Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Henrykowskie sny o koronie
2021-03-20, 07:29 Autor: Bolesław Bezeg

Henrykowskie sny o koronie

henrykbroda
henrykbroda
Dziś przypada 783 rocznica śmierci śląskiego księcia z dynastii Piastów Henryka Brodatego, który miał ambicję, ale przede wszystkim miał największe szanse, na zjednoczenie pod swoim berłem większości z pozostających w rozbiciu dzielnicowym ziem Królestwa Polskiego.
Z Historycznego Punktu Widzenia 20 marca 2021
Do historii Kościoła książę Henryk Brodaty przeszedł jako mąż świętej Jadwigi śląskiej. Jadwiga była córką księcia Meranu, a jej ród był spokrewniony z cesarzami Niemiec oraz władcami Węgier, Francji, Austrii i Czech. Jako najmłodszy z synów Bolesława Wysokiego Henryk zwany później Brodatym nie był przeznaczony do rządzenia, ale sytuacja zmieniła się gdy przedwcześnie zmarli jego trzej starsi bracia, a czwarty poświęcił się karierze w hierarchii kościelnej.

Jego panowanie zaczęło się od utraty Opolszczyzny, którą w pierwszych miesiącach rządów Henryka – na początku 1202 roku zbrojnie zajął jego stryj Mieszko Plątonogi, książę raciborski.

W kolejnych latach Henryk zaangażował się w skomplikowane rodzinne spory o poszczególne polskie dzielnice. Prawdopodobnie to z jego inicjatywy w roku 1210 papież Innocenty III wydał Bullę, w której przywrócił w Polsce zasadę senioratu. Wprowadziło to ferment wśród licznych jeszcze wówczas na lokalnych polskich tronach Piastów. W rozgrywkach tych Henryk Brodaty współpracował z księciem wielkopolskim Władysławem Laskonogim oraz księciem małopolskim Leszkiem Białym.

Dążąc do zjednoczenia ziem polskich wszyscy trzej książęta zawarli tzw. układ o przeżycie. Sprzymierzeńcy podejmowali wspólnie różne działania, jak wywieranie wpływu na wybór prymasa Polski, czy wspólne wyprawy na dręczących Polskę napadami pogańskich Prusów. Fiasko tych ostatnich sprawiło, że prawdopodobnie to Henryk Brodaty podsunął Konradowi Mazowieckiemu fatalny pomysł sprowadzenia do Polski Krzyżaków.

Po zamordowaniu Leszka Białego w Gąsawie Henryk Brodaty jako opiekun niepełnoletniego Bolesława Wstydliwego został namiestnikiem w Krakowie. Odtąd do końca życia ze zmiennym szczęściem toczył z Konradem Mazowieckim walki o panowanie w Krakowie. W międzyczasie objął też panowanie w Wielkopolsce, a po wymianie Kalisza na Opole udało mu się uzyskać kontrolę nad przebiegającym tędy strategicznym szlakiem z Wrocławia do Krakowa.

Konsolidacja tak wielu polskich ziem w ręku księcia Henryka Brodatego dawała najrealniejszą w okresie rozbicia dzielnicowego szansę na zjednoczenie kraju. Po jego śmierci 19 marca 1238 politykę zmierzającą do uzyskania polskiej korony kontynuował jego syn Henryk Pobożny. Jego nadzieje przekreśliła przedwczesna śmierć podczas mongolskiego najazdu w 1241 roku.

W okresie rozbicia dzielnicowego inicjatywa zjednoczenia Polski kilkakrotnie wychodziła ze strony książąt śląskich. Zapewne gdyby któraś z tych prób się powiodła, Śląsk nie odpadłby od Polski, jak to miało miejsce w XIV wieku. Paradoksalnie owo odpadnięcie wynikał oz faktu, że na tle pozostałych książąt piastowskich Piastowie Śląscy mieli spory potencjał ekonomiczny, a co za tym idzie polityczny.

Oprócz wrocławskich Henryków Brodatego i Poboznego marzenie o zjednoczeniu Polski pod swoim berłem nie było obce Henrykowi Prawemu z Wrocławia, czy kolejnym Piastom Opolskim, Kto wie, gdyby byli słabsi, być może łatwiej by się podporządkowali zjednoczeniowym akcjom wychodzącym z innych dzielnic.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 07:20 Chrzestny Jagiełły 626 lat temu oblegające Opole wojska króla Władysława Jagiełły zmusiły opolskich książąt do podpisania traktatu zmieniającego stosunki własnościowe… » więcej 2022-07-31, godz. 08:20 Kapelan Prymasa Dziś przypada 20 rocznica tragicznej śmierci księdza Stanisława Skorodeckiego. Ksiądz Skorodecki był kapelanem kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie… » więcej 2022-07-30, godz. 07:20 Schizma wschodnia 965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów… » więcej 2022-07-24, godz. 08:20 Polaków z Prus rugowanie Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków… » więcej 2022-07-23, godz. 07:20 Z Petlurą na Kijów W minioną środę minęła 103 rocznica zawarcia rozejmu pomiędzy siłami zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej a Ukraińskiej Republiki Ludowej, którymi dowodził… » więcej 2022-07-17, godz. 08:20 Kongresówka lepsza niż PRL? W najbliższą środę przypada 207 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na… » więcej 2022-07-16, godz. 07:29 Śmierć za pragnienie wolności Dziś przypada 47 rocznica próby ucieczki rolniczym samolotem do Austrii, jaką podjął 16 lipca 1975 roku pilot i instruktor z opolskiego aeroklubu Dionizy… » więcej 2022-07-10, godz. 08:21 Śląska odepchnięcie 781 lat temu 10 lipca 1241 roku Konrad Mazowiecki zbrojnie zajął Kraków i tym aktem ostatecznie zniweczył kilkudziesięcioletnie starania Piastów Śląskich… » więcej 2022-07-09, godz. 07:20 Przyspieszone uprzemysłowienie W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu ludziom w Polsce i na świecie otworzyły się oczy. Jedną z najpilniejszych spraw stała się kwestia rozbudowy… » więcej 2022-07-03, godz. 08:20 Operacja Ostra Brama W tym tygodni ubędziemy obchodzić 78 rocznicę rozpoczęcia przeprowadzonej przez Armię Krajową podczas II wojny światowej w ramach „Akcji Burza” operacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »