Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Emigracyjny rząd w Opolu
2022-10-08, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Emigracyjny rząd w Opolu

January Suchodolski: Obrona Jasnej Góry
January Suchodolski: Obrona Jasnej Góry
367 lat temu, w początkach października 1655 roku w toku wojny polsko-szwedzkiej na kilkanaście dni Opole, leżące wówczas w granicach cesarstwa austriackiego stało się stolicą Polski. Doszło do tego, ponieważ król Jan Kazimierz Waza schronił się na Opolszczyźnie przed Szwedami.
Z Historycznego Punktu Widzenia 8 października 2022
Trzeba przypomnieć, że w tamtym okresie księstwo opolsko-raciborskie ze stolicą w Opolu oddane zostało Wazom na 50 lat jako zastaw za pożyczki udzielone cesarzowi Austrii. Formalnie właścicielką księstwa była wówczas Ludwika Maria - żona króla Jana Kazimierza i to ona właśnie 30 września 1655 roku pierwsza przyjechała na Śląsk opuszczając teren opanowanej przez Potop Szwedzki Rzeczypospolitej.

Królowa przybyłą do Koźla, ale okazało się, że tamtejszy zamek jest w kiepskim stanie i nie nadaje się na pobyt dworu królowej. Było to efektem zakończonej niedawno wojny 30-letniej w efekcie której samo miasto jak i zamek kilkakrotnie zostały poważnie zniszczone.

Poszukiwania godnego postoju królewskiego dworu miejsca objęły także Racibórz, Nysę i Opole. Opole i Racibórz także były mocno zniszczone, a Nysa należała wówczas do biskupów wrocławskich. Kapituła wrocławska odmówiła bojąc się zemsty Szwedów, którzy jeszcze niedawno maszerowali po Śląsku jak im się podobało.

Chcąc nie chcąc gościny królewskiej parze udzielił w swoim zamku w Głogówku hrabia Oppersdorf. Według różnych źródeł parze królewskiej, bo król przybył na Śląsk w dziesięć dni po królowej, towarzyszyło około 1800 ludzi i podobna liczba koni. Była to więc nielekka gościna, ale jako poddany księstwa właściciel Głogówka za wiele do powiedzenia nie miał. Zresztą sam król i jego dworzanie oraz eskorta zbyt długo w Głogówku nie pozostali.

W listopadzie zwołał Jan Kazimierz obrady Senatu Rzeczpospolitej do Opola. Zjawiło się na nich stosunkowo niewielu 12 senatorów, bo dojazd przez zajęte przez Szwedów tereny był mocno utrudniony.

Nie wiadomo też dokładnie gdzie odbyły się wspomniane obrady, bo zamek na Ostrówku był wówczas w fatalnym stanie, zamek na Górce a właściwie jego ruiny - kilka lat wcześniej został rozebrany, a będąca własnością księstwa kamienica książęca przy Rynku 1 nie miała odpowiednio dużego pomieszczenia. Prawdopodobnie zatem senatorowie obradowali w refektarzu klasztoru franciszkanów, także mocno zniszczonego w toku niedawnej wojny 30-letniej.

Pięciodniowe obrady Senatu rozpoczęto 15 listopada. W ich toku radzono nad dalszymi działaniami, wysłuchano relacji zebranych wojskowych oraz uciekinierów z rzeczpospolitej. 20 listopada 1655 roku król wydał    w Opolu spec lany uniwersał, wzywający wszystkich obywateli Rzeczpospolitej obojga narodów do powszechnego powstania przeciw Szwedom.

27 listopada królewska para powróciła do Głogówka, ale król opuścił miasto jeszcze przed świętami czyli 18 grudnia, wyruszając przez Czechy i Morawy do Lwowa, gdzie 1 kwietnia następnego roku proklamując wojnę powszechną ze Szwedami złożył słynne śluby w lwowskiej katedrze. Królowa Ludwika Maria pozostała w Głogówku do czerwca 1656 roku.
Jesienią 1655 roku przez kilka dni Opole stało się faktyczną stolicą Polski.

Zobacz także

2022-09-04, godz. 08:20 Bitwa nad Bzurą 83 lata temu polska armia toczyła zdecydowanie nierówną walkę z armią niemieckiej III Rzeszy. Tak nauczono nas myśleć przez ostatnie 75 lat. Faktycznie… » więcej 2022-09-03, godz. 07:20 Okręt szkolny Niewątpliwie budowa portu w Gdyni była jednym z największych sukcesów II Rzeczpospolitej. Wiązało się to oczywiście z kolejnymi sukcesami, bo jak port… » więcej 2022-08-28, godz. 08:20 Co to jest polskość? Wczoraj próbowałem zarysować tak pięknie nam podsycaną przez opozycję wojnę polsko-polską, w której jedną ze stron stanowią wyznawcy poglądu, że polskość… » więcej 2022-08-27, godz. 07:20 Wojna polsko-polska Wydawało się, że krwawa wojna na Ukrainie powinna wygasić odwieczne polsko-polskie wojenki, ale jeżeli w ogóle takie zjawisko wystąpiło, to na bardzo … » więcej 2022-08-21, godz. 08:20 Męczennicy z Poznania W najbliższą środę przypada wspomnienie liturgiczne oraz 80 rocznica egzekucji na gilotynie w niemieckim więzieniu tzw. błogosławionej Poznańskiej Piątki… » więcej 2022-08-20, godz. 07:20 Wyprawy na Wieletów 1027 lat temu - w sierpniu 995 roku książę Polan Bolesław zwany Chrobrym wspólnie z cesarzem niemieckim Ottonem III wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko… » więcej 2022-08-15, godz. 08:20 Wywiad najważniejszy Dziś przypada sto druga rocznica bitwy warszawskiej, która przeszła do polskiej historii jako cud nad Wisłą. Było to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko… » więcej 2022-08-14, godz. 08:20 Koniec Barszczan Wczoraj minęła 250 rocznica kapitulacji Jasnej Góry co było równoznaczne z zakończeniem ostatnich walk w obronie Konfederacji Barskiej. » więcej 2022-08-13, godz. 07:20 Przeciwko zagładzie Żydów Dwa dni temu minęła rocznica szczególna, zadająca kłam oszczerczym zarzutom jakie stawiane są Polakom na arenie międzynarodowej o rzekomej bierności wobec… » więcej 2022-08-07, godz. 08:20 Mistyczka z Wrocławia Dziś przypada 80 rocznica dnia, w którym po raz ostatni widziano żywą świętą Edytę Stein. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »