Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wojna polsko-polska
2022-08-27, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Wojna polsko-polska

Urzędnicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego podczas resortowej akademii.
Urzędnicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego podczas resortowej akademii.
Wydawało się, że krwawa wojna na Ukrainie powinna wygasić odwieczne polsko-polskie wojenki, ale jeżeli w ogóle takie zjawisko wystąpiło, to na bardzo krotko.
Z Historycznego Punktu Widzenia 27 sierpnia 2022
Mówiąc o polsko-polskim konflikcie trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie kto właściwie z kim toczy w naszym kraju wojnę?

Z chrześcijańskiego punktu widzenia na świecie toczy się tylko jedna wojna i jest to wojna Boga z szatanem, niestety takie postawienie sprawy nie usatysfakcjonuje większości naszych słuchaczy. Przyjęcie takiej optyki generuje cały szereg dysonansów: przede wszystkim kto jest z Bogiem, a kto z szatanem? To wydaje się proste: z Bogiem to konserwatyści, przeciwnicy aborcji i zwolennicy tradycyjnych wartości. No a w takim razie kto z szatanem? No wiecie Państwo, ci drudzy.

Jeżeli jednak za klasykami naszego liberalizmu przyjąć, że świat jednak nie jest czarno biały, to okaże się, że poruszone zagadnienie jest wielokrotnie złożone. W naszym kraju toczy się bowiem szereg wojen lokalnych oraz kilka lokalnych filii wojen geopolitycznych. Niestety tak do końca we wszystkich niuansach toczonych sporów nie orientują się nawet główni dowódcy poszczególnych frontów.

Publicysta Marek Żebrowski lansuje pogląd, że w Polsce toczy się wojna trzeciego pokolenia UB z trzecim pokoleniem AK. Że coś tu jest na rzeczy przekonuje mnie widok znanych mi osób: dzieci i wnuków milicjantów, komunistycznych prokuratorów, w szeregach lokalnych bojowników z tzw. „dobrą zmianą”.

Ale ta walka jak powiedziałem nie jest jedynym frontem w naszym kraju. Bo obóz tzw. „dobrej zmiany” wcale nie jest jednolity. Powstał w toku wyborów w celu osiągnięcia doraźnego efektu politycznego i jest również pełen napięć, a nawet cichych wojen. Na szczęście zwolennicy podobne linie przechodzą również przez szeregi obozu przeciwników obecnego rządu, jakby ich nazwać? Może „złe bezzmianie”?.

Wspomniane linie wyznaczają stosunek do aborcji i eutanazji, stosunek do Unii Europejskiej, sposób myślenia o stosunkach z Rosją i Niemcami, a nawet stosunek do aktualnego prezydenta USA. Słowem: trzech Polaków pięć poglądów. Poglądy te co jakiś czas gdzieś znajdują swój publiczny wyraz i nagle wybucha ostra polemiczna walka, która przez kilka dni zajmuje wszystkie media. Bo przecież nie Polaków.

Zresztą kto to są właściwie Polacy? Czy ci, którzy za Donaldem Tuskiem uważają, że polskość to nienormalność chcą jeszcze nazywać siebie Polakami? Znany historyk i politolog profesor Andrzej Nowak powiada, że polskość to zbiór wartości etycznych.

Podoba mi się takie postawienie sprawy, bo zgodnie z tą definicją jak to przed wiekami już udowodniono Polakiem może być z pochodzenia Żyd, Ormianin, Niemiec i Ukrainiec, ważne by dla każdego z nich to co niesie z sobą pojęcie polskości jest wartością nadrzędną. O jakie wartości chodzi opowiem jutro.

Zobacz także

2022-03-27, godz. 08:20 Pożyteczni i... 14 lat temu w Słupsku i Redzikowie doszło do protestów przeciwko budowie w sąsiedztwie miasta elementów tarczy antyrakietowej. » więcej 2022-03-26, godz. 07:20 Podatek dla zaborców 232 lata temu 26 marca 1790 roku w dobie prób ratowania polskiej państwowości obradujący wówczas tzw. Sejm Czteroletni ustanowił nowy systemowy podatek na… » więcej 2022-03-20, godz. 08:20 Śląska Autobana 86 lat temu 21 marca 1936 roku rozpoczęła się budowa tzw. Autostrady Śląskiej, która miała połączyć Berlin z Bytomiem. » więcej 2022-03-19, godz. 07:20 Parszywy kompromis Wczoraj minęła 101 rocznica podpisanego 18 marca 1921 roku polsko-radziecko-ukraińskiego traktatu pokojowego w Rydze. Konsekwencje podjętych wówczas decyzji… » więcej 2022-03-13, godz. 08:20 Kadeci, ech kadeci... Dziś przypada 257 rocznica założenia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Szkoły Rycerskiej w Warszawie. Była to pierwsza polska szkoła wojskowa… » więcej 2022-03-12, godz. 07:20 Aborcja dla każdego W minioną środę przypadła 79 rocznica wprowadzenia w Polsce całkowitej swobody aborcyjnej, która obowiązywała do końca niemieckiej okupacji. Prawdopodobnie… » więcej 2022-03-06, godz. 08:20 Zagadkowy król Polski i Węgier W najbliższą środę przypada 582 rocznica przybycia do Krakowa delegacji stanów węgierskich, które zaoferowały polskiemu królowi Władysławowi III przyjęcie… » więcej 2022-03-05, godz. 08:21 Zamiast Czechosłowacji Afganistan Jeszcze dwa tygodnie temu choć niepokoiły nas butne wypowiedzi rosyjskiego prezydenta, to jednak nie dowierzaliśmy, że za naszą wschodnią granicą może… » więcej 2022-02-27, godz. 08:20 Casus generała Nila Trzy dni temu minęła 69 rocznica egzekucji generała Augusta Emila Fieldorfa – „Nila”, a pojutrze po raz dwunasty obchodzić będziemy Narodowy Dzień… » więcej 2022-02-26, godz. 07:21 Gdzie dwóch się bije... 733 lata temu - 26 lutego 1289 roku doszło do bitwy pod Siewierzem, w której książę opolski Bolko I został jeńcem Władysława Łokietka. » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »