Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma o tragicznych losach…
2023-06-02, 14:00 Autor: IAR/#Wosiek

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma o tragicznych losach rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów. [fot. źródło: ipn.gov.pl]
Rodzina Ulmów. [fot. źródło: ipn.gov.pl]
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma powiedział, że męczeńska ofiara życia rodziny Ulmów - spowodowała, że dzisiaj o nich mówi świat. Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z siedmiorgiem swych dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostali zamordowani 24 marca 1944 roku w Markowej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. Wraz z nimi zabitych zostało tych ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.
Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma podczas spotkania pt. „Od Markowej do Watykanu” podkreślił, że tragiczne losy rodziny Ulmów, ich miłość bliźniego - wyniesie ich na ołtarze. "Prości ludzie, choć wybitni w sensie, że samoucy, dokonali takiej rzeczy, że o nich dzisiaj mówi świat. Yad Vashem przyznaje medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a Kościół katolicki wynosi ich na Ołtarze. To jest wielkie zwycięstwo tych osób, które po ludzku przegrały swoje życie - bo kobieta mając 32 lata, mężczyzna mając 44 - giną, mając szóstkę dzieci a siódme w drodze. Przegrali swoje życie - po ludzku, ale patrząc na to, że 10 września w Markowej będą błogosławionymi, to oni przez pryzmat wiary swoje życie wygrali.”- wyjaśniał wiceprezes IPN.

"W domu rodzinnym Ulmów odnaleziono bardzo wiele dokumentacji, w tym bardzo dużo książek”- dodał Mateusz Szpytma. "Wśród tych dwustu książek, jakie były w domu rodzinny Ulmów jest ta wyjątkowa księga - jaką jest Pismo Święte - Dzieje Nowego i Starego Przymierza, która była własnością Ulmów. Podkreślono dwa miejsca - o miłosiernym Samarytaninie i miłości bliźniego - prawdopodobnie ręką Ulmów. To jest taki dowód, nie wprost, ale pośredni na to, że ta motywacja była ze względu miłosierdzia.”- zauważa historyk.W 1995 roku Wiktorię i Józefa Ulmów zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny ośmioosobowej rodziny. "Polacy ratujący Żydów to wielcy polscy bohaterowie”- podkreślał Mateusz Szpytma. „W tej miejscowości, także w innych domach Żydów ukrywano. Była to postawa, która nie tylko dotyczyła rodziny Ulmów, więc to jest piękne, że dzięki mieszkańcom Markowej, udało się uratować 21 Żydów.” - podkreślił wiceprezes IPN.

Dzięki inicjatywie Mateusza Szpytmy, w 2004 roku w Markowej odsłonięto pomnik, a w latach 2008-2016 powstawało tam Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Powyższe działania historyk realizował współpracując z IPN, głównie z oddziałami w Krakowie i Rzeszowie. Efektem tej pracy jest też wystawa IPN pt. "Samarytanie z Markowej”, jego autorstwa. Ekspozycja została pokazana w 26. krajach na pięciu kontynentach. Wyniesienie na ołtarze całej rodziny Ulmów zaplanowano na 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Uroczystość będzie z dwóch powodów wydarzeniem bez precedensu w historii Kościoła, bo na ołtarze zostanie wyniesiona jednocześnie cała rodzina, a także nienarodzone dziecko.

Zobacz także

2024-04-26, godz. 13:00 5 lat temu zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków Pięć lat temu, 26 kwietnia 2019 roku, zmarł Abraham Izaak Segal, ocalony z Holokaustu przez Polaków. Był propagatorem powstania Muzeum Polaków Ratujących… » więcej 2024-04-26, godz. 11:00 Mija 38 lat od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu 38 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 nastąpiła awaria reaktora… » więcej 2024-04-26, godz. 09:00 Wilno: otwarto wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu Wystawę interaktywną poświęconą powstaniu styczniowemu można od dziś oglądać na dziedzińcu Muzeum Narodowego-Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 kwietnia » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »