Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » Olesya Leonowa - 'Nie miałam czasu się bać' /…
2023-03-22, 13:26 Autor: Oleksandra Popenko

Olesya Leonowa - "Nie miałam czasu się bać" / Олеся Леонова – «Мені ніколи було боятися»

Olesya Leonowa - "Nie miałam czasu się bać"
Schronisko "Przyjaciel" w Dnieprze - to nie tylko schronisko dla zwierząt; to miejsce, gdzie pomaga się najsłabszym. Tutaj opiekują się kotkami-inwalidami, ślepymi, starymi, rannymi i porzuconymi. Od pierwszego dnia wojny, dla współzałożycielki schroniska Olesyi Leonowej, tak jak i dla wszystkich wolontariuszy, rozpoczął się szalony maraton w pomocy zwierzętom. "Ujrzeliśmy wiele ludzkiej zdrady, ale i dużo dobra. To właśnie dobre uczynki innych dawały nam siły do dalszej pracy" - opowiada Olesya Leonowa. Przyjaciele z Europy proponowali przeprowadzkę schroniska za granicę ale Olesya zdecydowała się pozostać na Ukrainie, ponieważ na terytoriach, gdzie trwają masowe działania zbrojne, nadal pozostają tysiące kotów i psów, którym trzeba pomóc. W ratowaniu i rozmieszczaniu tysięcy zwierząt z ogarniętych wojną miast i wiosek, pomagali wolontariusze z Polski, Czech, Niemiec, Austrii i innych krajów UE. Przez rok trwania wojny, nowych właścicieli w Europie znalazło kilkaset czworonogów. Czym żyje niezwykłe schronisko dla zwierząt i jak udaje się mu pomagać najsłabszym, kiedy nad głowami latają rakiety? Olesya zorganizowała dla Radia Opole zdalną wycieczkę i w szczegółach opowiedziała o tym strasznym roku.

Притулок «Друг» у Дніпрі – не просто притулок для тварин, це місце, де допомагають найслабшим. Тут опікуються котиками-інвалідами, сліпими, старенькими, травмованими та покинутими. З початком війни, для співзасновниці притулку Олесі Леонової, власне, як і для всіх волонтерів, почався шалений марафон з порятунку тварин. «Ми побачили багато зради від людей, але і багато хорошого. Саме добрі справи інших, давали нам сили працювати далі» - розповіла Олеся Леонова. Друзі з Європи пропонували вивезти притулок за кордон, але Олеся вирішила залишатися в Україні. Адже, на територіях, де тривають масштабні бойові дії, залишаються тисячі котиків і песиків, які потребують допомоги. Рятувати і розміщувати тварин, з охоплених війною міст і сіл, допомагали волонтери з Польщі, Чехії, Німеччини, Австрії та інших країн ЄС. За рік війни нових власників у Європі знайшло кілька сотень українських пухнастиків. Чим живе незвичайний притулок для тварин, та як вдається допомагати найслабшим, коли над головами літають ракети? Олеся провела для Радіо Ополе онлайн-екскурсію і розповіла подробиці про цей страшний рік.

Zobacz także

2023-12-20, godz. 14:56 «Polskie i ukraińskie tradycje świąteczne są bardzo podobne», - Sofiia Matviiv o zachowaniu tradycji podczas emi… Jak na emigracji zachować tradycje świąteczne własnego narodu i przekazać je swoim dzieciom? Czy polskie i ukraińskie tradycje świąteczne są podobne?… » więcej 2023-12-12, godz. 15:36 „Ukrainki to nie maszynki do robienia pierogów, to kobiety z wyższym wykształceniem i bogatym doświadczeniem” -… Gościem „Ukraińskiego Akcentu” jest kierowniczka centrum lokalnej aktywności, pani Katarzyna Juranek-Mazurczak. Od pierwszych dni wojny pomaga Ukrainkom… » więcej 2023-12-08, godz. 10:18 Jej najstarszy syn mieszkał w Polsce przez 8 lat, ale gdy na Ukrainie wybuchła wojna, od razu poszedł na front – historia… Oksana Szewczenko jest mamą 5 dzieci. Z młodszymi mieszkała na Ukrainie, starsze dzieci budowały swoje życie w Polsce. Kiedy wybuchła wojna, to starsi nalegali… » więcej 2023-11-25, godz. 15:25 Hanna Tsapenko o Wielkim Głodzie na Ukrainie i Polakach, który też byli wśród jego ofiar 25 listopada Ukraina obchodzi 90. rocznicę Wielkiego Głodu lat 1932-1933. Według szacunków różnych historyków, Głód pochłonął życie od 3 do nawet… » więcej 2023-11-24, godz. 10:05 „Dla mnie wojna się zaczęła w 2014 roku” – historia Julii Kaptinar / "Для мене війна почалася… Julia dwukrotnie musiała uciekać przed wojną. Po raz pierwszy w 2014 r. z obwodu donieckiego, a drugi – po inwazji na Rosję na pełną skalę w 2022 r.… » więcej 2023-11-20, godz. 09:43 „Mój chłopak zadzwonił z frontu i kazał mi spakować walizki i opuścić Ukrainę”–historia Iryny Chaiki / «Мій… Iryna przyjechała do Opola z Krzywego Rogu. Jej chłopak, który w tym czasie był na froncie i widział sytuację od środka, poradził Irinie, aby spakowała… » więcej 2023-11-02, godz. 12:38 «W pociągu ewakuacyjnym zapisałam wszystkie swoje dane na ubraniu dziecka bo nie wiedziałam, czy przeżyjemy» - Historia… W pierwszych dniach wojny Natalia wraz z synem wyjechała z obwodu kijowskiego do Polski. Obecnie mieszkają w Brzegu. Na Ukrainie dziewczyna pracowała w dziedzinie… » więcej 2023-10-27, godz. 11:42 „To ludzie pomogli mi rozpocząć nowe życie w Polsce, a nieludzie to okupanci, którzy zniszczyli moje dotychczasowe… Jej rodzinny Mariupol został doszczętnie zniszczony przez okupantów. Svitlanie cudem udało się opuścić miasto już pierwszego dnia wojny. Pozostało tam… » więcej 2023-10-23, godz. 11:48 «Co druga osoba, którą znam, walczy na froncie» - historia Alisy Iwaszczenko / «Кожен другий, кого… Alisa przyjechała do Polski z obwodu kirowogradzkiego. Na Ukrainie dziewczyna uczyła choreografii dzieci z podstawówki, tutaj pracowała w wielu miejscach… » więcej 2023-10-18, godz. 10:22 «Żołnierze rosyjscy ostrzelali mój budynek z czołgów» - historia Marii Lewickiej / "російські військові… Kiedy Rosjanie ostrzelali ich dom z czołgów, Maria z synem wyjechali do Polski. Tutaj mogła ona nie tylko pracować w swoim zawodzie, ale także otworzyć własny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »