Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Pierwszy hołd krzyżacki
2022-12-03, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Pierwszy hołd krzyżacki

Mistrz krzyżacki Henryk Reuss von Plauen. domena publiczna
Mistrz krzyżacki Henryk Reuss von Plauen. domena publiczna
Przedwczoraj minęła 553 rocznica złożenia przez wielkiego mistrza krzyżaków pierwszego hołdu polskiemu królowi.
Z Historycznego Punktu Widzenia 3 grudnia 2022
Gdy mówi się o hołdzie złożonym polskiemu królowi przez wielkiego mistrza krzyżaków, to każdy, nawet większość historyków, wyobraża sobie obraz Jana Matejki przedstawiający hołd złożony przez ostatniego wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna polskiemu królowi Zygmuntowi Staremu.

Na tym właśnie polega siła sztuki, że na całe pokolenia utrwala ona obraz opisywanej przez siebie historii według własnej interpretacji.

Tymczasem do pierwszego krzyżackiego hołdu złożonego przez mistrza krzyżackiego polskiemu królowi doszło 1 grudnia 1469 roku na sejmie w Piotrkowie Trybunalskim. Hołd składał Henryk Reuss von Plauen a odbierającym był król polski Kazimierz Jagiellończyk.

Owi dwaj wybitni przywódcy starli się jako głównodowodzący w zakończonej trzy lata wcześniej wojnie trzynastoletniej. O ile zwycięstwo Kazimierza Jagiellończyka było bezdyskusyjne, to kto wie czy nie wyżej należałoby ocenić wodzowskie zdolności krzyżaka.

Henryk Reuss von Plauen był głównodowodzącym wojsk krzyżackich niejako po znajomości, był on mianowicie siostrzeńcem wielkiego mistrza Ludwika von Erlichshausena. Dzięki temu pokrewieństwu gdy wyglądało na to, że zakon krzyżacki zostanie przez Polaków całkowicie rozgromiony dowodzenie objął właśnie Henryk.

W sytuacji gdy praktycznie niemal całe krzyżackie państwo było już kontrolowane przez wojska polskie Reuss von Plauen zdołał zmobilizować ostatnie rezerwy i na ich czele odzyskać Dolne Prusy oraz odbić z rąk polskich Królewiec. Faktycznie więc dzięki niemu państwo krzyżackie przetrwało dotychczas największy kryzys.

W rok po zakończeniu wojny zmarł dotychczasowy wielki mistrz, a Henryk objął funkcję namiestnika zakonu. Przez kolejne dwa lata zwlekał ze zwołaniem kapituły generalnej, spodziewał się bowiem, że polski król zmusi wielkiego mistrza do złożenia sobie hołdu lub do podpisania niekorzystnych traktatów terytorialnych. Jednakże pod naciskiem Kazimierza Jagiellończyka w końcu zwołał kapitułę do Królewca, a ta natychmiast wybrała go Wielkim Mistrzem.

Polski król tylko na to czekał i gdy tylko się dowiedział o nowym mistrzu wezwał go do przybycia na sejm.

Jak należało się domyślać Henryk odwlekał moment hołdu, ale w końcu chcąc nie chcąc wyruszył do Piotrkowa. Hołd odbył się 1 grudnia 1469 roku w obecności senatorów i posłów na sejm. Ceremonia prawdopodobnie przygnębiła wielkiego mistrza na tyle, że w drodze powrotnej do Królewca dostał udaru mózgu.

Wielki Mistrz Henryk Reuss von Plauen zmarł na zamku w Morągu 2 stycznia 1470 roku. Pochowano go na zamku w Kwidzyniu.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 07:20 Chrzestny Jagiełły 626 lat temu oblegające Opole wojska króla Władysława Jagiełły zmusiły opolskich książąt do podpisania traktatu zmieniającego stosunki własnościowe… » więcej 2022-07-31, godz. 08:20 Kapelan Prymasa Dziś przypada 20 rocznica tragicznej śmierci księdza Stanisława Skorodeckiego. Ksiądz Skorodecki był kapelanem kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie… » więcej 2022-07-30, godz. 07:20 Schizma wschodnia 965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów… » więcej 2022-07-24, godz. 08:20 Polaków z Prus rugowanie Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków… » więcej 2022-07-23, godz. 07:20 Z Petlurą na Kijów W minioną środę minęła 103 rocznica zawarcia rozejmu pomiędzy siłami zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej a Ukraińskiej Republiki Ludowej, którymi dowodził… » więcej 2022-07-17, godz. 08:20 Kongresówka lepsza niż PRL? W najbliższą środę przypada 207 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na… » więcej 2022-07-16, godz. 07:29 Śmierć za pragnienie wolności Dziś przypada 47 rocznica próby ucieczki rolniczym samolotem do Austrii, jaką podjął 16 lipca 1975 roku pilot i instruktor z opolskiego aeroklubu Dionizy… » więcej 2022-07-10, godz. 08:21 Śląska odepchnięcie 781 lat temu 10 lipca 1241 roku Konrad Mazowiecki zbrojnie zajął Kraków i tym aktem ostatecznie zniweczył kilkudziesięcioletnie starania Piastów Śląskich… » więcej 2022-07-09, godz. 07:20 Przyspieszone uprzemysłowienie W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu ludziom w Polsce i na świecie otworzyły się oczy. Jedną z najpilniejszych spraw stała się kwestia rozbudowy… » więcej 2022-07-03, godz. 08:20 Operacja Ostra Brama W tym tygodni ubędziemy obchodzić 78 rocznicę rozpoczęcia przeprowadzonej przez Armię Krajową podczas II wojny światowej w ramach „Akcji Burza” operacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »