Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » Spędził dwa lata w tybetańskim klasztorze, a teraz…
2023-09-21, 15:07 Autor: Oleksandra Piasta

Spędził dwa lata w tybetańskim klasztorze, a teraz pomaga armii ukraińskiej–historia Wasyla Heletko / Мешкав два роки у тибетському монастирі, а зараз допомагає ЗСУ-історія Василя Гелетка

Spędził dwa lata w tybetańskim klasztorze, a teraz pomaga armii ukraińskiej–historia Wasyla Heletko
Artysta z obwodu czerkaskiego, Wasyl Heletko, wraz z małżonką i wnukiem przyjechał do Polski kiedy na Ukrainie rozpoczęła się wojna. Od 2014 roku pomaga on armii ukraińskiej przeciwstawić się rosyjskiej nawale. Sprzedaje swoje obrazy a pieniądze przekazuje na pomoc ZSU. Ten człowiek o ciekawym życiorysie w młodości przeżył dwa lata w tybetańskim klasztorze. Wraz z mnichami opanował sztuki walki, techniki masażu leczniczego i ziołolecznictwo. Ze zdobytej wiedzy i umiejętności korzysta on także dzisiaj, pomagając innym. Wraz z żoną Nadią planuje otwarcie w Opolu szkoły malowania, a po zwycięstwie Ukrainy powrót do ojczystego domu.

Митець з Черкащини Василь Гелетко, разом з дружиною і онуком, приїхав до Польщі, коли в Україні почалася війна. З 2014 року художник допомагає армії протистояти російській навалі. Продає свої полотна, а гроші переказує на допомогу ЗСУ. Людина цікавої долі, замолоду Василь два роки прожив у Тибетському монастирі. Разом з монахами опанував бойові мистецтва, лікувальні практики масажу і травництва. Здобуті знання чоловік використовує і зараз для допомоги іншим.
Разом з дружиною Надією планує відкрити в Ополі школу малювання. А після Перемоги України повернутися до рідної домівки.

Zobacz także

2023-12-28, godz. 14:56 Viktoria Feshchuk - Bieniewska o tym jak wykorzystać nietrafiony prezent Dostałeś nietrafiony prezent świąteczny? A może od kilku lat w Twojej szafie schowane są rzeczy, które szkoda wyrzucić, ale nie będziesz ich nosić? Fundacja… » więcej 2023-12-22, godz. 15:16 „Kolędujemy i zbieramy fundusze na wsparcie armii ukraińskiej” – wolontariuszka Alyona Romaniuk o ukraińskim kolędowaniu… 25 i 30 grudnia ukraińscy i polscy wolontariusze z inicjatywy „Pajęczyce z Opola” będą kolędować pod główną choinką w Opolu. Świąteczna impreza… » więcej 2023-12-20, godz. 14:56 «Polskie i ukraińskie tradycje świąteczne są bardzo podobne», - Sofiia Matviiv o zachowaniu tradycji podczas emi… Jak na emigracji zachować tradycje świąteczne własnego narodu i przekazać je swoim dzieciom? Czy polskie i ukraińskie tradycje świąteczne są podobne?… » więcej 2023-12-12, godz. 15:36 „Ukrainki to nie maszynki do robienia pierogów, to kobiety z wyższym wykształceniem i bogatym doświadczeniem” -… Gościem „Ukraińskiego Akcentu” jest kierowniczka centrum lokalnej aktywności, pani Katarzyna Juranek-Mazurczak. Od pierwszych dni wojny pomaga Ukrainkom… » więcej 2023-12-08, godz. 10:18 Jej najstarszy syn mieszkał w Polsce przez 8 lat, ale gdy na Ukrainie wybuchła wojna, od razu poszedł na front – historia… Oksana Szewczenko jest mamą 5 dzieci. Z młodszymi mieszkała na Ukrainie, starsze dzieci budowały swoje życie w Polsce. Kiedy wybuchła wojna, to starsi nalegali… » więcej 2023-11-25, godz. 15:25 Hanna Tsapenko o Wielkim Głodzie na Ukrainie i Polakach, który też byli wśród jego ofiar 25 listopada Ukraina obchodzi 90. rocznicę Wielkiego Głodu lat 1932-1933. Według szacunków różnych historyków, Głód pochłonął życie od 3 do nawet… » więcej 2023-11-24, godz. 10:05 „Dla mnie wojna się zaczęła w 2014 roku” – historia Julii Kaptinar / "Для мене війна почалася… Julia dwukrotnie musiała uciekać przed wojną. Po raz pierwszy w 2014 r. z obwodu donieckiego, a drugi – po inwazji na Rosję na pełną skalę w 2022 r.… » więcej 2023-11-20, godz. 09:43 „Mój chłopak zadzwonił z frontu i kazał mi spakować walizki i opuścić Ukrainę”–historia Iryny Chaiki / «Мій… Iryna przyjechała do Opola z Krzywego Rogu. Jej chłopak, który w tym czasie był na froncie i widział sytuację od środka, poradził Irinie, aby spakowała… » więcej 2023-11-02, godz. 12:38 «W pociągu ewakuacyjnym zapisałam wszystkie swoje dane na ubraniu dziecka bo nie wiedziałam, czy przeżyjemy» - Historia… W pierwszych dniach wojny Natalia wraz z synem wyjechała z obwodu kijowskiego do Polski. Obecnie mieszkają w Brzegu. Na Ukrainie dziewczyna pracowała w dziedzinie… » więcej 2023-10-27, godz. 11:42 „To ludzie pomogli mi rozpocząć nowe życie w Polsce, a nieludzie to okupanci, którzy zniszczyli moje dotychczasowe… Jej rodzinny Mariupol został doszczętnie zniszczony przez okupantów. Svitlanie cudem udało się opuścić miasto już pierwszego dnia wojny. Pozostało tam… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »