Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie…
2021-09-17, 14:46 Autor: Żaneta Plotnik

Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie Opolskim, pedagog, muzyk oraz dyrygent

dr Marian Biliński, Żaneta Plotnik, Wiesław Kolbusz, Agnieszka Wawer-Krajewska [fot. Paula Hołubowicz]
dr Marian Biliński, Żaneta Plotnik, Wiesław Kolbusz, Agnieszka Wawer-Krajewska [fot. Paula Hołubowicz]
Założyciel Opolskiego Chóru Kameralnego oraz prowadzący chór parafialny im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Jego działalność muzyczna jest skupiona w dwóch głównych nurtach. Jeden z nich to działalność dydaktyczna na uczelniach i różnego rodzaju kursach, seminariach i warsztatach, a drugi nurt to działalność wykonawcza – jako dyrygenta, muzyka kościelnego, organisty i akompaniatora.
W roku 2001 utworzył przy Uniwersytecie Opolskim Opolski Chór Kameralny, z którym to zespołem wielokrotnie brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, koncertach, przeglądach i festiwalach, w kraju i poza jego granicami. Jednocześnie nadal prowadził wcześniej założone zespoły. Wielokrotnie uczestniczył w seminariach dyrygenckich w Gdańsku, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury i Polski Chór Kameralny prowadzony przez Jana Łukaszewskiego. Wykładowcami na tych seminariach byli sławni dyrygenci i kompozytorzy: prof. Uwe Gronostay (Niemcy), Ruth Holton (Wielka Brytania), prof. Frieder Bernius (Niemcy), prof. Chifuru Matsubara (Japonia), prof. Marcin Tomczak (Polska) i prof. Volker Wangenheim (Niemcy) i prof. Heinrich Poos (Niemcy).

Od roku 2005 jest również dyrygentem chóru parafialnego im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Aktywność koncertowa to ok. 180 koncertów w Polsce i poza jej granicami a także udział w wielu przeglądach i festiwalach muzycznych, z których najważniejsze to: Międzynarodowe Festiwale Muzyczne im. Ignaza Reimanna w Wambierzycach i Krosnowicach, Międzynarodowe Festiwale im. Karola Marii Webera w Pokoju, Międzynarodowe Festiwale Muzyczne im. Moritza Brossiga w Paczkowie, Festiwale muzyki Patriotycznej „Tobie Polsko”, Przeglądy chórów kościelnych w Opolu, Pieszycach, Radkowie i Vrbnie (Czechy).

Od roku 1983 – do chwili obecnej pracownik dydaktyczno – naukowy, zatrudniony na Uniwersytecie Opolskim w Instytucie Nauk Pedagogicznych prowadzący głównie przedmioty muzyczne. Od początku istnienia placówki prowadzi zajęcia z muzyki w Podyplomowym Centrum Kształcenia Ustawicznego „Andragog” w Opolu.

Prowadził międzynarodowe warsztaty wokalne i estradowe dla studentów Uniwersytetu Opolskiego oraz uczelni wyższych Trier (Niemcy) na przemian w Opolu i Trier. Był też współprowadzącym warsztaty chóralne chórów polskich i niemieckich w Hamm (Niemcy).

Wielokrotnie był zapraszany do jury rozmaitych przeglądów i festiwali muzycznych na szczeblach gminnych, miejskich I wojewódzkich.

Jego główne zainteresowania muzyczne kierują się w stronę: edukacji muzycznej, muzyki kościelnej ( chóralnej i organowej), upowszechniania muzyki, muzykoterapii, muzyki zapomnianych kompozytorów śląskich, wykonawstwa muzycznego.

Zobacz także

2021-08-06, godz. 11:20 Krzysztof Riewold - instruktor sztuki cyrkowej Artysta i instruktor sztuki cyrkowej. Żonglujący maratończyk. Półfinalista programu „Mam Talent” .Wychowanek grupy cyrkowej „Cudaki” i drugi instruktor… » więcej 2021-08-05, godz. 18:58 Małgorzata Dolak – Instruktor teatralny i polonistka Małgorzata Dolak – instruktor teatralny Ośrodka Kultury w Niemodlinie im. Agnieszki Osieckiej; polonistka Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemodlinie… » więcej 2021-07-31, godz. 09:29 Przedszkolanka na emeryturze, solistka Sceny Muzycznej w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, Małgorzata Kalińska gościem… Małgorzata Kalińska z Brzegu, przedszkolanka na emeryturze, solistka Sceny Muzycznej w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, uczestniczka Sceny Wokalnej oraz członkini… » więcej 2021-07-26, godz. 17:05 Saksofonista, pedagog, dyrygent Jacek Hornik gościem cyklu "Swojego nie znacie" Jacek Hornik pochodzi z Opola. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach – Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1995 r. prowadzi klasę saksofonu w… » więcej 2021-07-21, godz. 16:07 Grzegorz Podsiadło - nauczyciel, poeta, felietonista, dziennikarz, działacz społeczny, a nade wszystko podróżnik i… Grzegorz Podsiadło w swoich licznych podróżach po świecie zwiedził całą Europę, dwie Ameryki oraz część Azji i Afryki. Wspinał się w Tatrach, Alpach… » więcej 2021-07-16, godz. 10:14 Anna Maczura – wykładowca Uniwersytetu Opolskiego i piosenkarka Ania Maczura z domu Piechurska. Mama, żona, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego oraz bardzo aktywna piosenkarka od 27 lat. Współpracowała z gwiazdami m.in… » więcej 2021-07-14, godz. 17:24 Aktor, reżyser, instruktor teatralny, wokalista i animator kultury w Lubrzy Piotr Charczuk gościem cyklu "Swojego nie… Piotr Charczuk jest absolwentem PWST we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem Lubuskim w Zielonej Górze, Teatrem Polskim i Operą w Szczecinie, Teatrem Muzycznym… » więcej 2021-06-29, godz. 00:01 Barbara Giedroić miłośniczka historii dawnego Opola, dobrej książki oraz…genealogii Gościem Żanety Plotnik była Barbara Giedroić miłośniczka historii dawnego Opola, dobrej książki oraz…genealogii, która na co dzień pracuje w Wojewódzkiej… » więcej 2021-06-25, godz. 09:09 Od rysunku i grafiki przez kowalstwo artystyczne i metaloplastykę do haftu krzyżykowego Gościem cyklu był Zbigniew Majewski, który opowiedział o swoich różnorodnych pasjach artystycznych, które między innymi przekazał znanemu artyście i… » więcej 2021-06-04, godz. 14:40 Adam Holinej o fotografii i pracy twórczej Gościem kolejnego odcinka cyklu "Swojego nie znacie" był Adam Holinej ze Stowarzyszenia Twórców i Artystów "Pasja" w Krapkowicach, który poświęca wiele… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »