Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Polski ewenement
2022-09-25, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Polski ewenement

Schemat Polskiego Państwa Podziemnego (IPN)
Schemat Polskiego Państwa Podziemnego (IPN)
Pojutrze we wtorek 27 września przypada 83 rocznica powstania fenomenu na skalę światową czyli Polskiego Państwa Podziemnego.
Z Historycznego Punktu Widzenia 25 września 2022
Jutro jak co roku w wielu polskich miastach, a szczególnie w tych, w których działa Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej odbędą się uroczystości ku czci ludzi, którzy współtworzyli Polskie Państwo Podziemne.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego to święto ustanowione przez polski Sejm w roku 1998, a zatem obchodzimy je od 24 lat czyli stosunkowo od niedawna. Uchwalono je by upamiętnić zarówno tych, którzy z bronią w ręku stanęli w szeregach konspiracyjnej polskiej armii, jak i tych, którzy z narażeniem życia brali udział w innych sferach działalności podziemnego państwa. A było ich wiele.

Za datę powstania polskiego państwa podziemnego przyjmuje się dzień 27 września 1939 roku. To właśnie w nocy z 26 na 27 września podczas narady wojskowych i cywilnych przywódców obrony oblężonej przez Niemców Warszawy podjęto decyzję o kontynuacji zbrojnego oporu po nieuniknionej kapitulacji stolicy. W naradzie brali udział m.in. prezydent Warszawy Stefan Starzyński, dowódca obrony stolicy generał Juliusz Rómmel oraz generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz.

Podczas spotkania uchwalono powołanie do życia konspiracyjnej organizacji bojowej o nazwie Służba Zwycięstwu Polski. W trakcie obrony Warszawy generał Rómmel otrzymał od opuszczającego Polskę naczelnego wodza pełnomocnictwo do dowodzenia siłami zbrojnymi na terenie całego kraju.

Ponieważ jednak jako dowodzący broniącą stolicy Armią Warszawa gen. Rómmel miał po kapitulacji miasta znaleźć się w niemieckiej niewoli przekazał to pełnomocnictwo generałowi Tokarzewskiemu, który sam zgłosił chęć utworzenia organizacji podziemnej armii.

Ale sama armia to przecież jeszcze nie państwo. Trzeba zacząć od tego, że Polska w trakcie okupacji miała na emigracji najpierw we Francji a następnie w Londynie rząd, który był legalną kontynuacją władz krajowych. Na terenach okupowanych najwyższą władzą był pozostający w konspiracji Delegat Rządu na Kraj, która to funkcja była równoznaczną z teką wicepremiera w londyńskim rządzie.

Podlegała mu struktura konspiracyjnej administracji terenowej z konspiracyjnymi wojewodami i starostami. Powstało również podziemne sądownictwo, trójstopniowe szkolnictwo oraz wydawnictwa prasowe i książkowe. Funkcjonowały nawet konspiracyjne teatry dramatyczne.

Dość powiedzieć, że w czasie II wojny światowej, w czasie kiedy funkcjonowanie wyższych uczelni było na terenach polskich zabronione, wyższe studia ukończyło ponad 10 tys. osób.

Oczywiście bardzo ważną sferą działalności podziemia była propaganda. W okresie II wojny światowej przez drukarnie Polskiego Państwa Podziemnego przewinęło się 1400 tytułów czasopism, z czego 17 ukazywało się przez cały okres okupacji.

Chociaż antyniemieckie podziemie istniało także w innych krajach, szczególnie takich jak Francja, Grecja czy Jugosławia, to nigdzie więcej podziemne struktury nie obejmowały tak wielu sfer życia ludności. I trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że taka konspiracyjna skuteczność nie wzięła się z niczego. Polacy mieli konspiracyjne rozwiązania przećwiczone w warunkach rozbiorowych. Bowiem pierwszym polskim państwem podziemnym były struktury konspiracji w okresie powstania styczniowego.

Wtedy konspiracyjny rząd posiadał nawet funkcjonujące na terenie kraju, a nie na emigracji konspiracyjne ministerstwa. Powstańcze Ministerstwo Skarbu zdołało nawet wydać obligacje i rozprowadzić je wśród ludności całego Królestwa Polskiego, co dało podziemnemu rządowi możliwość prowadzenia długiej partyzanckiej wojny.

Miejmy nadzieję, że nasze doświadczenia i osiągnięcia w podziemnym oporze będą jednym z czynników zniechęcających potencjalnych okupantów do pomysłu napadania na Polskę.

Zobacz także

2022-08-06, godz. 07:20 Chrzestny Jagiełły 626 lat temu oblegające Opole wojska króla Władysława Jagiełły zmusiły opolskich książąt do podpisania traktatu zmieniającego stosunki własnościowe… » więcej 2022-07-31, godz. 08:20 Kapelan Prymasa Dziś przypada 20 rocznica tragicznej śmierci księdza Stanisława Skorodeckiego. Ksiądz Skorodecki był kapelanem kardynała Stefana Wyszyńskiego, w czasie… » więcej 2022-07-30, godz. 07:20 Schizma wschodnia 965 lat temu w lipcu 1054 roku Papież Leon IX wysłał do Konstantynopola swojego legata, który w odpowiedzi na zamknięcie w stolicy Bizancjum kościołów… » więcej 2022-07-24, godz. 08:20 Polaków z Prus rugowanie Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków… » więcej 2022-07-23, godz. 07:20 Z Petlurą na Kijów W minioną środę minęła 103 rocznica zawarcia rozejmu pomiędzy siłami zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej a Ukraińskiej Republiki Ludowej, którymi dowodził… » więcej 2022-07-17, godz. 08:20 Kongresówka lepsza niż PRL? W najbliższą środę przypada 207 rocznica proklamowania w Warszawie tzw. Królestwa Polskiego. Królestwo to utworzono po pokonaniu Napoleona Bonaparte i na… » więcej 2022-07-16, godz. 07:29 Śmierć za pragnienie wolności Dziś przypada 47 rocznica próby ucieczki rolniczym samolotem do Austrii, jaką podjął 16 lipca 1975 roku pilot i instruktor z opolskiego aeroklubu Dionizy… » więcej 2022-07-10, godz. 08:21 Śląska odepchnięcie 781 lat temu 10 lipca 1241 roku Konrad Mazowiecki zbrojnie zajął Kraków i tym aktem ostatecznie zniweczył kilkudziesięcioletnie starania Piastów Śląskich… » więcej 2022-07-09, godz. 07:20 Przyspieszone uprzemysłowienie W efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wielu ludziom w Polsce i na świecie otworzyły się oczy. Jedną z najpilniejszych spraw stała się kwestia rozbudowy… » więcej 2022-07-03, godz. 08:20 Operacja Ostra Brama W tym tygodni ubędziemy obchodzić 78 rocznicę rozpoczęcia przeprowadzonej przez Armię Krajową podczas II wojny światowej w ramach „Akcji Burza” operacji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »