Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wojna polsko-polska
2022-08-27, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Wojna polsko-polska

Urzędnicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego podczas resortowej akademii.
Urzędnicy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego podczas resortowej akademii.
Wydawało się, że krwawa wojna na Ukrainie powinna wygasić odwieczne polsko-polskie wojenki, ale jeżeli w ogóle takie zjawisko wystąpiło, to na bardzo krotko.
Z Historycznego Punktu Widzenia 27 sierpnia 2022
Mówiąc o polsko-polskim konflikcie trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie kto właściwie z kim toczy w naszym kraju wojnę?

Z chrześcijańskiego punktu widzenia na świecie toczy się tylko jedna wojna i jest to wojna Boga z szatanem, niestety takie postawienie sprawy nie usatysfakcjonuje większości naszych słuchaczy. Przyjęcie takiej optyki generuje cały szereg dysonansów: przede wszystkim kto jest z Bogiem, a kto z szatanem? To wydaje się proste: z Bogiem to konserwatyści, przeciwnicy aborcji i zwolennicy tradycyjnych wartości. No a w takim razie kto z szatanem? No wiecie Państwo, ci drudzy.

Jeżeli jednak za klasykami naszego liberalizmu przyjąć, że świat jednak nie jest czarno biały, to okaże się, że poruszone zagadnienie jest wielokrotnie złożone. W naszym kraju toczy się bowiem szereg wojen lokalnych oraz kilka lokalnych filii wojen geopolitycznych. Niestety tak do końca we wszystkich niuansach toczonych sporów nie orientują się nawet główni dowódcy poszczególnych frontów.

Publicysta Marek Żebrowski lansuje pogląd, że w Polsce toczy się wojna trzeciego pokolenia UB z trzecim pokoleniem AK. Że coś tu jest na rzeczy przekonuje mnie widok znanych mi osób: dzieci i wnuków milicjantów, komunistycznych prokuratorów, w szeregach lokalnych bojowników z tzw. „dobrą zmianą”.

Ale ta walka jak powiedziałem nie jest jedynym frontem w naszym kraju. Bo obóz tzw. „dobrej zmiany” wcale nie jest jednolity. Powstał w toku wyborów w celu osiągnięcia doraźnego efektu politycznego i jest również pełen napięć, a nawet cichych wojen. Na szczęście zwolennicy podobne linie przechodzą również przez szeregi obozu przeciwników obecnego rządu, jakby ich nazwać? Może „złe bezzmianie”?.

Wspomniane linie wyznaczają stosunek do aborcji i eutanazji, stosunek do Unii Europejskiej, sposób myślenia o stosunkach z Rosją i Niemcami, a nawet stosunek do aktualnego prezydenta USA. Słowem: trzech Polaków pięć poglądów. Poglądy te co jakiś czas gdzieś znajdują swój publiczny wyraz i nagle wybucha ostra polemiczna walka, która przez kilka dni zajmuje wszystkie media. Bo przecież nie Polaków.

Zresztą kto to są właściwie Polacy? Czy ci, którzy za Donaldem Tuskiem uważają, że polskość to nienormalność chcą jeszcze nazywać siebie Polakami? Znany historyk i politolog profesor Andrzej Nowak powiada, że polskość to zbiór wartości etycznych.

Podoba mi się takie postawienie sprawy, bo zgodnie z tą definicją jak to przed wiekami już udowodniono Polakiem może być z pochodzenia Żyd, Ormianin, Niemiec i Ukrainiec, ważne by dla każdego z nich to co niesie z sobą pojęcie polskości jest wartością nadrzędną. O jakie wartości chodzi opowiem jutro.

Zobacz także

2022-12-18, godz. 08:20 Myśl o powstaniu 367 lata temu, 18 grudnia 1655 roku przebywający w Opolu król polski Jan Kazimierz wyruszył w drogę powrotną do Polski z zamiarem wzbudzenia ogólnonarodowego… » więcej 2022-12-17, godz. 07:20 Beethoven w Głogówku 252 lata temu 17 grudnia 1770 roku urodził się wybitny niemiecki kompozytor i bywalec dworów Opolszczyzny Ludwig van Beethoven. » więcej 2022-12-11, godz. 08:20 Legionista, powstaniec i radiowiec Dziś przypada 60 rocznica śmierci polskiego działacza kulturalnego i powstańca śląskiego Romana Horoszkiewicza. » więcej 2022-12-10, godz. 07:20 Jak we Florencji 670 lat temu – późną jesienią 1352 roku ukończona została budowa pierwszego murowanego Ratusza w Opolu. Gotycka budowla wzniesiona została w miejscu… » więcej 2022-12-04, godz. 08:20 Trzecia wojna śląska Jutro przypada 265 rocznica bitwy pod Lutynią. 5 grudnia 1757 roku podczas tzw. wojny siedmioletniej pod Lutynią niedaleko Środy Śląskiej stoczona została… » więcej 2022-12-03, godz. 07:20 Pierwszy hołd krzyżacki Przedwczoraj minęła 553 rocznica złożenia przez wielkiego mistrza krzyżaków pierwszego hołdu polskiemu królowi. » więcej 2022-11-27, godz. 08:20 Powstanie z szansami Pojutrze przypada 192 rocznica wybuchu powstania listopadowego. Jak często, także i w temacie tego powstania powszechne wyobrażenia odbiegają od rzeczywis… » więcej 2022-11-26, godz. 07:20 Ksiądz Reginek z Dobrzenia W. Przedwczoraj minęła 143 rocznica urodzin śląskiego polityka i polskiego działacza plebiscytowego Jana Reginka. » więcej 2022-11-20, godz. 08:20 Upadek insurekcji Kilka dni temu obchodziliśmy 228 rocznicę upadku insurekcji kościuszkowskiej. » więcej 2022-11-19, godz. 07:20 Komunalne zwycięstwo 103 lata temu w efekcie rewolucji listopadowej, która miała miejsce w Niemczech w r. 1918, odbyły się wybory samorządowe. Choć początkowo zarządzono je… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »