Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie…
2021-09-17, 14:46 Autor: Żaneta Plotnik

Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie Opolskim, pedagog, muzyk oraz dyrygent

dr Marian Biliński, Żaneta Plotnik, Wiesław Kolbusz, Agnieszka Wawer-Krajewska [fot. Paula Hołubowicz]
dr Marian Biliński, Żaneta Plotnik, Wiesław Kolbusz, Agnieszka Wawer-Krajewska [fot. Paula Hołubowicz]
Założyciel Opolskiego Chóru Kameralnego oraz prowadzący chór parafialny im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Jego działalność muzyczna jest skupiona w dwóch głównych nurtach. Jeden z nich to działalność dydaktyczna na uczelniach i różnego rodzaju kursach, seminariach i warsztatach, a drugi nurt to działalność wykonawcza – jako dyrygenta, muzyka kościelnego, organisty i akompaniatora.
W roku 2001 utworzył przy Uniwersytecie Opolskim Opolski Chór Kameralny, z którym to zespołem wielokrotnie brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, koncertach, przeglądach i festiwalach, w kraju i poza jego granicami. Jednocześnie nadal prowadził wcześniej założone zespoły. Wielokrotnie uczestniczył w seminariach dyrygenckich w Gdańsku, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury i Polski Chór Kameralny prowadzony przez Jana Łukaszewskiego. Wykładowcami na tych seminariach byli sławni dyrygenci i kompozytorzy: prof. Uwe Gronostay (Niemcy), Ruth Holton (Wielka Brytania), prof. Frieder Bernius (Niemcy), prof. Chifuru Matsubara (Japonia), prof. Marcin Tomczak (Polska) i prof. Volker Wangenheim (Niemcy) i prof. Heinrich Poos (Niemcy).

Od roku 2005 jest również dyrygentem chóru parafialnego im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Aktywność koncertowa to ok. 180 koncertów w Polsce i poza jej granicami a także udział w wielu przeglądach i festiwalach muzycznych, z których najważniejsze to: Międzynarodowe Festiwale Muzyczne im. Ignaza Reimanna w Wambierzycach i Krosnowicach, Międzynarodowe Festiwale im. Karola Marii Webera w Pokoju, Międzynarodowe Festiwale Muzyczne im. Moritza Brossiga w Paczkowie, Festiwale muzyki Patriotycznej „Tobie Polsko”, Przeglądy chórów kościelnych w Opolu, Pieszycach, Radkowie i Vrbnie (Czechy).

Od roku 1983 – do chwili obecnej pracownik dydaktyczno – naukowy, zatrudniony na Uniwersytecie Opolskim w Instytucie Nauk Pedagogicznych prowadzący głównie przedmioty muzyczne. Od początku istnienia placówki prowadzi zajęcia z muzyki w Podyplomowym Centrum Kształcenia Ustawicznego „Andragog” w Opolu.

Prowadził międzynarodowe warsztaty wokalne i estradowe dla studentów Uniwersytetu Opolskiego oraz uczelni wyższych Trier (Niemcy) na przemian w Opolu i Trier. Był też współprowadzącym warsztaty chóralne chórów polskich i niemieckich w Hamm (Niemcy).

Wielokrotnie był zapraszany do jury rozmaitych przeglądów i festiwali muzycznych na szczeblach gminnych, miejskich I wojewódzkich.

Jego główne zainteresowania muzyczne kierują się w stronę: edukacji muzycznej, muzyki kościelnej ( chóralnej i organowej), upowszechniania muzyki, muzykoterapii, muzyki zapomnianych kompozytorów śląskich, wykonawstwa muzycznego.

Zobacz także

2021-10-15, godz. 11:20 Sandra Kubacka, wieloletni instruktor tańca w Zespole Pieśni i Tańca "Opole" Sandra Kubacka wieloletni instruktor tańca w Zespole Pieśni i Tańca "Opole" w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Tancerka z 25-letnim stażem. Całe życie… » więcej 2021-10-04, godz. 12:19 Katarzyna Piasecka – pianistka, wokalistka, pedagog, wykładowca na Uniwersytecie Opolskim Katarzyna “Puma” Piasecka pianistka, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka, wokalistka, autorka tekstów, producentka, pedagog. Obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu… » więcej 2021-10-01, godz. 14:21 Bożena Kurek-Di Maggio – pedagog, artysta plastyk, animatorka kultury Od ponad dwudziestu lat pomaga „małym ludziom” i nie tylko, poznać ich potencjał, odwagę i geniusz. Nazywana Panią Di Maggio lub Panią Buongiorno. Na… » więcej 2021-12-30, godz. 13:58 Jarosława Letka - nauczycielka przedszkola w Dąbrowie, która pasją do śpiewania i rękodzieła inspiruje innych. Ukończyła studia pedagogiczne – edukację elementarną na Uniwersytecie Opolskim. Pracuje w Publicznym Przedszkolu w Dąbrowie, gdzie ma możliwość zmieniać… » więcej 2021-09-17, godz. 14:46 Dr Marian Biliński - wykładowca na Uniwersytecie Opolskim, pedagog, muzyk oraz dyrygent Założyciel Opolskiego Chóru Kameralnego oraz prowadzący chór parafialny im. Wojciecha Skrobocza w parafii w Opolu- Groszowicach. Jego działalność muzyczna… » więcej 2021-09-10, godz. 14:28 Małgorzata Jaźwa o rozwijaniu talentu wokalnego Żeby zostać gwiazdą estrady potrzeba zapału, ciężkiej pracy i odrobiny talentu. Jak ten talent rozwijać? Jak pracować nad głosem? Czy śpiewać każdy… » więcej 2021-08-27, godz. 10:47 Dariusz Kownacki - muzyk, akordeonista, nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie. Dariusz Kownacki – muzyk, akordeonista, poszukiwacz, a przede wszystkim nauczyciel w PSM w Opolu i Nysie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego… » więcej 2021-08-27, godz. 10:30 Karolina Anioł-Wiencek gościem programu "Swojego nie znacie" Karolina Anioł-Wiencek – zawodowa tancerka sportowego tańca towarzyskiego, tancerka najwyższej klasy tanecznej S, pedagog, instruktorka tańca. Jej osiągnięcia… » więcej 2021-08-22, godz. 13:50 Magdalena Kolman gościem cyklu "Swojego nie znacie" Magdalena Kolman – instruktorka tańca w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Założycielka oraz kierowniczka Scorpion Dance Team. Międzynarodowy sędzia… » więcej 2021-08-13, godz. 10:40 Tomasz Kanas – instruktor i realizator dźwięku w studiu nagrań w Prudnickim Ośrodku Kultury Tomasz Kanas – instruktor i realizator dźwięku w studiu nagrań w Prudnickim Ośrodku Kultury. Od ponad 13 lat prowadzi dział muzyczny ośrodka kultury, gdzie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »