Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Petlury misja nieudana
2022-04-23, 07:46 Autor: Bolesław Bezeg

Petlury misja nieudana

Symon Petlura i Mychajło Hruszewski podczas ogłoszenia III Uniwersału Ukraińskiej Centralnej Rady – proklamacji Ukraińskiej Republiki Ludowej. Kijów, 20 listopada 1917 r. Fot. Wikimedia Commons/autor nieznany, Domena publiczna
Symon Petlura i Mychajło Hruszewski podczas ogłoszenia III Uniwersału Ukraińskiej Centralnej Rady – proklamacji Ukraińskiej Republiki Ludowej. Kijów, 20 listopada 1917 r. Fot. Wikimedia Commons/autor nieznany, Domena publiczna
Wczoraj minęła 102 rocznica zawarcia przez rząd polski umowy politycznej z reprezentującym Ukraińską Republikę Ludową Symonem Petlurą otwierając ostatni w dotychczasowych dziejach epizod polsko-ukraińskiego braterstwa broni.
Z Historycznego Punktu Widzenia 23 kwietnia 2022
O Ukrainie zaczęto mówić w końcówce XVI wieku, wcześniej była to Ruś, a jej mieszkańcy byli poddanymi Rzeczypospolitej. Pod koniec XVI wieku wykształciła się ni to klasa społeczna, ni to narodowość, ni to bractwo, ni to związek zawodowy, który stał się zaczynem trwających do dziś ukraińskich perturbacji.

Mówię tu oczywiście o kozakach. To ich etos sprawił, że ludność zamieszkująca Ukrainę poczuła odrębność narodową od pozostałych części Rusi, z których wykształciło się państwo moskiewskie, a potem Rosja i całkiem już niedawno Białoruś.

Stosunkowa historyczna młodość ukraińskiej narodowości a zwłaszcza ukraińskiej państwowości sprawia, że Rosjanie w walce propagandowej posługują się argumentem, iż Ukraina jest państwem sztucznym bez historycznych tradycji.

Cóż, gdyby to był uprawniony argument do zniszczenia państwa narodu kształtującego się od 400 lat, to co można by powiedzieć o powstałym 200 lat temu narodzie amerykańskim?
W okresie wspomnianych 400 lat stosunki polsko-kozackie, a potem polsko-ukraińskie układały się różnie.

Pomijając fakt, iż przez dwa wieki kozacy chętnie zaciągali się do polskiej armii i stanowili często jej ważne i bitne ogniwo, to poza tym z kozakami przeważnie walczyliśmy o utrzymanie polskiego panowania i dorobku polskiej kultury na Ukrainie. Ale były też okresy jednomyślnej współpracy. Krótkie, ale były.

Jednym z takich wartościowych momentów w naszej wspólnej historii była epopeja Ukraińskiej Republiki Ludowej i jej wodza Symona Petlury. Urodził się w roku 1879 w Połtawie w rodzinie o kozackich tradycjach. Uczył się na duchownego, pracował jako dziennikarz, potem został rewolucjonistą i samorządowcem. Od wybuchu rewolucji bolszewickiej w 1917 roku zaangażował się w działalność organizacji dążących do utworzenia niepodległej Ukrainy.

W listopadzie 1918 roku wzniecił na Ukrainie powstanie przeciwko ustanowionemu tam przez Niemców Hetmanatowi Pawła Skoropadskiego. W grudniu powstańcy zdobyli kijów i na nowo powołali Ukraińską Republikę Ludową, a jej wodzem naczelnym został Petlura. Wkrótce na teren Ukrainy wkroczyła Armia Czerwona zmuszając ukraiński rząd do ewakuacji z Kijowa na Zachód.

W lutym 1919 roku Petlura objął funkcję prezesa Dyrektoriatu Ukraińskiej Republiki Ludowej. Sprawował władzę w pasie części Wołynia i Podola pomiędzy wojskami polskimi i bolszewickimi. Dzięki temu w pewnym momencie front wojny polsko-bolszewickiej przebiegał tylko przez terytorium dzisiejszej Białorusi.

W sierpniu 1919 roku Polska zawarła rozejm z Ukrainą Petlury i rozpoczęły się negocjacje polityczne. Zakończyły się one zawarciem traktatu granicznego i sojuszu z 21 kwietnia 1920 r., którego efektem była wspólna polsko-ukraińska ofensywa na Kijów, który po zdobyciu przekazano administracji ukraińskiej.

Niestety bolszewicka ofensywa roku 1920 zmiotła zaprzyjaźnione z Polską państwo ukraińskie, a zatrzymała ją dopiero bitwa pod Warszawą. W efekcie wymuszonego na Polsce przez aliantów pokoju ryskiego armia Petlury została przez Polaków internowana.

Sam Petlura początkowo ukrywał się w Polsce, ale po dojściu do władzy endecko-ludowej koalicji musiał wyjechać z naszego kraju. Przebywał kolejno w Budapeszcie, Wiedniu, Genewie i Paryżu. W Tym ostatnim mieście został zamordowany w maju 1926 roku.

Był to ostateczny koniec szans na realizację wizji Józefa Piłsudskiego dążącego do utworzenia federacji państw powstałych na obszarze I Rzeczypospolitej. Wraz z Petlurą umarło polsko-ukraińskie braterstwo broni.

Już kilkanaście lat później ukraińscy politycy tłumaczyli ukraińskim chłopom po wsiach dlaczego dla bezpieczeństwa przyszłej niepodległej Ukrainy należy zamordować wszystkich Polaków.

Zobacz także

2021-11-13, godz. 07:20 Ministerstwo Ziem Odzyskanych Dziś przypada 70 rocznica powołania przez władze Polski Ludowej Ministerstwa Ziem Odzyskanych. » więcej 2021-11-11, godz. 07:22 Jak obchodzić 11 listopada Nieraz w mediach czy od znajomych słyszałem, że Polacy nie potrafią się cieszyć radosnym przecież świętem niepodległości. Każe nam się brać wzór… » więcej 2021-11-07, godz. 08:20 Przesuwanie akcentów Pojutrze przypada 32 rocznica tzw. „runięcia” muru berlińskiego i zapewne jak co roku przez cały dzień w serwisach informacyjnych świat będzie epatowany… » więcej 2021-11-06, godz. 07:25 Akt 5 listopada Wczoraj minęła 105 rocznica wydarzenia, które okazało się milowym krokiem na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. 5 listopada 1916 roku w… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Sowiecki raj Jutro przypada 82 rocznica włączenia tzw. Zachodniej Białorusi do Związku Sowieckiego. » więcej 2021-10-31, godz. 08:24 Państwowa kradzież dóbr Wczoraj minęła 211 rocznica wydania przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III edyktu sekularyzacyjnego. » więcej 2021-10-30, godz. 07:22 Wyzwoliciele Bredy Wczoraj minęła 77 rocznica wyzwolenie spod niemieckiej okupacji przez 1 Dywizję Pancerną Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie holenderskiego miasta Breda. » więcej 2021-10-24, godz. 08:20 Królestwo reaktywacja 974 lata temu – w roku 1047 polski władca Kazimierz Odnowiciel ponownie przyłączył Śląsk do Polski. Za pierwszym razem prawdopodobnie przyłączony został… » więcej 2021-10-23, godz. 07:24 Nosiciel honoru Polaków W upływającym tygodniu minęła 208 rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego. Była to postać wyjątkowa nawet na tle licznego grona wyjątkowych postaci… » więcej 2021-10-17, godz. 08:22 Kto go naprawdę zabił? Pojutrze przypada 37 rocznica porwania błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Im więcej czytamy na temat jego męczeństwa, tym silniej dociera do nas… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »