Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Warszawie zakończyły się obchody 40. rocznicy…
2022-06-27, 10:11 Autor: Michał Szukała / PAP

W Warszawie zakończyły się obchody 40. rocznicy powołania Solidarności Walczącej

Solidarność walcząca Ulotka z czasów stanu wojnnego [prywatne archiwum Wiktora Krzewickiego]
Solidarność walcząca Ulotka z czasów stanu wojnnego [prywatne archiwum Wiktora Krzewickiego]
Solidarność Walcząca była organizacją wyjątkową w skali Polski, ale również całego obozu sowieckiego. Była głęboko zakonspirowana, zorganizowana w sposób uniemożliwiający jej rozbicie – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników niedzielnych uroczystości czterdziestolecia SW.
W liście odczytanym przez działaczkę KOR i „Solidarności” Zofię Romaszewską prezydent przypomniał, że Solidarność Walcząca była „mocno zakotwiczona w tradycji Polski Podziemnej”.


„Solidarność Walcząca była organizacją wyjątkową w skali Polski, ale również całego obozu sowieckiego. Była głęboko zakonspirowana, zorganizowana w sposób uniemożliwiający jej rozbicie. Wbrew totalitarnemu terrorowi napawała rodaków odwagą w zwycięstwo i wyzwolenie. Zwalczając kłamstwa propagandy upowszechniała prawdę o dziejach Polski i współczesnej sytuacji narodu” – zauważył prezydent.


Zwracając się do uczestników wyraził „wdzięczność i szacunek” wobec ich postawy „w najczarniejszą godzinę stanu wojennego” oraz „sprzeciw wobec patologii transformacji”. Dodał, że po 1989 r. środowisko dawnej Solidarności Walczącej wspierało tych, którzy nie „stali się beneficjentami przemian, w przeciwieństwie do swoich dawnych prześladowców”.


Zofia Romaszewska dodała, że SW i jej przywódca Kornel Morawiecki musieli zmagać się nie tylko z represjami reżimu, ale również niezrozumieniem dużej części podziemia i organizacji zagranicznej. Przypomniała, że Amnesty International pod koniec lat osiemdziesiątych uznawała Kornela Morawieckiego za terrorystę.


List do uczestników obchodów skierował również ich współorganizator, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Solidarność Walczącą określił jako organizację, która rozpoczęła „nowy etap walki z reżimem komunistycznym”.


Dodał, że w Solidarności Walczącej tworzono program, który dziś wydaje się być oczywisty na drodze do niepodległości. „Domagano się demokratycznych wyborów, wolności i niepodległości. Aż do rozwiązania była organizacją prawdziwie walczącą, odpowiadająca na nasze potrzeby, ale i budującą ideały praworządnego państwa, uczącą miłości i poświęcenia dla Ojczyzny” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.


Najbardziej zasłużeni działacze Solidarności Walczącej zostali odznaczeni Krzyżami Komandorskimi, Oficerskimi i Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski, Złotymi Krzyżami Zasługi i Krzyżami Wolności i Solidarności. Wszyscy członkowie SW zostali również uhonorowani Krzyżem Służby Niepodległej przyznawanym przez Fundację Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych.


Zwieńczeniem czterodniowych obchodów rocznicowych była msza święta w murach więzienia mokotowskiego odprawiona w intencji żyjących i zmarłych działaczy SW. W homilii ksiądz Jarosław Wąsowicz, były działacz Federacji Młodzieży Walczącej, przypomniał, że Kornel Morawiecki rozpoczął swoją działalność już w latach siedemdziesiątych. Jedną z jego pierwszych inicjatyw było wniesienie transparentu z napisem „Wiara i Niepodległość” na papieską mszę święta w czerwcu 1979 r. w Warszawie. Ksiądz Wąsowicz stwierdził, że jest to hasło kluczowe dla zrozumienia programu tego środowiska.


„To była wizja, która niosła środowisko Kornela Morawieckiego przez kolejne lata” – podkreślił. Dodał, że członków Solidarności Walczącej charakteryzowało przekonanie, że zmiana otoczenia może być możliwa tylko poprzez wierność podstawowym wartościom. „Byliście do końca wierni tej linii programowej i jesteście jej wierni dziś, mimo że nie było wam łatwo, w czasie trwania reżimu i po 1989 r., gdy byliście niezrozumiani i marginalizowani przez establishment okrągłego stołu” – zauważył ks. Wąsowicz zwracając się do działaczy SW.


Powstała we Wrocławiu w 1982 r. Solidarność Walcząca miała złożoną i głęboko zakonspirowaną strukturę - działał w niej m.in. kontrwywiad pozyskujący informacje o działalności Służby Bezpieczeństwa i aktywnie z nią walczący. Organizacja nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. SW miała swój sztandar, rotę przysięgi, tajną pocztę.


Liderem Solidarności Walczącej był zmarły 30 września 2019 r. Kornel Morawiecki, działacz niepodległościowy, w 2015 r. marszałek senior Sejmu, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego.

Zobacz także

2024-04-29, godz. 11:00 Mija 79 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau 79 lat temu, 29 kwietnia 1945 roku, amerykańskie wojska wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau pod Monachium. Znajdowało się w nim ponad 30 tysięcy… » więcej 2024-04-29, godz. 09:00 Rozmowa z W.Kalwatem o wileńskiej wystawie "Powstali 1863-1864" [DŹWIĘK] Do 19 maja na dziedzińcu Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie można oglądać interaktywną wystawę "Powstali 1863-1864" przygotowaną przez Muzeum… » więcej 2024-04-29, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 29 kwietnia » więcej 2024-04-28, godz. 11:00 77 lat temu rozpoczęła się akcja "Wisła" 77 lat temu, 28 kwietnia 1947 roku, rozpoczęła się akcji "Wisła" - przesiedlanie ludności ukraińskiej z terenów południowo-wschodniej Polski. Operacja… » więcej 2024-04-28, godz. 09:00 Sto lat temu rozpoczął działalność Bank Polski Spółka Akcyjna Sto lat temu, 28 kwietnia 1924 roku, rozpoczął działalność Bank Polski Spółka Akcyjna, bank centralny odrodzonej Rzeczpospolitej. Jego utworzenie było… » więcej 2024-04-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 kwietnia » więcej 2024-04-27, godz. 15:33 82 lata temu do KL Auschwitz dotarł pierwszy transport Polek 82 lata temu - 27 kwietnia 1942 roku - do niemieckiego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz dotarł pierwszy transport Polek - 127 więźniarek politycznych… » więcej 2024-04-27, godz. 09:00 Mija 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII Dziesięć lat temu, 27 kwietnia 2014 roku, zostali kanonizowani dwaj papieże: Polak - Jan Paweł II i Jan XXIII - Włoch. Po raz pierwszy w historii, jednocześnie… » więcej 2024-04-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 kwietnia » więcej 2024-04-26, godz. 15:00 81 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z Auschwitz 81 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uciekł rotmistrz Witold Pilecki, autor… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »