Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Jadwiga była Królem
2021-03-02, 18:46 Autor: Bolesław Bezeg

Jadwiga była Królem

Jan Matejko: Królowa Jadwiga i Dymitr z Goraja [domena publiczna]
Jan Matejko: Królowa Jadwiga i Dymitr z Goraja [domena publiczna]
637 lat temu zjazd polskiej szlachty obradujący w Radomsku podjął decyzję o powierzeniu polskiego tronu córce Ludwika Węgierskiego Jadwidze Andegaweńskiej. Choć tytułowano ją królową, to w chwili koronacji przekazano jej wszystkie kompetencje głowy państwa, posiadała więc zupełnie inny status niż królowa - żona króla.
2 marca 1384 r. obradująca w radomsku polska szlachta podjęła decyzję o powierzeniu polskiego tronu Jadwidze Andegaweńskiej - córce Ludwika Węgierskiego. Ludwik Węgierski był w prostej linii wnukiem polskiego króla Władysława zwanego Łokietkiem. Nic więc dziwnego, że dla nie posiadającego męskiego potomka Kazimierza Wielkiego syn jego siostry był naturalnym kandydatem na następcę.

Kazimierz liczył, że jego siostrzeniec doczeka się synów, a jeden z nich zapoczątkuje nową polską dynastię. Niestety Ludwik także nie doczeka się legalnych synów, toteż po jego śmierci trony polski i węgierski odziedziczyły jego dwie córki.

Gdy w roku 1374 Ludwik Węgierski wydawał szlachcie przywilej koszycki, kupił w ten sposób przychylność polskiego rycerstwa dla projektu osadzenia na polskim tronie Katarzyny, ale ona zmarła w 1378 r. W kolejnych latach udało mu się uzyskać akceptację węgierskiej szlachty dla odziedziczenia węgierskiego tronu przez Jadwigę, a polskiego tronu przez młodszą Marię, co z kolei zaakceptowała polska szlachta.

Ale gdy w roku 1382 zmarł król Polski i Węgier Ludwik Węgierski, jego żona Elżbieta Bośniaczka doprowadziła pospiesznie do ukoronowania Marii jako króla Węgier, a ponieważ Maria była małoletnia Elżbieta ogłosiła się regentką. Dzięki temu zyskała władzę, która zamierzała wykorzystać do przygotowania sobie jak byśmy to dziś nazwali bezpiecznej emerytury.

Przedstawiciele polskiej szlachty, którzy przybyli do Elżbiety z zapytaniem co z polskim tronem, równocześnie przekazali jej postanowienie szlacheckiego wiecu mówiące, że nie zgodzą się więcej na objęcie przez jedną osobę tronów dwóch krajów. Usłyszeli, że mogą sobie powołać na tron Jadwigę i tak też uczyniono.

Ciekawostką jest to, że polskie rycerstwo aż trzykrotnie składali przysięgę wierności córkom Ludwika Węgierskiego. W roku 1374 małoletniej Katarzynie, następnie po jej śmieci w 1379 r. Marii, a w 1384 r. po uchwale zjazdu w Radomsku Jadwidze.

Jadwiga zachowała uprawnienia króla do końca życia. Jej mąż Władysław Jagiełło choć ukoronowany, początkowo oficjalnie był tylko królewskim małżonkiem.

Zobacz także

2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej 2024-04-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 24 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 20:49 Odkryto, gdzie pochowany został Platon Włoscy naukowcy odkryli, gdzie został pochowany filozof Platon. Dzięki najnowszym technologiom udało się odczytać duże fragmenty odkopanych w Herkulanum… » więcej 2024-04-23, godz. 20:45 Średniowieczne znaleziska na budowie metra Średniowieczne znaleziska na budowie warszawskiego metra. To fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce i osełka. Najnowszych archeologicznych odkryć dokonano… » więcej 2024-04-23, godz. 10:35 Olbrzymie lotniskowce, bombowce i myśliwce oraz wozy bojowe można podziwiać w nyskim muzeum "Nysa 1945 - wystawa modelarska" to najnowsza ekspozycja tej placówki. Składają się na nią prace siedmiu modelarzy. O jej genezie mówi dyrektor placówki… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »