Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » Polki pomogły jej w walce z rakiem, a teraz ona…
2024-02-14, 14:43 Autor: Oleksandra Piasta

Polki pomogły jej w walce z rakiem, a teraz ona pomaga innym kobietom pokonać tę chorobę, - historia Nadii Sharapovej

Polki pomogły jej w walce z rakiem, a teraz ona pomaga innym kobietom pokonać tę chorobę, - historia Nadii Sharapovej

Nadia pochodzi z Uzbekistanu, ale część swojego życia mieszkała na Ukrainie, w obwodzie donieckim, w mieście Iłowajsk. W 2014 roku, kiedy Rosja rozpoczęła okupację tego regionu, Nadia wraz z dziećmi wyjechała do obwodu dniepropietrowskiego. Stamtąd kobieta wyjechała do pracy w Polsce. Tutaj dotknęła ją poważna choroba onkologiczna. Nadia znalazła wsparcie i pomoc wśród Polek, które również zmagały się z podobnymi, poważnymi chorobami. Teraz kobieta pomaga obcokrajowcom i dziewczętom, które tak jak ona uciekły przed wojną na Ukrainie. Podpowiada, jak dbać o zdrowie, dzieli się swoim doświadczeniem, radzi, gdzie się zwrócić i pragnie przekazać wszystkim kobietom, niezależnie od narodowości, że należy dbać o siebie i chronić swoje zdrowie. W Opolu Nadia jest znana jako profesjonalna fryzjerka-kolorystka, która nawet po trudnej operacji wróciła do swojej ulubionej pracy. Przecież każdego dnia znajduje siłę nie tylko do życia, ale także do wspierania innych.

Надія родом з Узбекістану, але якусь частину свого життя мешкала в Україні на Донеччині, у місті Іловайськ. В 2014 році, коли росія почала окупацію цього регіону, Надія разом з дітьми, виїхала до Дніпропетровщини. Звідти жінка поїхала на заробітки до Польщі. Тут її спіткала важка онкологічна недуга. Підтримку і допомогу Надія знайшла серед польок, які також боролися з подібними тяжкими захворюваннями. Зараз жінка допомагає таким же, як і вона іноземкам і дівчатам, що втекли від війни в Україні. Розповідає, як зберегти своє здоровя, ділиться своїм досвідом, консультує, куди звертатися, і хоче донести до усіх жінок, незалежно від національності, що необхідно дбати про себе і берегти своє здоровя. В Ополі Надію знають, як професійного перукаря-колориста, яка навіть після важкої операції, повернулася до улюбленої праці. Адже вона щоденно знаходить у собі сили не тільки жити далі, але й підтримувати інших.

Zobacz także

2023-12-22, godz. 15:16 „Kolędujemy i zbieramy fundusze na wsparcie armii ukraińskiej” – wolontariuszka Alyona Romaniuk o ukraińskim kolędowaniu… 25 i 30 grudnia ukraińscy i polscy wolontariusze z inicjatywy „Pajęczyce z Opola” będą kolędować pod główną choinką w Opolu. Świąteczna impreza… » więcej 2023-12-20, godz. 14:56 «Polskie i ukraińskie tradycje świąteczne są bardzo podobne», - Sofiia Matviiv o zachowaniu tradycji podczas emi… Jak na emigracji zachować tradycje świąteczne własnego narodu i przekazać je swoim dzieciom? Czy polskie i ukraińskie tradycje świąteczne są podobne?… » więcej 2023-12-12, godz. 15:36 „Ukrainki to nie maszynki do robienia pierogów, to kobiety z wyższym wykształceniem i bogatym doświadczeniem” -… Gościem „Ukraińskiego Akcentu” jest kierowniczka centrum lokalnej aktywności, pani Katarzyna Juranek-Mazurczak. Od pierwszych dni wojny pomaga Ukrainkom… » więcej 2023-12-08, godz. 10:18 Jej najstarszy syn mieszkał w Polsce przez 8 lat, ale gdy na Ukrainie wybuchła wojna, od razu poszedł na front – historia… Oksana Szewczenko jest mamą 5 dzieci. Z młodszymi mieszkała na Ukrainie, starsze dzieci budowały swoje życie w Polsce. Kiedy wybuchła wojna, to starsi nalegali… » więcej 2023-11-25, godz. 15:25 Hanna Tsapenko o Wielkim Głodzie na Ukrainie i Polakach, który też byli wśród jego ofiar 25 listopada Ukraina obchodzi 90. rocznicę Wielkiego Głodu lat 1932-1933. Według szacunków różnych historyków, Głód pochłonął życie od 3 do nawet… » więcej 2023-11-24, godz. 10:05 „Dla mnie wojna się zaczęła w 2014 roku” – historia Julii Kaptinar / "Для мене війна почалася… Julia dwukrotnie musiała uciekać przed wojną. Po raz pierwszy w 2014 r. z obwodu donieckiego, a drugi – po inwazji na Rosję na pełną skalę w 2022 r.… » więcej 2023-11-20, godz. 09:43 „Mój chłopak zadzwonił z frontu i kazał mi spakować walizki i opuścić Ukrainę”–historia Iryny Chaiki / «Мій… Iryna przyjechała do Opola z Krzywego Rogu. Jej chłopak, który w tym czasie był na froncie i widział sytuację od środka, poradził Irinie, aby spakowała… » więcej 2023-11-02, godz. 12:38 «W pociągu ewakuacyjnym zapisałam wszystkie swoje dane na ubraniu dziecka bo nie wiedziałam, czy przeżyjemy» - Historia… W pierwszych dniach wojny Natalia wraz z synem wyjechała z obwodu kijowskiego do Polski. Obecnie mieszkają w Brzegu. Na Ukrainie dziewczyna pracowała w dziedzinie… » więcej 2023-10-27, godz. 11:42 „To ludzie pomogli mi rozpocząć nowe życie w Polsce, a nieludzie to okupanci, którzy zniszczyli moje dotychczasowe… Jej rodzinny Mariupol został doszczętnie zniszczony przez okupantów. Svitlanie cudem udało się opuścić miasto już pierwszego dnia wojny. Pozostało tam… » więcej 2023-10-23, godz. 11:48 «Co druga osoba, którą znam, walczy na froncie» - historia Alisy Iwaszczenko / «Кожен другий, кого… Alisa przyjechała do Polski z obwodu kirowogradzkiego. Na Ukrainie dziewczyna uczyła choreografii dzieci z podstawówki, tutaj pracowała w wielu miejscach… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »