Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zamiast wyzwolenia zniewolenie
2023-05-08, 08:00 Autor: WK; Instytut Pamięci Narodowej

Zamiast wyzwolenia zniewolenie

Plakat zapowiadający wydarzenie [Fot. IPN - materiały organizatora]
Plakat zapowiadający wydarzenie [Fot. IPN - materiały organizatora]
Skutkiem wkroczenia w 1945 r. Armii Czerwonej na obszar, obecnie województwa opolskiego (ówcześnie terytorium w granicach III Rzeszy), była zmiana niemieckiego nazizmu na równie bezwzględny terror spod znaku sowieckiego komunizmu.
Wkraczające wojska sowieckie zachowywały się jak armia najeźdźców. Najbardziej widocznymi przejawami wskazującymi na początek brutalnej okupacji były:
▪️ rabunki
▪️ gwałty
▪️ rozstrzeliwania na miejscu

„Z rodziną byli postawieni przez czerwonoarmistę pod ścianą w kuchni na rozstrzelanie. Kiedy zdjęła z ręki zegarek i dała mu, pozwolił jej i córce schować się w drugim pokoju, synek wsunął się za piec. Resztę rozstrzelano. »Kiedy skończyli, odsunęli pod ścianę ciała pomordowanych, a nam kazali dla siebie gotować. I myśmy gotowały, a tu leżał mój ojciec, syn i inni... A Rosjanie siedzieli, grali na harmoszce «” – wspomnienia opolanki z Zakrzowa w relacji czternastoletniej wówczas Doroty Draguć.

Przemarsz Armii Czerwonej na zachód nie oznaczał końca gehenny, ale kontynuowanie dotychczasowych działań, tyle że w sposób zorganizowany. Główną rolę odgrywały w tej działalności dwie sowieckie formacje: „Smiersz” (kontrwywiad sowiecki) i NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych).

Sowieci, w przejętych od Niemców obozach koncentracyjnych, zorganizowali tzw. obozy specjalne i przejściowe. Jeńcy i cywile osadzeni w tych obozach wykorzystywani byli m.in. do prac przy demontażu urządzeń i instalacji z byłych niemieckich fabryk. Dokładna liczba obozów sowieckich w latach 1944-45 nie jest dokładnie znana. Szacuje się, że było ich w całej Polsce ok. 40-50. Do największych na śląsku opolskim należały m.in. obozy w: Opolu, Strzelcach Opolskich i Głubczycach. Stopień śmiertelności w nich był bardzo wysoki.

Dramat ludności cywilnej Śląska Opolskiego w 1945 r. rozegrał się w trzech odsłonach. Po przejściu frontu i drugim etapie, gdzie Armia Czerwona we współpracy z NKWD wypełniały zadania okupacyjne, przyszła trzecia fala, czyli powracające z zachodu, od późnej wiosny 1945 r., wojska sowieckie. Dopuszczały się one ponownie aktów barbarzyństwa, nawet w miejscowościach kontrolowanych już w pełni przez Milicję Obywatelską i Urzędy Bezpieczeństwa.

Żołnierze sowieccy napadali na transporty kolejowe, kradli dobytek, gwałcili kobiety, a nierzadko mordowali ludzi, którzy próbowali bronić resztek swojego dobytku.

„Sowieckie żołdactwo zalało Polskę. Pozbawiona aprowizacji masa ta objada i ogałaca Kraj z wszystkiego inwentarza żywego i zapasów. Wojskowe władze sowieckie nie liczą się zupełnie z rządem lubelskim i działają samoistnie” – pisał w depeszy do Londynu Stanisław Jasiukowicz, jeden z członków Krajowej Rady Ministrów, którego bezprawnie „osądzono” później w procesie szesnastu.

Działania MO i UB w niewielkim stopniu wpływały na poprawę stanu bezpieczeństwa. Wojacy Armii Czerwonej nie mogli stanąć przed polskim sądem, podlegali bowiem radzieckiej jurysdykcji. W większości przypadków czuli się więc bezkarni. Prawdą jest, że ci bardziej pechowi lub pijani kończyli powieszeni na jakiejś gałęzi albo podziurawieni ołowiem.

Poprawa stanu bezpieczeństwa nastąpiła dopiero z końcem lat czterdziestych, po wycofaniu większości wojsk Armii Radzieckiej z Polski, okupacja trwała jednak przez kolejne dziesięciolecia. Ostatnia jednostka bojowa opuściła Polskę 28 października 1992 r.
Przypomnijmy,że 5 maja 2023 w Głubczycach zdemontowano kolejny sowiecki obiekt propagandowego „wdzięczności Armii Czerwonej”

https://bit.ly/44xBDz0

Zobacz także

2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-18, godz. 11:00 80 lat temu zmarł Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa", komendant Okręgu Wołyń AK 80 lat temu, 18 kwietnia 1944 roku, w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołynu zginął podpułkownik Jan Wojciech Kiwerski, pseudonim "Oliwa", oficer Armii Krajowej… » więcej 2024-04-18, godz. 09:00 170 lat temu zmarł Józef Elsner, kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopin 170 lat temu, 18 kwietnia 1854 roku, zmarł Józef Elsner, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina. Zasłużył się jako organizator… » więcej 2024-04-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 kwietnia » więcej 2024-04-17, godz. 15:00 Fotografie z getta w Muzeum Warszawy W Muzeum Warszawy będzie można oglądać wystawę "Świadectwa z getta warszawskiego". Gabinet pod tą samą nazwą stanie się częścią wystawy głównej… » więcej 2024-04-17, godz. 13:00 Zabytkowym autobusem szlakiem polskiego pieniądza Wycieczki zabytkowym autobusem szlakiem miejsc związanych z polską walutą narodową. To propozycja na najbliższy weekend dla mieszkańców Warszawy i turystów… » więcej 2024-04-17, godz. 11:10 Pamiętnik Aliny Janowskiej trafił do Muzeum Powstania Warszawskiego [DŹWIĘK] Oryginał pamiętnika Aliny Janowskiej z sierpnia 1944 roku został przekazany do Muzeum Powstania Warszawskiego. To dwudziestostronicowy rękopis, opisujący… » więcej 2024-04-17, godz. 09:00 230 lat temu wybuchła insurekcja warszawska 230 lat temu, 17 kwietnia 1794 roku, wybuchła insurekcja warszawska, zwycięskie powstanie żołnierzy wojska polskiego i mieszkańców stolicy przeciwko okupacyjnemu… » więcej 2024-04-17, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 17 kwietnia » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »