Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » Olesya Leonowa - 'Nie miałam czasu się bać' /…
2023-03-22, 13:26 Autor: Oleksandra Popenko

Olesya Leonowa - "Nie miałam czasu się bać" / Олеся Леонова – «Мені ніколи було боятися»

Olesya Leonowa - "Nie miałam czasu się bać"
Schronisko "Przyjaciel" w Dnieprze - to nie tylko schronisko dla zwierząt; to miejsce, gdzie pomaga się najsłabszym. Tutaj opiekują się kotkami-inwalidami, ślepymi, starymi, rannymi i porzuconymi. Od pierwszego dnia wojny, dla współzałożycielki schroniska Olesyi Leonowej, tak jak i dla wszystkich wolontariuszy, rozpoczął się szalony maraton w pomocy zwierzętom. "Ujrzeliśmy wiele ludzkiej zdrady, ale i dużo dobra. To właśnie dobre uczynki innych dawały nam siły do dalszej pracy" - opowiada Olesya Leonowa. Przyjaciele z Europy proponowali przeprowadzkę schroniska za granicę ale Olesya zdecydowała się pozostać na Ukrainie, ponieważ na terytoriach, gdzie trwają masowe działania zbrojne, nadal pozostają tysiące kotów i psów, którym trzeba pomóc. W ratowaniu i rozmieszczaniu tysięcy zwierząt z ogarniętych wojną miast i wiosek, pomagali wolontariusze z Polski, Czech, Niemiec, Austrii i innych krajów UE. Przez rok trwania wojny, nowych właścicieli w Europie znalazło kilkaset czworonogów. Czym żyje niezwykłe schronisko dla zwierząt i jak udaje się mu pomagać najsłabszym, kiedy nad głowami latają rakiety? Olesya zorganizowała dla Radia Opole zdalną wycieczkę i w szczegółach opowiedziała o tym strasznym roku.

Притулок «Друг» у Дніпрі – не просто притулок для тварин, це місце, де допомагають найслабшим. Тут опікуються котиками-інвалідами, сліпими, старенькими, травмованими та покинутими. З початком війни, для співзасновниці притулку Олесі Леонової, власне, як і для всіх волонтерів, почався шалений марафон з порятунку тварин. «Ми побачили багато зради від людей, але і багато хорошого. Саме добрі справи інших, давали нам сили працювати далі» - розповіла Олеся Леонова. Друзі з Європи пропонували вивезти притулок за кордон, але Олеся вирішила залишатися в Україні. Адже, на територіях, де тривають масштабні бойові дії, залишаються тисячі котиків і песиків, які потребують допомоги. Рятувати і розміщувати тварин, з охоплених війною міст і сіл, допомагали волонтери з Польщі, Чехії, Німеччини, Австрії та інших країн ЄС. За рік війни нових власників у Європі знайшло кілька сотень українських пухнастиків. Чим живе незвичайний притулок для тварин, та як вдається допомагати найслабшим, коли над головами літають ракети? Олеся провела для Радіо Ополе онлайн-екскурсію і розповіла подробиці про цей страшний рік.

Zobacz także

2023-03-03, godz. 15:46 Wychowuje cztery córki i pomaga rodakom w rozwiązywaniu problemów z prawem - historia Olesi Kalnichenko Mama czwórki dzieci, prawniczka z Kijowa, Olesia Kalnichenko, jak tysiące Ukrainek znalazła schronienie w Polsce. Tutaj kobieta pomaga rodakom w rozwiązywaniu… » więcej 2023-02-10, godz. 13:08 „Na pewno napiszemy o Zwycięstwie w naszej gazecie” – historia Natalii Kaliniczenko Dziennikarka Natalia Kaliniczenko mieszka w obwodzie Sumskim, 7 kilometrów od granicy z Rosją. Od wielu lat jest redaktorem lokalnej gazety. Publikacja ta jest… » więcej 2023-02-08, godz. 13:36 Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, skupiła się na pomocy rodakom - historia Iryny Melnychuk Iryna Melnychuk przeniosła się z Ukrainy do Polski przed rozpoczęciem wojny. Na Ukrainie zajmowała się prowadzeniem własnej firmy, a w Polsce zaczęła pracować… » więcej 2023-01-31, godz. 09:23 Ukraiński żołnierz „Żeglarz” o sytuacji w okolicach Bachmutu Najgorętszym miejscem na mapie Ukrainy pozostaje Bachmut i jego okolice. Od kilku tygodni ukraińskie wojsko bohatersko broni miasta i stawia opór hordom Putina… » więcej 2023-01-28, godz. 10:45 „Nawet dziewięć godzin siedzimy w piwnicy" - Ukrainka opowiedziała o tym, w jakich warunkach leczone są dzieci w… Młoda matka Olena wraz z pięcioletnią córką przebywa w jednym ze szpitali dziecięcych w centralnej części Ukrainy. Do linii frontu jest stamtąd jakieś… » więcej 2023-01-27, godz. 08:48 Może kontynuować swoją pracę naukową - historia Nadii Kowalskiej Nadia Kowalska pracowała jako naukowiec w Kijowie, gdzie prowadziła eksperymenty z roślinami. Wraz z początkiem wojny koledzy z Opola zaprosili Nadię do Polski… » więcej 2023-01-24, godz. 09:39 Pomaga rodakom w nauce języka polskiego i tworzy zmysłowe obrazy - historia Julii Datchenko Julia Datchenko, matka czwórki dzieci, naukowiec, mistrz sztuki ludowej, przyjechała do Polski wraz z początkiem wojny na Ukrainie. Pomaga rodakom w nauce języka… » więcej 2023-01-23, godz. 10:18 Uciekła z okupowanego Gostomelu, a potem wróciła, by ratować innych Kiedy zaczęła się wojna, Larisa Drozdova była w miejscu pracy. Zatrudniona jest przy produkcji samolotów Antonow. Rosjanie ostrzelali lotnisko, na którym… » więcej 2023-01-03, godz. 14:50 Witalij Małeckij burmistrz Krzemieńczuka o życiu miasta w cieniu wojny Krzemieńczuk to duże miasto przemysłowe w centralnej części Ukrainy znajdujące się obecnie ok. 200 km od linii frontu. Od początku wojny w mieście znalazły… » więcej 2022-12-22, godz. 13:08 Ukraiński żołnierz pokazał, co dzieje się na froncie Ukrainiec Serhiy kilka lat pracował w Polsce. Jednak gdy Rosja napadła na Ukrainę, porzucił pracę w Europie i wrócił do domu. Od początku wojny Serhiy… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »