Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Podróże kształcą
2022-09-24, 19:43 Autor: Bolesław Bezeg

Podróże kształcą

Islamski prorok Mahomet w świątyni Al-Kaba, gdzie szczególną czcią otacza się czarny kamień, aut. Rashid Al-Din (około 1315), źr. Jami al-Tawarikh, Wikipedia/dp
Islamski prorok Mahomet w świątyni Al-Kaba, gdzie szczególną czcią otacza się czarny kamień, aut. Rashid Al-Din (około 1315), źr. Jami al-Tawarikh, Wikipedia/dp
I oto nadszedł wieczór i poranek dnia pierwszego roku tysiąc czterysta pierwszego od zakończenia wielkiej hidżry proroka Mahometa z Mekki do Medyny.
Z Historycznego Punktu Widzenia 24 września 2022
Dokładnie 1400 lat temu – 24 września 622 roku Mahomet zwany prorokiem opuścił Mekkę. Data ta do tego stopnia miała znaczenie dla późniejszych wyznawców proroka, że od początku hidżry, czyli od 17 lipca 622 roku, zaczęli odmierzać czas nowej ery.

Jednakże w roku 622 Mahomet miał około 70 wyznawców i w rządzonej przez jego stryja Mekce zaczęło być dla nich niebezpiecznie. Stryj musiał być człowiekiem bezwzględnym, skoro bratanek zdecydował się na emigrację do Medyny. Na pamiątkę tej drogi każdy muzułmanin ma obowiązek przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do Mekki. Stanowi to jeden z pięciu filarów muzułmańskiej wiary.

Życzliwi wyznawcy herezji ekumenizmu lubią nazywać Islam religią księgi. Trochę na wyrost, bo w prawdzie ponoć Mahomet napisał księgę Koran, to jednak z księgą, którą posługują się chrześcijanie i Żydzi ma ona co najwyżej luźne związki. Wydaje się zatem, że znacznie bardziej odpowiednim dla Islamu byłoby stwierdzenie, że jest on religią drogi.

Skąd takie stwierdzenie? Właśnie stąd, że istotnym wątkiem indywidualnego przeżywania wiary jest droga, choćby wspomniana pielgrzymka do Mekki, ale jeszcze bardziej hidżra czyli emigracja. Jest coś symbolicznego i dla wyznawców Islamu duchowego w byciu uchodźcą, wszak sam Mahomet był uchodźcą z Mekki. Wszystko co w Islamie ważne i przełomowe zaczyna się drogą.

Również w naszej kulturze historie o drodze są bardzo popularne i przypisuje się im głębsze, nierzadko metafizyczne znaczenie. Przypomnijmy sobie choćby wzmożenie ruchu na pielgrzymkowym szlaku Świętego Jakuba, jakie spowodowała książka Paula Coehlo „Pielgrzym”. Po jej przeczytaniu w drogę do Santiago de Compostelli ruszyli nawet ateiści i wyznawcy różnego rodzaju filozofii new eage.

Wszyscy wierzą, że droga wyzwoli jakieś dotąd niedostępne energie, dokona jakiegoś przełomu, że po jej przebyciu nie będą już tymi samymi ludźmi. I to jest prawda, pielgrzymka faktycznie wzbogaca duchowo nawet ateistów, to się nazywa mądrość przebytych dróg i odwiedzonych miejsc. Kiedyś mawiano o tym u nas, że podróże kształcą, a dziś mówi się, że co się zobaczyło to się już nie odzobaczy.

Być może wśród tzw. uchodźców z krajów islamskich, są jednostki, które wyruszyły w drogę po to, żeby się nią ubogacić, jednak bardziej prawdopodobne, że chodzi o kolejną hidżrę. Wskazuje na to fakt, że po ucieczce z krajów islamskich owi, ponoć ekonomiczni i polityczni uchodźcy, tam gdzie przybędą, starają się urządzać rzeczywistość na wzór tej, od której uciekli.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 08:20 Wesoła Święta 83 lata temu - 29 maja 1939 roku - w Rzymie zmarła polska święta Urszula Ledóchowska założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Była… » więcej 2022-05-28, godz. 07:25 Bolko V Husyta Jutro przypada 562 rocznica śmierci księcia opolskiego Bolka V Wołoszka – jednego z najbarwniejszych przedstawicieli dynastii Piastów śląskich. » więcej 2022-05-22, godz. 08:20 Sługa Boży ze Szczepanowic Jutro przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci pochodzącego z będącej dziś częścią Opola wsi Szczepanowice sługi bożego Teodora Sąsali. » więcej 2022-05-21, godz. 07:20 Pierwsi polscy amanci Jak mawiał wódz rewolucji październikowej Włodzimierz Lenin „Kino jest najważniejszą ze sztuk” i tu akurat ze swej rewolucyjnej perspektywy miał ra… » więcej 2022-05-15, godz. 08:20 Intronizator-publicysta Jutro przypada 365 rocznica męczeńskiej śmierci autora jednego z najważniejszych tekstów w dziejach polskiego chrześcijaństwa. Mam tu na myśli świętego… » więcej 2022-05-14, godz. 07:20 Obrońca Mafekingu W najbliższy wtorek obchodzić będziemy 120 rocznica zakończenia oblężenia Mafeking położonego w pobliżu północnej granicy Republiki Południowej Afryki… » więcej 2022-05-08, godz. 08:20 Władysław i Wstydliwy 768 lat temu - 8 maja 1254 roku w Krakowie odbyły się pierwsze po kanonizacji świętego Stanisława uroczystości ku jego czci. Stały się one okazją do zorganizowania… » więcej 2022-05-07, godz. 07:20 Zbrodnie Armii Ludowej W tym tygodniu minęła 78 rocznica zbrodni dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej przez oddział tzw. Armii Ludowej. » więcej 2022-05-03, godz. 08:20 Ślaskie zrywy 101 lat temu wybuchło trzecie powstanie śląskie. Tym razem przywódcy polskiej konspiracji nie zaniedbali żadnej sfery przygotowań. » więcej 2022-05-01, godz. 08:20 Nie idę na pochód Szanowni Słuchacze, mam dla Państwa dobrą wiadomość! Otóż dziś pierwszy maja, dzień wolny od pracy i możecie spędzić go tak jak zechcecie. Jeszcze… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »