Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Henrykowskie sny o koronie
2021-03-20, 07:29 Autor: Bolesław Bezeg

Henrykowskie sny o koronie

henrykbroda
henrykbroda
Dziś przypada 783 rocznica śmierci śląskiego księcia z dynastii Piastów Henryka Brodatego, który miał ambicję, ale przede wszystkim miał największe szanse, na zjednoczenie pod swoim berłem większości z pozostających w rozbiciu dzielnicowym ziem Królestwa Polskiego.
Z Historycznego Punktu Widzenia 20 marca 2021
Do historii Kościoła książę Henryk Brodaty przeszedł jako mąż świętej Jadwigi śląskiej. Jadwiga była córką księcia Meranu, a jej ród był spokrewniony z cesarzami Niemiec oraz władcami Węgier, Francji, Austrii i Czech. Jako najmłodszy z synów Bolesława Wysokiego Henryk zwany później Brodatym nie był przeznaczony do rządzenia, ale sytuacja zmieniła się gdy przedwcześnie zmarli jego trzej starsi bracia, a czwarty poświęcił się karierze w hierarchii kościelnej.

Jego panowanie zaczęło się od utraty Opolszczyzny, którą w pierwszych miesiącach rządów Henryka – na początku 1202 roku zbrojnie zajął jego stryj Mieszko Plątonogi, książę raciborski.

W kolejnych latach Henryk zaangażował się w skomplikowane rodzinne spory o poszczególne polskie dzielnice. Prawdopodobnie to z jego inicjatywy w roku 1210 papież Innocenty III wydał Bullę, w której przywrócił w Polsce zasadę senioratu. Wprowadziło to ferment wśród licznych jeszcze wówczas na lokalnych polskich tronach Piastów. W rozgrywkach tych Henryk Brodaty współpracował z księciem wielkopolskim Władysławem Laskonogim oraz księciem małopolskim Leszkiem Białym.

Dążąc do zjednoczenia ziem polskich wszyscy trzej książęta zawarli tzw. układ o przeżycie. Sprzymierzeńcy podejmowali wspólnie różne działania, jak wywieranie wpływu na wybór prymasa Polski, czy wspólne wyprawy na dręczących Polskę napadami pogańskich Prusów. Fiasko tych ostatnich sprawiło, że prawdopodobnie to Henryk Brodaty podsunął Konradowi Mazowieckiemu fatalny pomysł sprowadzenia do Polski Krzyżaków.

Po zamordowaniu Leszka Białego w Gąsawie Henryk Brodaty jako opiekun niepełnoletniego Bolesława Wstydliwego został namiestnikiem w Krakowie. Odtąd do końca życia ze zmiennym szczęściem toczył z Konradem Mazowieckim walki o panowanie w Krakowie. W międzyczasie objął też panowanie w Wielkopolsce, a po wymianie Kalisza na Opole udało mu się uzyskać kontrolę nad przebiegającym tędy strategicznym szlakiem z Wrocławia do Krakowa.

Konsolidacja tak wielu polskich ziem w ręku księcia Henryka Brodatego dawała najrealniejszą w okresie rozbicia dzielnicowego szansę na zjednoczenie kraju. Po jego śmierci 19 marca 1238 politykę zmierzającą do uzyskania polskiej korony kontynuował jego syn Henryk Pobożny. Jego nadzieje przekreśliła przedwczesna śmierć podczas mongolskiego najazdu w 1241 roku.

W okresie rozbicia dzielnicowego inicjatywa zjednoczenia Polski kilkakrotnie wychodziła ze strony książąt śląskich. Zapewne gdyby któraś z tych prób się powiodła, Śląsk nie odpadłby od Polski, jak to miało miejsce w XIV wieku. Paradoksalnie owo odpadnięcie wynikał oz faktu, że na tle pozostałych książąt piastowskich Piastowie Śląscy mieli spory potencjał ekonomiczny, a co za tym idzie polityczny.

Oprócz wrocławskich Henryków Brodatego i Poboznego marzenie o zjednoczeniu Polski pod swoim berłem nie było obce Henrykowi Prawemu z Wrocławia, czy kolejnym Piastom Opolskim, Kto wie, gdyby byli słabsi, być może łatwiej by się podporządkowali zjednoczeniowym akcjom wychodzącym z innych dzielnic.

Zobacz także

2022-12-18, godz. 08:20 Myśl o powstaniu 367 lata temu, 18 grudnia 1655 roku przebywający w Opolu król polski Jan Kazimierz wyruszył w drogę powrotną do Polski z zamiarem wzbudzenia ogólnonarodowego… » więcej 2022-12-17, godz. 07:20 Beethoven w Głogówku 252 lata temu 17 grudnia 1770 roku urodził się wybitny niemiecki kompozytor i bywalec dworów Opolszczyzny Ludwig van Beethoven. » więcej 2022-12-11, godz. 08:20 Legionista, powstaniec i radiowiec Dziś przypada 60 rocznica śmierci polskiego działacza kulturalnego i powstańca śląskiego Romana Horoszkiewicza. » więcej 2022-12-10, godz. 07:20 Jak we Florencji 670 lat temu – późną jesienią 1352 roku ukończona została budowa pierwszego murowanego Ratusza w Opolu. Gotycka budowla wzniesiona została w miejscu… » więcej 2022-12-04, godz. 08:20 Trzecia wojna śląska Jutro przypada 265 rocznica bitwy pod Lutynią. 5 grudnia 1757 roku podczas tzw. wojny siedmioletniej pod Lutynią niedaleko Środy Śląskiej stoczona została… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Pierwszy hołd krzyżacki Przedwczoraj minęła 553 rocznica złożenia przez wielkiego mistrza krzyżaków pierwszego hołdu polskiemu królowi. » więcej 2022-11-27, godz. 08:20 Powstanie z szansami Pojutrze przypada 192 rocznica wybuchu powstania listopadowego. Jak często, także i w temacie tego powstania powszechne wyobrażenia odbiegają od rzeczywis… » więcej 2022-11-26, godz. 07:20 Ksiądz Reginek z Dobrzenia W. Przedwczoraj minęła 143 rocznica urodzin śląskiego polityka i polskiego działacza plebiscytowego Jana Reginka. » więcej 2022-11-20, godz. 08:20 Upadek insurekcji Kilka dni temu obchodziliśmy 228 rocznicę upadku insurekcji kościuszkowskiej. » więcej 2022-11-19, godz. 07:20 Komunalne zwycięstwo 103 lata temu w efekcie rewolucji listopadowej, która miała miejsce w Niemczech w r. 1918, odbyły się wybory samorządowe. Choć początkowo zarządzono je… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »