Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Polaków z Prus rugowanie
2022-07-24, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Polaków z Prus rugowanie

Konstanty Górski "Rugi pruskie" obraz z 1915 r.
Konstanty Górski "Rugi pruskie" obraz z 1915 r.
Pojutrze przypada 137 rocznica wydania przez władze krajowe Prus zarządzenia nakazującego wysiedlenie z terytorium niemieckiego państwa wszystkich Polaków i Żydów, którzy mieli obywatelstwo innych krajów. Był to początek akcji policyjnej, która przeszła do historii jako „rugi pruskie”.
Z Historycznego Punktu Widzenia 24 lipca 2022
Sytuacja Polaków żyjących pod zaborami nie była jednakowa w każdym z trzech krajów. Dynamicznie rozwijający się przemysł na Śląsku i w Wielkopolsce przyciągał i potrzebował wielu robotników często z bardzo odległych, a gospodarczo słabszych regionów.

Przybywali tu więc przez cały XIX wiek mieszkańcy biedniejszych regionów Niemiec, ale także emigranci ekonomiczni z terenów podległych monarchiom rosyjskiej i austriackiej. Imigrantów chętnie też zatrudniali właściciele charakterystycznych dla wschodnich prowincji pruskich i dużej części śląska wielkoobszarowych folwarków rolniczych. To właśnie w napływie do wschodnich prowincji żywiołu polskiego zobaczyli zagrożenie niemieccy konserwatyści z otoczenia kanclerza Otto von Bismarcka.

26 marca 1885 roku minister spraw wewnętrznych Prus wydał nakaz wysiedlenia z terytorium państwa wszystkich Polaków i Żydów, którzy dotąd nie nabyli pruskiego obywatelstwa, a mieli obywatelstwo rosyjskie. 26 lipca 1885 roku zarządzenie zostało rozciągnięte także na obywateli cesarstwa austriackiego. Jednocześnie władze poszczególnych landów zostały zobowiązane do „baczenia aby na ich terenach nie osiedlali się niepożądani cudzoziemcy”.

Owi niepożądani cudzoziemcy to przede wszystkim nie przyjmujący protestantyzmu, lecz trwający uparcie przy Kościele Katolickim Polacy oraz Żydzi, którzy także uparcie pozostawali poza duchową kontrolą pruskiego państwa i dbając o swoje dziedzictwo religijno-kulturowe słabo się asymilowali.

Wysiedlenia przeprowadzano z wielką brutalnością, grupy Polaków pędzone przez żandarmów pieszo do granic Prus były bite przez żandarmów kolbami karabinów i często zmuszane do wyczerpującego biegu. Bez różnicy, kobiety, dzieci czy starcy, wszyscy podlegali tym samym rygorom, wielu nie wytrzymywało, zdarzały się tez wypadki śmiertelne.

Co ciekawe, od wysiedlenia nie ratował nawet fakt odbycia służby wojskowej w pruskiej armii, bo przecież wielu wysiedlanych, żyjących tu od dwóch czy trzech pokoleń uważało się za stałych mieszkańców Prus. Prości ludzie zwykle nie zdawali sobie sprawy z konieczności załatwienia kwestii obywatelstwa i przez kilkadziesiąt lat nie było im to do niczego potrzebne.

W pierwszych miesiącach wysiedlono około 26 tysięcy ludzi, głównie robotników rolnych i rzemieślników. W ciągu kolejnych pięciu lat liczba wysiedlonych przekroczyła 30 tysięcy osób.

Jak podają raporty pruskiej żandarmerii w prowincji górnośląskiej w roku 1886 wysiedlano około tysiąca osób na kwartał.

Wśród argumentów, jakich używano dla uzasadnienia akcji była troska o wysokość płac w prowincji górnośląskiej. Stawki mieli ponoć zaniżać polscy tańsi robotnicy. Efekty ekonomiczne akcji nie dały na siebie długo czekać. Po wysiedleniach płace na Śląsku spadły jeszcze niżej.

Zobacz także

2022-10-09, godz. 08:21 Bunt Żeligowskiego Rankiem 8 października 1920 roku dowodzona przez generała Lucjana Żeligowskiego dywizja wyruszyła na Wilno pozorując bunt wobec dowództwa polskich sił … » więcej 2022-10-08, godz. 07:20 Emigracyjny rząd w Opolu 367 lat temu, w początkach października 1655 roku w toku wojny polsko-szwedzkiej na kilkanaście dni Opole, leżące wówczas w granicach cesarstwa austriackiego… » więcej 2022-10-02, godz. 08:20 Finał Powstania Warszawskiego Dziś przypada 77 rocznica podpisania przez dowództwo Armii Krajowej aktu honorowej kapitulacji Powstania Warszawskiego. Pytania o sens powstania warszawskiego… » więcej 2022-10-01, godz. 07:20 Pod sowieckim butem 83 lata temu brytyjski premier Winston Churchil w radiowym przemówieniu zracjonalizował sowiecką napaść na Polskę tym samym pozostawiając sobie furtkę… » więcej 2022-09-25, godz. 07:20 Polski ewenement Pojutrze we wtorek 27 września przypada 83 rocznica powstania fenomenu na skalę światową czyli Polskiego Państwa Podziemnego. » więcej 2022-09-24, godz. 19:43 Podróże kształcą I oto nadszedł wieczór i poranek dnia pierwszego roku tysiąc czterysta pierwszego od zakończenia wielkiej hidżry proroka Mahometa z Mekki do Medyny. » więcej 2022-09-18, godz. 08:26 Skok do bitwy Wczoraj minęła 78 rocznica rozpoczęcia operacji Market Garden, największej w dziejach wojen operacji powietrzno-desantowej, w której wzięła udział polska… » więcej 2022-09-17, godz. 07:22 Nóż w plecy 83 lata temu – 17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny zaatakowały II Rzeczpospolitą, która już od blisko trzech tygodni prowadziła… » więcej 2022-09-11, godz. 08:20 Odsiecz Jutro przypada 339 rocznica tzw. Odsieczy wiedeńskiej czyli bitwy, w której dowodzone przez polskiego króla Jana III Sobieskiego wojska chrześcijańskiej koalicji… » więcej 2022-09-10, godz. 07:21 Zwycięstwo pod Orszą Przedwczoraj minęła 506 rocznica bitwy pod Orszą – wielkiego zwycięstwa militarnego, które dość wyjątkowo zostało w pewnym stopniu wykorzystane także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »