Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Koniec obchodów 80. rocznicy obrony Monte Cassino…
2024-05-21, 12:00 Autor: IAR #Banach /w kry

Koniec obchodów 80. rocznicy obrony Monte Cassino [AKTUALIZACJA]

San Vittore del Lazio [źródło: www.kombatanci.gov.pl/en/2-aktualno%C5%9Bci/3036-obchody-w-san-vittore-del-lazio.html]
San Vittore del Lazio [źródło: www.kombatanci.gov.pl/en/2-aktualno%C5%9Bci/3036-obchody-w-san-vittore-del-lazio.html]
We włoskim w San Vittore del Lazio zakończą się obchody z okazji rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez generała Władysława Andersa. Uroczystość odbędzie się przed pamiątkowym cokołem w miejscu pierwotnego pochówku żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell podkreśla, że jest to jedno z dwóch miejsc tymczasowych pochówków Polaków.

Pierwszym tymczasowym cmentarzem, na którym chowani byli polegli w bitwie o Monte Cassino znajdował się w miejscowości Aquafondata. W 1945 roku dokonano ekshumacji poległych i przeniesiono ich szczątki na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino.

AKTUALIZACJA

Uroczystość w San Vittore del Lazio we Włoszech zakończyła obchody 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez generała Władysława Andersa. Uroczystość odbyła się przed Pamiątkowym Krzyżem w miejscu pierwotnego pochówku żołnierzy poległych w walkach o Monte Cassino. Burmistrz San Vittore del Lazio Nadia Bucci przypomniała relację jednej z mieszkanek miasteczka, która zapisała we wspomnieniach, że jego mieszkańcy zaprzyjaźnili się z polskimi żołnierzami przed bitwą o Monte Cassino. Po bitwie, kiedy w San Vittore del Lazio na tymczasowym cmentarzu chowane były ciała poległych, mieszkańcy miasteczka odwiedzali ich groby. "Los chciał, że polscy żołnierze, którzy zginęli, byli chowani na polowym cmentarzu w San Vittore w pobliżu małego kościoła. Było ich wielu. Razem z siostrą często przynosiłyśmy na ich groby stokrotki. Próbowałyśmy odczytać nazwiska na krzyżach, by sprawdzić, czy są tam nasi przyjaciele, ale trudno było zrozumieć napisy, ale i tak kładłyśmy kwiaty na każdym grobie".

Nadia Bucci podkreśliła, że polscy żołnierze i ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego są do dziś niezwykłymi bohaterami. "Dla nas wszystkich, a szczególnie dla naszych dzieci, weterani są lekcją życia, przykładem odwagi, najgłębszej miłości do najważniejszych wartości, jakimi są: wolność, demokracja i braterstwo. Wartości, które nie przechodzą automatycznie z pokolenia na pokolenie, ale które muszą być kultywowane. Dzisiaj stoimy tu, aby głośno zawołać, że chcemy żyć w pokoju i wolności, utrzymując więzy braterstwa z naszymi polskimi przyjaciółmi" - powiedziała Nadia Bucci.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell mówił, że miejsce, w którym kiedyś był cmentarz polowy polskich żołnierzy, przypomina o ich bohaterstwie, poświęceniu i miłości do ojczyzny. "Udało im się zdobyć to, co podobno było nie do zdobycia - wzgórze Monte Cassino, o które alianci toczyli walki z Niemcami przez kilka miesięcy. Ci żołnierze tułaczej armii, więźniowie syberyjskich łagrów, marzyli przede wszystkim o tym, by w polskim mundurze walczyć z wrogiem, pobić go i wrócić do wolnej ojczyzny. Wielu z nich konając, mówiło "za Polskę, dla Polski".

Pierwszy tymczasowy cmentarz, na którym chowani byli polegli w bitwie o Monte Cassino, znajdował się w miejscowości Aquafondata gdzie spoczywało około 700 żołnierzy. Na cmentarzu w San Vittore del Lazio zostało pochowanych około 500 żołnierzy z 3. dywizji Strzelców Karpackich oraz 2. Brygady Pancernej. W 1945 roku dokonano ekshumacji poległych i przeniesiono ich szczątki na Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino.

Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przypomina gawędę jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów i korespondenta wojennego 2. Korpusu Polskiego - Melchiora Wańkowicza. Radiowa opowieść sprzed ponad 50. lat zyskuje nowe życie dzięki specjalnej stronie internetowej - montecassino.polskieradio.pl.

Zobacz także

2024-07-23, godz. 11:00 W Muzeum na Majdanku można zobaczyć nowe zbiory Wspomnienia byłego więźnia, kufer podróżny, medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz liczne dokumenty i fotografie pozyskało Muzeum na Majdanku dzięki… » więcej 2024-07-23, godz. 09:00 82. rocznica pierwszego transportu Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Treblince 82 lata temu, 23 lipca 1942 roku, do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince (inaczej Treblinka II) przywieziono pierwszy transport Żydów z Warszawy… » więcej 2024-07-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 23 lipca » więcej 2024-07-22, godz. 14:00 80. rocznica likwidacji przez Niemców KL Lublin, tzw. Majdanka 80 lat temu, 22 lipca 1944 roku, Niemcy przeprowadzili ostateczną likwidację KL Lublin, czyli niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku… » więcej 2024-07-22, godz. 13:00 Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej getta. Upamiętni on ofiary wydarzeń, które rozpoczęły się 22 lipca 1942… » więcej 2024-07-22, godz. 11:00 Kaliszanie pomogą w odnowieniu powstańczych mogił Kaliszanie pomogą w odnowieniu powstańczych mogił. Z Kalisza wyruszyła do Warszawy grupa wolontariuszy, którzy pomogą uporządkować groby na Cmentarzu Wojskowym… » więcej 2024-07-22, godz. 09:00 Ostatnie dni na oddanie głosu w Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku Kończy się internetowe głosowanie na "Wydarzenie Historyczne Roku". Plebiscyt organizuje już 16. raz Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl… » więcej 2024-07-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 22 lipca » więcej 2024-07-21, godz. 11:45 Dębica - 82.rocznica likwidacji żydowskiego getta Mieszkańcy Dębicy upamiętnią ofiary z miejscowego getta w 82. rocznicę jego likwidacji. W lesie Wolica Niemcy zamordowali 574 Żydów, głównie ludzi starszych… » więcej 2024-07-21, godz. 09:00 81 lat temu z Armii Polskiej na Wschodzie został wydzielony 2. Korpus Polski 81 lat temu, 21 lipca 1943 roku, z Armii Polskiej na Wschodzie został wydzielony 2. Korpus Polski pod dowództwem generała Władysława Andersa. Formacja wsławiła… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »