiego… » więcej 2023-12-05, godz. 11:20 Świnka Malinka i Słoń Leon to więcej niż zabawa i nauka Nasza gościni Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu opowiedziała o serii książek napisanych przez Mo Willems i wydanych przez Wydawnictwo… » więcej 2023-12-05, godz. 10:39 "Esperanza" Jakoba Wegeliusa i "Ostatnia dzika ostoja" Zakamarków Po raz trzeci Wydawnictwo Zakamarki wydaje książkę szwedzkiego pisarza i ilustratora Jakoba Wegeliusa w przekładzie Agnieszki Stróżyk, z która rozmawia… » więcej 2023-12-01, godz. 08:42 Kim lub czym jest "Sierotoka" oraz o autobiograficznym wyborze wierszy. Posłuchaj rozmowy z Marcinem Świetlickim „Jestem chłopcem z martwego miasteczka. / Jestem chłopcem z martwego ośrodka. / To przeze mnie przepływa niezmiennie / mała rzeczka, Sierotka”. To treść… » więcej 2023-12-01, godz. 09:06 "Sztuczne światła", czyli wiersze z metra. Posłuchaj rozmowy z Anną Nasiłowską Anna Nasiłowska, wybitna literaturoznawczyni, krytyczka i pisarka (m.in. biografia Sławomira Mrożka, czy "Historia Literatury Polskiej"), profesora Instytutu… » więcej 2023-11-15, godz. 08:37 Ewa Wołkanowska-Kołodziej w smacznej opowieści, nie tylko rodzinnej i nie tylko o kuchni Chociaż książka "Wilno. Rodzinna historia smaków" Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej wygląda na typową książkę kucharską, jest czymś więcej. Każda jej… » więcej 2023-11-14, godz. 08:27 "Lśnienie" kolejnym tytułem podczas najbliższego Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga Dla tych, którzy oglądali wyłącznie film Kubricka, zetknięcie z głośną książką Kinga będzie sporym zaskoczeniem. Intrygujące jest również to, że… » więcej 2023-11-06, godz. 08:28 "Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji" Mało znana historia Polaków, którzy wyjechali w międzywojniu do Francji, najczęściej do kopalń, a po II Wojnie Światowej otrzymali ofertę powrotu do Ojczyzny… » więcej 2023-10-30, godz. 08:08 Dwoje pianistów i kwartet, czyli dwa kwintety Sześć osób pojawiło się na scenie Filharmonii Opolskiej, by wykonać dwa kwintety ( Roberta Schumanna – Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 i Juliusza Zarębskiego… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »