Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Koniec komunizmu?
2022-06-04, 07:20 Autor: Bolesław Bezeg

Koniec komunizmu?

Ulotka wyborcza z 1989 r.
Ulotka wyborcza z 1989 r.
To było już 33 lata temu, a ciągle wydaje mi się, że niedawno, że dopiero co. Proszę państwa 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm – komunikat takiej treści wypowiadany przez aktorkę Joannę Szczepkowską emitowała w kilka dni po pamiętnych wyborach publiczna telewizja.
Z Historycznego Punktu Widzenia 4 czerwca 2022
Przypomnijmy, że dokładnie 33 lata temu 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej w miarę uczciwe wybory do tzw. Sejmu Kontraktowego.

Na czym ta kontraktowość polegała? Ano na tym, że gdzieś pomiędzy naradą w Magdalence, a obradami okrągłego stołu zawarto coś w rodzaju kontraktu mówiącego, iż 4 czerwca 1989 r. odbędą się wybory do Parlamentu, w których 35 proc. miejsc będzie udostępnionych do obsadzenia w drodze demokratycznych wyborów.

Reszta miała być obsadzona przez dotychczasowe władze swoimi ludźmi po staremu. Czyli jak zwykle o tym kto może startować decydowały władze Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jak zwykle też PZPR nie prowadziła żadnej większej kampanii wyborczej. Kampanie taką prowadziła natomiast strona Solidarnościowa skupiona wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.

Dziwna to była kampania. Gdy się tylko gdzieś pojawił plakat z logo „Solidarności” zaraz go ktoś zdejmował, ale nie zdejmowała go milicja czy jacyś komuniści, lecz zwolennicy „Solidarności” po latach stanu wojennego wygłodzeni wszelkich solidarnościowych druków. Każdy chciał mieć plakat ze znaczkiem Solidarności na pamiątkę.

Potem przyszedł dzień głosowania – 33 lata temu 4 czerwca była niedziela, mój kolega z harcerstwa Janusz zwany Filipem ubrał się w elegancki garnitur i poszedł pełnić misję męża zaufania Komitetu Obywatelskiego w lokalu wyborczym. Wszyscy mu tego zaszczytu zazdrościliśmy, a jednocześnie zastanawialiśmy się czy go do lokalu wyborczego wpuszczą, ale wpuścili i mógł stwierdzić, że wybory odbywały się uczciwie.

Nikt się tego nie spodziewał, ale odstąpione Solidarności 35 proc. miejsc w Sejmie zajęli wyłącznie kandydaci Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, czyli ci co mieli, według zawartego z władzą kontraktu. Stąd nazwa Sejm Kontraktowy.

Gdy obliczono już wyniki i ogłoszono wyniki w telewizji pojawił się wspomniany na początku komunikat Joanny Szczepkowskiej, że 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm. Wtedy w to wierzyliśmy.

Z historycznego punktu widzenia widzimy jednak, że były w tym komunikacie co najmniej dwie informacje nieprawdziwe. Po pierwsze skończył się nie komunizm, a monopol na legalną działalność polityczną, jaki dotychczas miały ugrupowania zainstalowane w PRL przez sowieckich przyjaciół.

Trudno mówić, że skończył się komunizm, bo takowego nigdy w Polsce nie było, zresztą bardzo dobrze, że go nie było. Był natomiast oparty na militarnej sile sąsiedniego mocarstwa ustrój autorytarny, nawiązujący do ideologii lewicowej. Jego aparatczycy sami mówili o sobie, że budują socjalizm, nie żaden komunizm.

Druga nieprawda w komunikacie Bogu ducha winnej Joanny Szczepkowskiej polegała na tym, że czas pokazał, iż poprzedni ustrój wcale się w Polsce nie skończył. Że jego beneficjenci mieli się dobrze i już wkrótce zaczęli wygrywać w legalnych wyborach.

Powstał jednak pewien wyłom w partyjnym monolicie i rocznicę tego wydarzenia warto obchodzić.

Zobacz także

2022-05-29, godz. 08:20 Wesoła Święta 83 lata temu - 29 maja 1939 roku - w Rzymie zmarła polska święta Urszula Ledóchowska założycielka zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Była… » więcej 2022-05-28, godz. 07:25 Bolko V Husyta Jutro przypada 562 rocznica śmierci księcia opolskiego Bolka V Wołoszka – jednego z najbarwniejszych przedstawicieli dynastii Piastów śląskich. » więcej 2022-05-22, godz. 08:20 Sługa Boży ze Szczepanowic Jutro przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci pochodzącego z będącej dziś częścią Opola wsi Szczepanowice sługi bożego Teodora Sąsali. » więcej 2022-05-21, godz. 07:20 Pierwsi polscy amanci Jak mawiał wódz rewolucji październikowej Włodzimierz Lenin „Kino jest najważniejszą ze sztuk” i tu akurat ze swej rewolucyjnej perspektywy miał ra… » więcej 2022-05-15, godz. 08:20 Intronizator-publicysta Jutro przypada 365 rocznica męczeńskiej śmierci autora jednego z najważniejszych tekstów w dziejach polskiego chrześcijaństwa. Mam tu na myśli świętego… » więcej 2022-05-14, godz. 07:20 Obrońca Mafekingu W najbliższy wtorek obchodzić będziemy 120 rocznica zakończenia oblężenia Mafeking położonego w pobliżu północnej granicy Republiki Południowej Afryki… » więcej 2022-05-08, godz. 08:20 Władysław i Wstydliwy 768 lat temu - 8 maja 1254 roku w Krakowie odbyły się pierwsze po kanonizacji świętego Stanisława uroczystości ku jego czci. Stały się one okazją do zorganizowania… » więcej 2022-05-07, godz. 07:20 Zbrodnie Armii Ludowej W tym tygodniu minęła 78 rocznica zbrodni dokonanej na żołnierzach Armii Krajowej przez oddział tzw. Armii Ludowej. » więcej 2022-05-03, godz. 08:20 Ślaskie zrywy 101 lat temu wybuchło trzecie powstanie śląskie. Tym razem przywódcy polskiej konspiracji nie zaniedbali żadnej sfery przygotowań. » więcej 2022-05-01, godz. 08:20 Nie idę na pochód Szanowni Słuchacze, mam dla Państwa dobrą wiadomość! Otóż dziś pierwszy maja, dzień wolny od pracy i możecie spędzić go tak jak zechcecie. Jeszcze… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »