Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Otwarto Izbę Pamięci na Cmentarzu Powstańców…
2022-10-03, 10:02 Autor: Piotr Śmiłowicz / PAP

Otwarto Izbę Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy

Izba Pamięci w Parku Powstańców Warszawy przy Cmentarzu Powstańców na Woli w Warszawie [fot. PAP/Mateusz Marek]
Izba Pamięci w Parku Powstańców Warszawy przy Cmentarzu Powstańców na Woli w Warszawie [fot. PAP/Mateusz Marek]
W niedzielę otwarto uroczyście Izbę Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Na tym cmentarzu leży 104 tysiące 105 osób i ich głosem ma być ten cmentarz i ta Izba Pamięci; ona ma wołać na cały świat: nigdy więcej wojny - powiedziała podczas uroczystości Wanda Traczyk-Stawska.
Wczoraj obchodziliśmy 78 rocznicę zakończenia walk w Powstaniu Warszawskim, a jednocześnie dzień pamięci o cywilnych ofiarach powstania. Na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie złożone są prochy przede wszystkim cywilnych ofiar powstania, uroczyście otwarto Izbę Pamięci.

Otwarcia dokonała Wanda Traczyk-Stawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy razem z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim i przewodniczącą Rady Warszawy Ewą Malinowską-Grupińską. W uroczystości wzięła też udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, parlamentarzyści, a także ambasador Niemiec Thomas Bagger.
"Na tym cmentarzu leży 104 tysiące 105 osób i ich głosem ma być ten cmentarz i ta Izba Pamięci. Ona ma wołać na cały świat: nigdy więcej wojny" - powiedziała podczas uroczystości Wanda Traczyk-Stawska. "Nigdy więcej. Nie możemy pozwolić, żeby mordowani byli ci, którzy są najsłabsi - ludność cywilna. Żołnierz ma broń, a ludność cywilna ma tylko głos. Dlatego wołam do całej ludności cywilnej: żądajcie pokoju i pomóżcie Ukrainie, żeby nie było trzeciej wojny światowej" - dodała Traczyk-Stawska.

Wspomniała też o Wandzie Lurie, która cudem przeżyła Rzeź Woli, a która synu dała na imię Mścisław. "Nie zgadzam się na imię Mścisław. Ale zgadzam się, że tej kobiecie należy się Virtuti Militari dla kobiet. I proszę, żeby takie odznaczenie było" - powiedziała Traczyk-Stawska.

Wypowiedziała się też na temat samego kształtu Izby Pamięci. Mówiła, że niektórzy chcieli, żeby to był "pałacyk". "A my chcieliśmy, żeby on przypominał bunkier, żeby wiedzieć, czym jest wojna. A każdy, kto z tego bunkra wyjdzie, żeby zobaczył, jaki piękny jest świat" - mówiła.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dziękował Społecznemu Komitetowi ds. Cmentarza Powstańców Warszawy za to, że zadbali o to, że cmentarz jest "świadectwem tej niesłychanej ofiary, jaką poniosło nasze miasto". "To jest miejsce, które powinno na cały świat krzyczeć: nigdy więcej wojny"

"To nie politycy powinni krzyczeć, bo na patriotyzm nikt się nie powinien licytować, ale takie miejsca powinny dawać świadectwo - nigdy więcej wojny - ale też przypominać nam, czym się może ona kończyć" - powiedział.

Dzisiaj możemy zrozumieć Ukrainę, dodał, bo "Warszawa została skazana na śmierć przez jednego szaleńca". "To miejsce ma służyć nam wszystkim, żebyśmy się wsłuchali w głos tych, którzy przetrwali".

"Będziemy się starali, aby na tych murach wszystkie nazwiska, które tu zostały pochowane, mogły zostać zapisane i żeby świadczyły o tej największej ofierze. Tych nazwisk jest już 60 tysięcy i będziemy je dodawać wraz z odkrywaniem nowych faktów" - podkreślił prezydent Warszawy.

"Musimy pamiętać, musimy rozliczać, ale też musimy patrzeć w przyszłość, bo to jest dzisiaj najważniejsze. I że nigdy historia nie powinna być traktowana instrumentalnie, tylko dla doraźnej potyczki politycznej. Ale miejsca i świadkowie powinny krzyczeć: nigdy więcej wojny" - zaapelował Trzaskowski.

"Pani Wando, pani jest dzisiaj emanacją tych osób, które czynią nas lepszymi" - powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska.

Izba Pamięci to obszerny, parterowy, kamienny budynek przypominający bunkier. Podzielony jest na kilka sal. W Sali Świadectw znajduje się czasowa wystawa "Śmierć miasta" - mapa lewobrzeżnej Warszawy z lotu ptaka, na której zaznaczone zostały poświadczone w źródłach historycznych miejsca egzekucji i tymczasowych grobów ludności cywilnej i Powstańców.

W Sali Historii przedstawiona jest ekspozycja przedstawiająca dzieje Cmentarza Powstańców Warszawy. Elementem Izby pamięci jest też Mur Pamięci, który jest epitafium dla wszystkich ofiar Powstania Warszawskiego. Na jego siedmiu częściach jest ponad 60 tysięcy mosiężnych tabliczek z wygrawerowanymi imionami, nazwiskami i wiekiem poległych cywili oraz Powstańców. Między tabliczkami znajdują się puste przestrzenie, które kiedyś zostaną wypełnione kolejnymi danymi. Teraz te puste miejsca poświęcone są niezidentyfikowanym ofiarom. Ekspozycję w Izbie Pamięci przygotowało Muzeum Warszawy.

Kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci wmurowano 29 lipca 2021 roku. Budowa trwała ponad rok.

Wieczorem odbyło się uroczyste zakończenie obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego - opuszczenie flagi państwowej, przeniesienie "ognia pamięci" do Grobu Nieznanego Żołnierza, wyłączenie iluminacji pomnika w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.

Zobacz także

2022-11-29, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 29 listopada.. » więcej 2022-11-28, godz. 12:00 Wkrótce premiera animacji o żołnierzach wyklętych Celem trwającego projektu edukacyjnego pt. „ZwyciężaMY - VictorioUS” jest przybliżenie młodszym pokoleniom sylwetek żołnierzy wyklętych, a także ich… » więcej 2022-11-28, godz. 11:00 80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie 80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej… » więcej 2022-11-28, godz. 10:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-28, godz. 09:00 100 lat temu po raz pierwszy zebrał się Senat II RP 100 lat temu, 28 listopada 1922 r., w gmachu przy ul. Wiejskiej w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Senatu. Otwierając uroczyste zgromadzenie, Naczelnik… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 28 listopada.. » więcej 2022-11-27, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 27 listopada.. » więcej 2022-11-26, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 26 listopada.. » więcej 2022-11-25, godz. 13:00 Historyczne audycje, które odbędą się w ten weekend tylko w Radio Opole! Historyczne audycje PROGRAM NA WEEKEND SOBOTA 26.11.2022 godz. 7:20 Z historycznego punktu widzenia zaprasza Bolesław Bezeg To felieton odnoszący się do… » więcej 2022-11-25, godz. 12:00 85 lat temu do służby w Marynarce Wojennej wszedł ORP "Błyskawica" 85 lat temu, 25 listopada 1937 r., do służby w Marynarce Wojennej wszedł niszczyciel ORP "Błyskawica". Podczas wojny brał udział w walkach na Atlantyku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »