Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Otwarto Izbę Pamięci na Cmentarzu Powstańców…
2022-10-03, 10:02 Autor: Piotr Śmiłowicz / PAP

Otwarto Izbę Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy

Izba Pamięci w Parku Powstańców Warszawy przy Cmentarzu Powstańców na Woli w Warszawie [fot. PAP/Mateusz Marek]
Izba Pamięci w Parku Powstańców Warszawy przy Cmentarzu Powstańców na Woli w Warszawie [fot. PAP/Mateusz Marek]
W niedzielę otwarto uroczyście Izbę Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Na tym cmentarzu leży 104 tysiące 105 osób i ich głosem ma być ten cmentarz i ta Izba Pamięci; ona ma wołać na cały świat: nigdy więcej wojny - powiedziała podczas uroczystości Wanda Traczyk-Stawska.
Wczoraj obchodziliśmy 78 rocznicę zakończenia walk w Powstaniu Warszawskim, a jednocześnie dzień pamięci o cywilnych ofiarach powstania. Na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie złożone są prochy przede wszystkim cywilnych ofiar powstania, uroczyście otwarto Izbę Pamięci.

Otwarcia dokonała Wanda Traczyk-Stawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy razem z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim i przewodniczącą Rady Warszawy Ewą Malinowską-Grupińską. W uroczystości wzięła też udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, parlamentarzyści, a także ambasador Niemiec Thomas Bagger.
"Na tym cmentarzu leży 104 tysiące 105 osób i ich głosem ma być ten cmentarz i ta Izba Pamięci. Ona ma wołać na cały świat: nigdy więcej wojny" - powiedziała podczas uroczystości Wanda Traczyk-Stawska. "Nigdy więcej. Nie możemy pozwolić, żeby mordowani byli ci, którzy są najsłabsi - ludność cywilna. Żołnierz ma broń, a ludność cywilna ma tylko głos. Dlatego wołam do całej ludności cywilnej: żądajcie pokoju i pomóżcie Ukrainie, żeby nie było trzeciej wojny światowej" - dodała Traczyk-Stawska.

Wspomniała też o Wandzie Lurie, która cudem przeżyła Rzeź Woli, a która synu dała na imię Mścisław. "Nie zgadzam się na imię Mścisław. Ale zgadzam się, że tej kobiecie należy się Virtuti Militari dla kobiet. I proszę, żeby takie odznaczenie było" - powiedziała Traczyk-Stawska.

Wypowiedziała się też na temat samego kształtu Izby Pamięci. Mówiła, że niektórzy chcieli, żeby to był "pałacyk". "A my chcieliśmy, żeby on przypominał bunkier, żeby wiedzieć, czym jest wojna. A każdy, kto z tego bunkra wyjdzie, żeby zobaczył, jaki piękny jest świat" - mówiła.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dziękował Społecznemu Komitetowi ds. Cmentarza Powstańców Warszawy za to, że zadbali o to, że cmentarz jest "świadectwem tej niesłychanej ofiary, jaką poniosło nasze miasto". "To jest miejsce, które powinno na cały świat krzyczeć: nigdy więcej wojny"

"To nie politycy powinni krzyczeć, bo na patriotyzm nikt się nie powinien licytować, ale takie miejsca powinny dawać świadectwo - nigdy więcej wojny - ale też przypominać nam, czym się może ona kończyć" - powiedział.

Dzisiaj możemy zrozumieć Ukrainę, dodał, bo "Warszawa została skazana na śmierć przez jednego szaleńca". "To miejsce ma służyć nam wszystkim, żebyśmy się wsłuchali w głos tych, którzy przetrwali".

"Będziemy się starali, aby na tych murach wszystkie nazwiska, które tu zostały pochowane, mogły zostać zapisane i żeby świadczyły o tej największej ofierze. Tych nazwisk jest już 60 tysięcy i będziemy je dodawać wraz z odkrywaniem nowych faktów" - podkreślił prezydent Warszawy.

"Musimy pamiętać, musimy rozliczać, ale też musimy patrzeć w przyszłość, bo to jest dzisiaj najważniejsze. I że nigdy historia nie powinna być traktowana instrumentalnie, tylko dla doraźnej potyczki politycznej. Ale miejsca i świadkowie powinny krzyczeć: nigdy więcej wojny" - zaapelował Trzaskowski.

"Pani Wando, pani jest dzisiaj emanacją tych osób, które czynią nas lepszymi" - powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska.

Izba Pamięci to obszerny, parterowy, kamienny budynek przypominający bunkier. Podzielony jest na kilka sal. W Sali Świadectw znajduje się czasowa wystawa "Śmierć miasta" - mapa lewobrzeżnej Warszawy z lotu ptaka, na której zaznaczone zostały poświadczone w źródłach historycznych miejsca egzekucji i tymczasowych grobów ludności cywilnej i Powstańców.

W Sali Historii przedstawiona jest ekspozycja przedstawiająca dzieje Cmentarza Powstańców Warszawy. Elementem Izby pamięci jest też Mur Pamięci, który jest epitafium dla wszystkich ofiar Powstania Warszawskiego. Na jego siedmiu częściach jest ponad 60 tysięcy mosiężnych tabliczek z wygrawerowanymi imionami, nazwiskami i wiekiem poległych cywili oraz Powstańców. Między tabliczkami znajdują się puste przestrzenie, które kiedyś zostaną wypełnione kolejnymi danymi. Teraz te puste miejsca poświęcone są niezidentyfikowanym ofiarom. Ekspozycję w Izbie Pamięci przygotowało Muzeum Warszawy.

Kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci wmurowano 29 lipca 2021 roku. Budowa trwała ponad rok.

Wieczorem odbyło się uroczyste zakończenie obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego - opuszczenie flagi państwowej, przeniesienie "ognia pamięci" do Grobu Nieznanego Żołnierza, wyłączenie iluminacji pomnika w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.

Zobacz także

2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej 2024-04-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 20:49 Odkryto, gdzie pochowany został Platon Włoscy naukowcy odkryli, gdzie został pochowany filozof Platon. Dzięki najnowszym technologiom udało się odczytać duże fragmenty odkopanych w Herkulanum… » więcej 2024-04-23, godz. 20:45 Średniowieczne znaleziska na budowie metra Średniowieczne znaleziska na budowie warszawskiego metra. To fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce i osełka. Najnowszych archeologicznych odkryć dokonano… » więcej 2024-04-23, godz. 10:35 Olbrzymie lotniskowce, bombowce i myśliwce oraz wozy bojowe można podziwiać w nyskim muzeum "Nysa 1945 - wystawa modelarska" to najnowsza ekspozycja tej placówki. Składają się na nią prace siedmiu modelarzy. O jej genezie mówi dyrektor placówki… » więcej 2024-04-23, godz. 09:00 460 lat temu urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor 460 lat temu - 23 kwietnia 1564 roku - urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor, uważany za geniusza pióra i teatru. Dziś przypada… » więcej 2024-04-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 23 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 18:18 Jedyne dzieło van Gogha w polskiej kolekcji „Wiejskie chaty pośród drzew” można oglądać od 26 kwietnia Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha, czyli "Wiejskie chaty pośród drzew" będzie można oglądać od 26 kwietnia na wystawie w Muzeum Jana Pawła… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »