Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Koniec obchodów 80. rocznicy obrony Monte Cassino…
2024-05-21, 12:00 Autor: IAR #Banach /w kry

Koniec obchodów 80. rocznicy obrony Monte Cassino [AKTUALIZACJA]

San Vittore del Lazio [źródło: www.kombatanci.gov.pl/en/2-aktualno%C5%9Bci/3036-obchody-w-san-vittore-del-lazio.html]
San Vittore del Lazio [źródło: www.kombatanci.gov.pl/en/2-aktualno%C5%9Bci/3036-obchody-w-san-vittore-del-lazio.html]
We włoskim w San Vittore del Lazio zakończą się obchody z okazji rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez generała Władysława Andersa. Uroczystość odbędzie się przed pamiątkowym cokołem w miejscu pierwotnego pochówku żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell podkreśla, że jest to jedno z dwóch miejsc tymczasowych pochówków Polaków.

Pierwszym tymczasowym cmentarzem, na którym chowani byli polegli w bitwie o Monte Cassino znajdował się w miejscowości Aquafondata. W 1945 roku dokonano ekshumacji poległych i przeniesiono ich szczątki na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino.

AKTUALIZACJA

Uroczystość w San Vittore del Lazio we Włoszech zakończyła obchody 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez generała Władysława Andersa. Uroczystość odbyła się przed Pamiątkowym Krzyżem w miejscu pierwotnego pochówku żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino. Burmistrz San Vittore del Lazio Nadia Bucci przypomniała relację jednej z mieszkanek miasteczka, która zapisała we wspomnieniach, że jego mieszkańcy zaprzyjaźnili się z polskimi żołnierzami przed bitwą o Monte Cassino. Po bitwie, kiedy w San Vittore del Lazio na tymczasowym cmentarzu chowane były ciała poległych, mieszkańcy miasteczka odwiedzali ich groby. "Los chciał, że polscy żołnierze, którzy zginęli, byli chowani na polowym cmentarzu w San Vittore w pobliżu małego kościoła. Było ich wielu. Razem z siostrą często przynosiłyśmy na ich groby stokrotki. Próbowałyśmy odczytać nazwiska na krzyżach, by sprawdzić, czy są tam nasi przyjaciele, ale trudno było zrozumieć napisy, ale i tak kładłyśmy kwiaty na każdym grobie".

Nadia Bucci podkreśliła, że polscy żołnierze i ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego są do dziś niezwykłymi bohaterami. "Dla nas wszystkich, a szczególnie dla naszych dzieci, weterani są lekcją życia, przykładem odwagi, najgłębszej miłości do najważniejszych wartości, jakimi są: wolność, demokracja i braterstwo. Wartości, które nie przechodzą automatycznie z pokolenia na pokolenie, ale które muszą być kultywowane. Dzisiaj stoimy tu, aby głośno zawołać, że chcemy żyć w pokoju i wolności, utrzymując więzy braterstwa z naszymi polskimi przyjaciółmi" - powiedziała Nadia Bucci.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell mówił, że miejsce, w którym kiedyś był cmentarz polowy polskich żołnierzy, przypomina o ich bohaterstwie, poświęceniu i miłości do ojczyzny. "Udało im się zdobyć to, co podobno było nie do zdobycia - wzgórze Monte Cassino, o które alianci toczyli walki z Niemcami przez kilka miesięcy. Ci żołnierze tułaczej armii, więźniowie syberyjskich łagrów, marzyli przede wszystkim o tym, by w polskim mundurze walczyć z wrogiem, pobić go i wrócić do wolnej ojczyzny. Wielu z nich konając, mówiło "za Polskę, dla Polski".

Pierwszy tymczasowy cmentarz, na którym chowani byli polegli w bitwie o Monte Cassino, znajdował się w miejscowości Aquafondata gdzie spoczywało około 700 żołnierzy. Na cmentarzu w San Vittore del Lazio zostało pochowanych około 500 żołnierzy z 3. dywizji Strzelców Karpackich oraz 2. Brygady Pancernej. W 1945 roku dokonano ekshumacji poległych i przeniesiono ich szczątki na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino.

Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przypomina gawędę jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów i korespondenta wojennego 2. Korpusu Polskiego - Melchiora Wańkowicza. Radiowa opowieść sprzed ponad 50. lat zyskuje nowe życie dzięki specjalnej stronie internetowej - montecassino.polskieradio.pl.

Zobacz także

2024-07-14, godz. 09:00 81 lat temu Stanisław Mikołajczyk został premierem rządu RP na uchodźstwie 81 lat temu, 14 lipca 1943 roku, Stanisław Mikołajczyk, przywódca ruchu ludowego, został premierem rządu RP na uchodźstwie. Tekę premiera objął po śmierci… » więcej 2024-07-14, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 14 lipca » więcej 2024-07-13, godz. 11:00 24 lata temu zmarł Jan Karski, kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego 24 lata temu, 13 lipca 2000 roku, zmarł Jan Karski, prawnik, historyk i dyplomata, podczas II wojny światowej kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego… » więcej 2024-07-13, godz. 09:00 Obchody 614. rocznicy bitwy pod Grunwaldem - rekonstrukcja Tętent koni w galopie i bitewna wrzawa - to będą mogli usłyszeć ci, którzy w sobotę 13 lipca przybędą na pola Grunwaldu. Ponad 1250 rekonstruktorów z… » więcej 2024-07-13, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 13 lipca » więcej 2024-07-12, godz. 15:29 Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - nowe ustalenia IPN w sprawie zbrodni niemieckiej W Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej Instytut Pamięci Narodowej przedstawił nowe ustalenia w sprawie zbrodni niemieckiej z 12 lipca 1943 roku. Po ponad 80… » więcej 2024-07-12, godz. 12:00 Mija 79 lat od Obławy Augustowskiej 79 lat temu, 12 lipca 1945 roku, oddziały Armii Czerwonej, NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej kilkuset… » więcej 2024-07-12, godz. 10:00 Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony w rocznicę pacyfikacji wsi Michniów 12 lipca przypada Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony w rocznicę niemieckiej pacyfikacji wsi Michniów w województwie świętokrzyskim. 12 i… » więcej 2024-07-12, godz. 08:00 W Warszawie uczczono ofiary rzezi wołyńskiej W Warszawie upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej. Główna uroczystość odbyła się przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich… » więcej 2024-07-12, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 12 lipca » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »