Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Władysław i Wstydliwy
2022-05-08, 08:20 Autor: Bolesław Bezeg

Władysław i Wstydliwy

Epitafium pamiatkowe Władysława Opolskiego w kościele w Rudach Raciborskich. Fot. Wikipedia
Epitafium pamiatkowe Władysława Opolskiego w kościele w Rudach Raciborskich. Fot. Wikipedia
768 lat temu - 8 maja 1254 roku w Krakowie odbyły się pierwsze po kanonizacji świętego Stanisława uroczystości ku jego czci. Stały się one okazją do zorganizowania zjazdu członków dynastii Piastów. W obu wydarzeniach wziął udział książę opolski Władysław I.
Z Historycznego Punktu Widzenia 8 maja 2022
Niewątpliwie przeprowadzona we wrześniu 1253 roku w Rzymie kanonizacja świętego Stanisława była wielkim sukcesem ówczesnego krakowskiego władcy Bolesława Wstydliwego. Dla podniesienia rangi uroczystości, ale przede wszystkim dla celebrowania tego wielkiego sukcesu dyplomatycznego Bolesław Wstydliwy zaprosił na pierwsze wspomnienie nowego świętego swoich piastowskich kuzynów.

Warto tu przypomnieć, że w owym czasie Polska znajdowała się w tzw. Okresie rozbicia dzielnicowego, a w myśl tzw. Testamentu Bolesława Krzywoustego zwierzchnikiem wszystkich piastowskich książąt miał być senior rodu zasiadający na krakowskim tronie.

Wielu Piastowiczów nie mogło się pogodzić z faktem, iż seniorem jest nie potrafiący wyzwolić się spod wpływu najpierw matki, a potem żony Bolesław Wstydliwy. Wielu dobrze pamiętało, iż w czasie pamiętnego najazdu Mongołów w 1241 roku wraz z żoną uciekł na Węgry.

Kilkanaście lat później także mający królewskie aspiracje książę opolski Władysław I wejdzie w otwarty konflikt z Bolesławem Wstydliwym. Teraz jednak pozostawał on jednym z najbliższych sojuszników krakowskiego księcia. Trwały bowiem najlepsze lata Bolesława Wstydliwego, który ustanawiając książęcy monopol nad odkrytymi w Bochni złożami soli zapewnił sobie regularne wpływy do budżetu i stać go było na prowadzenie aktywnej polityki międzynarodowej.

Latem 1253 roku obaj władcy wspólnie najechali na księstwo Opawskie jako sojusznicy Węgrów atakujących w tym czasie Austrię będącą wówczas pod władaniem Czech. W czasie tej wyprawy podjęli oblężenie Opawy i Głubczyc, ale bez większych skutków.

Słabe wyniki wojennej wyprawy osłodził księciu sukces rzymskich postulatorów kanonizacji biskupa Stanisława, co także pociągnęło za sobą spore koszty, ale ogromnie wzmocniło autorytet krakowskiego księcia. Nic też dziwnego, że książęta piastowscy ze Śląska i innych dzielnic skwapliwie wyruszyli na krakowskie uroczystości.

Zobacz także

2022-09-04, godz. 08:20 Bitwa nad Bzurą 83 lata temu polska armia toczyła zdecydowanie nierówną walkę z armią niemieckiej III Rzeszy. Tak nauczono nas myśleć przez ostatnie 75 lat. Faktycznie… » więcej 2022-09-03, godz. 07:20 Okręt szkolny Niewątpliwie budowa portu w Gdyni była jednym z największych sukcesów II Rzeczpospolitej. Wiązało się to oczywiście z kolejnymi sukcesami, bo jak port… » więcej 2022-08-28, godz. 08:20 Co to jest polskość? Wczoraj próbowałem zarysować tak pięknie nam podsycaną przez opozycję wojnę polsko-polską, w której jedną ze stron stanowią wyznawcy poglądu, że polskość… » więcej 2022-08-27, godz. 07:20 Wojna polsko-polska Wydawało się, że krwawa wojna na Ukrainie powinna wygasić odwieczne polsko-polskie wojenki, ale jeżeli w ogóle takie zjawisko wystąpiło, to na bardzo … » więcej 2022-08-21, godz. 08:20 Męczennicy z Poznania W najbliższą środę przypada wspomnienie liturgiczne oraz 80 rocznica egzekucji na gilotynie w niemieckim więzieniu tzw. błogosławionej Poznańskiej Piątki… » więcej 2022-08-20, godz. 07:20 Wyprawy na Wieletów 1027 lat temu - w sierpniu 995 roku książę Polan Bolesław zwany Chrobrym wspólnie z cesarzem niemieckim Ottonem III wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko… » więcej 2022-08-15, godz. 08:20 Wywiad najważniejszy Dziś przypada sto druga rocznica bitwy warszawskiej, która przeszła do polskiej historii jako cud nad Wisłą. Było to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko… » więcej 2022-08-14, godz. 08:20 Koniec Barszczan Wczoraj minęła 250 rocznica kapitulacji Jasnej Góry co było równoznaczne z zakończeniem ostatnich walk w obronie Konfederacji Barskiej. » więcej 2022-08-13, godz. 07:20 Przeciwko zagładzie Żydów Dwa dni temu minęła rocznica szczególna, zadająca kłam oszczerczym zarzutom jakie stawiane są Polakom na arenie międzynarodowej o rzekomej bierności wobec… » więcej 2022-08-07, godz. 08:20 Mistyczka z Wrocławia Dziś przypada 80 rocznica dnia, w którym po raz ostatni widziano żywą świętą Edytę Stein. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »