Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Warszawie zakończyły się obchody 40. rocznicy…
2022-06-27, 10:11 Autor: Michał Szukała / PAP

W Warszawie zakończyły się obchody 40. rocznicy powołania Solidarności Walczącej

Solidarność walcząca Ulotka z czasów stanu wojnnego [prywatne archiwum Wiktora Krzewickiego]
Solidarność walcząca Ulotka z czasów stanu wojnnego [prywatne archiwum Wiktora Krzewickiego]
Solidarność Walcząca była organizacją wyjątkową w skali Polski, ale również całego obozu sowieckiego. Była głęboko zakonspirowana, zorganizowana w sposób uniemożliwiający jej rozbicie – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników niedzielnych uroczystości czterdziestolecia SW.
W liście odczytanym przez działaczkę KOR i „Solidarności” Zofię Romaszewską prezydent przypomniał, że Solidarność Walcząca była „mocno zakotwiczona w tradycji Polski Podziemnej”.


„Solidarność Walcząca była organizacją wyjątkową w skali Polski, ale również całego obozu sowieckiego. Była głęboko zakonspirowana, zorganizowana w sposób uniemożliwiający jej rozbicie. Wbrew totalitarnemu terrorowi napawała rodaków odwagą w zwycięstwo i wyzwolenie. Zwalczając kłamstwa propagandy upowszechniała prawdę o dziejach Polski i współczesnej sytuacji narodu” – zauważył prezydent.


Zwracając się do uczestników wyraził „wdzięczność i szacunek” wobec ich postawy „w najczarniejszą godzinę stanu wojennego” oraz „sprzeciw wobec patologii transformacji”. Dodał, że po 1989 r. środowisko dawnej Solidarności Walczącej wspierało tych, którzy nie „stali się beneficjentami przemian, w przeciwieństwie do swoich dawnych prześladowców”.


Zofia Romaszewska dodała, że SW i jej przywódca Kornel Morawiecki musieli zmagać się nie tylko z represjami reżimu, ale również niezrozumieniem dużej części podziemia i organizacji zagranicznej. Przypomniała, że Amnesty International pod koniec lat osiemdziesiątych uznawała Kornela Morawieckiego za terrorystę.


List do uczestników obchodów skierował również ich współorganizator, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Solidarność Walczącą określił jako organizację, która rozpoczęła „nowy etap walki z reżimem komunistycznym”.


Dodał, że w Solidarności Walczącej tworzono program, który dziś wydaje się być oczywisty na drodze do niepodległości. „Domagano się demokratycznych wyborów, wolności i niepodległości. Aż do rozwiązania była organizacją prawdziwie walczącą, odpowiadająca na nasze potrzeby, ale i budującą ideały praworządnego państwa, uczącą miłości i poświęcenia dla Ojczyzny” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.


Najbardziej zasłużeni działacze Solidarności Walczącej zostali odznaczeni Krzyżami Komandorskimi, Oficerskimi i Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski, Złotymi Krzyżami Zasługi i Krzyżami Wolności i Solidarności. Wszyscy członkowie SW zostali również uhonorowani Krzyżem Służby Niepodległej przyznawanym przez Fundację Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych.


Zwieńczeniem czterodniowych obchodów rocznicowych była msza święta w murach więzienia mokotowskiego odprawiona w intencji żyjących i zmarłych działaczy SW. W homilii ksiądz Jarosław Wąsowicz, były działacz Federacji Młodzieży Walczącej, przypomniał, że Kornel Morawiecki rozpoczął swoją działalność już w latach siedemdziesiątych. Jedną z jego pierwszych inicjatyw było wniesienie transparentu z napisem „Wiara i Niepodległość” na papieską mszę święta w czerwcu 1979 r. w Warszawie. Ksiądz Wąsowicz stwierdził, że jest to hasło kluczowe dla zrozumienia programu tego środowiska.


„To była wizja, która niosła środowisko Kornela Morawieckiego przez kolejne lata” – podkreślił. Dodał, że członków Solidarności Walczącej charakteryzowało przekonanie, że zmiana otoczenia może być możliwa tylko poprzez wierność podstawowym wartościom. „Byliście do końca wierni tej linii programowej i jesteście jej wierni dziś, mimo że nie było wam łatwo, w czasie trwania reżimu i po 1989 r., gdy byliście niezrozumiani i marginalizowani przez establishment okrągłego stołu” – zauważył ks. Wąsowicz zwracając się do działaczy SW.


Powstała we Wrocławiu w 1982 r. Solidarność Walcząca miała złożoną i głęboko zakonspirowaną strukturę - działał w niej m.in. kontrwywiad pozyskujący informacje o działalności Służby Bezpieczeństwa i aktywnie z nią walczący. Organizacja nawiązywała do tradycji Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej. SW miała swój sztandar, rotę przysięgi, tajną pocztę.


Liderem Solidarności Walczącej był zmarły 30 września 2019 r. Kornel Morawiecki, działacz niepodległościowy, w 2015 r. marszałek senior Sejmu, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego.

Zobacz także

2024-06-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 czerwca » więcej 2024-06-25, godz. 13:05 Warszawa/ Otwarto Warsaw Arcade Muzeum, prezentujące historie gier wideo Ponad 120 historycznych gier wideo, dokumentujących ich ewolucję od lat 70., znalazło się w Warsaw Arcade Muzeum, otwartym w czerwcu w Warszawie. Jest to jedno… » więcej 2024-06-25, godz. 12:22 Mija 82. rocznica utworzenia karnej kompanii kobiet w Auschwitz 82 lata mijają we wtorek od utworzenia przez Niemców w Auschwitz karnej kompanię kobiet. Był to odwet za ucieczkę z obozu Polki Janiny Nowak. 400 więźniarek… » więcej 2024-06-25, godz. 11:16 Pogrzeb Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb zmarłego 21 czerwca scenarzysty, pisarza i reportera Andrzeja Mularczyka odbędzie się 28 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. » więcej 2024-06-25, godz. 10:14 Muzeum Auschwitz zamierza wyremontować dach poobozowego bloku Muzeum Auschwitz chce wyremontować dach poobozowego bloku na terenie tak zwanego obozu macierzystego Auschwitz I. We wtorek ogłosiło przetarg, który ma wyłonić… » więcej 2024-06-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 czerwca » więcej 2024-06-24, godz. 14:16 Londyńskie muzea latem - od Michała Anioła do Yoko Ono Wystawa na temat ostatnich dekad życia Michała Anioła, ostatniego obrazu Caravaggia, portrety sześciu żon Henryka VIII, retrospektywa dzieł Yoko Ono czy… » więcej 2024-06-24, godz. 13:53 Aidan Gillen i polskie gwiazdy na nowych zdjęciach z historycznego filmu „Pojedynek” Pod Warszawą trwają zdjęcia do polskiej superprodukcji zatytułowanej "Pojedynek", w obsadzie której znaleźli się m.in. Bogusław Linda, Jakub Gierszał… » więcej 2024-06-24, godz. 11:46 Nowy Sącz/ Areszt dla podejrzanego o podpalenie zabytkowego kościoła Policja zatrzymali 22-letniego sądeczanina podejrzanego o podpalenie zabytkowego kościoła Świętej Heleny w Nowym Sączu. Mężczyzna usłyszał zarzut i decyzją… » więcej 2024-06-24, godz. 10:22 USA/ Polacy w Nowym Jorku uczcili 110. rocznicę urodzin Jana Karskiego Jana Karskiego - legendarnego kuriera z Warszawy, emisariusza Polski Podziemnej - upamiętnili w 110 rocznicę urodzin rodacy podczas niedzielnej uroczystości… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »