Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Wielkanocna koronacja
2022-04-17, 08:26 Autor: Bolesław Bezeg

Wielkanocna koronacja

Jan Matejko: Bolesław Chrobry w Kijowie
Jan Matejko: Bolesław Chrobry w Kijowie
Wielkanoc to dzień, w którym na przestrzeni dziejów możni tego świata lubili wyznaczać termin ważnych wydarzeń. Całkiem sporo koronacji miało miejsce właśnie w Wielkanoc, począwszy od pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego.
Z Historycznego Punktu Widzenia 17 kwietnia 2022
Choć wielu historyków chciało by widzieć moment pierwszej polskiej koronacji w tym momencie odbywającego się wiosną 1000 roku w Gnieźnie słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego, w którym cesarz Otton III włożył na głowę gospodarza swój cesarski diadem, to jednak prawdziwa koronacja Bolesława Chrobrego miała miejsce w Wielkanoc roku 1025 czyli 997 lat temu.

W istocie na prawdziwą koronację przyszło Bolesławowi Chrobremu czekać od Zjazdu Gnieźnieńskiego całe 25 lat. W Wielkanoc 18 kwietnia 1025 roku w chwili kiedy bolesławowe skronie zwieńczyła królewska korona zapewne przez jego umysł przebiegły wszystkie te burzliwe wydarzenia, których był świadkiem.

A więc uśmiechy i pocałunki przyjaźni z marzącym o uniwersalistycznej Europie cesarzem Ottonem, otrzymane od niego prezenty: kopia włóczni świętego Maurycego, gwóźdź, którym przybito do Krzyża Jezusa, tytuły przyjaciela cesarstwa i cesarskiego brata, jakimi zwykł określać go Otton III. A potem przedwczesna śmierć Ottona i morderstwo wyznaczonego przez cesarza na jego następcę margrabiego Miśni Ekkeharda.

Zamach na życie Bolesława gdy opuszczał zjazd w Merseburgu. Szesnaście lat ciężkich wojen z cesarzem Henrykiem II, które przyszło przypłacić utratą Pomorza Zachodniego i w końcu wojna na dwa fronty gdy Niemcy sprzymierzyli się z Rusią. Przejściowe rządy w czeskiej Pradze, wbijanie słupów granicznych w Łabę gdy przyłączył do Polski Miśnię i Łużyce. W końcu pokój z Niemcami i wyprawa odwetowa na Kijów.

Z wszystkim sobie poradził, ocalił trzon odziedziczonego po ojcu państwa, ale ciągle nie miał szansy na królewską koronę, której papież bez zgody cesarza poświęcić się nie ośmielił. I wreszcie pojawiła się szansa.

13 lipca 1024 roku zacięty wróg Bolesława i wszystkich Słowian cesarz Henryk II zmarł podczas pobytu w Rzymie. Nieco wcześniej zmarł papież Benedykt VIII gdy tylko wybrano nowego biskupa Rzymu pojawili się u niego Bolesławowi posłańcy z koroną do poświęcenia. Papież Jan XIX koronę poświęcił i w Wielkanoc roku 1025 w gnieźnieńskiej katedrze arcybiskup Hipolit włożył ją na głowę Bolesława.

Był to moment przełomowy w całej historii Polski, która z księstwa na krańcach chrześcijańskiej Europy stała się królestwem, równym innym europejskim monarchiom. Było to potwierdzenie suwerenności państwa. Niestety nie długo Bolesław Chrobry cieszył się koroną, bo już 17 czerwca czyli w 60 dni po koronacji zmarł w słusznym jak na owe czasy wieku 58 lat.

Zobacz także

2022-09-04, godz. 08:20 Bitwa nad Bzurą 83 lata temu polska armia toczyła zdecydowanie nierówną walkę z armią niemieckiej III Rzeszy. Tak nauczono nas myśleć przez ostatnie 75 lat. Faktycznie… » więcej 2022-09-03, godz. 07:20 Okręt szkolny Niewątpliwie budowa portu w Gdyni była jednym z największych sukcesów II Rzeczpospolitej. Wiązało się to oczywiście z kolejnymi sukcesami, bo jak port… » więcej 2022-08-28, godz. 08:20 Co to jest polskość? Wczoraj próbowałem zarysować tak pięknie nam podsycaną przez opozycję wojnę polsko-polską, w której jedną ze stron stanowią wyznawcy poglądu, że polskość… » więcej 2022-08-27, godz. 07:20 Wojna polsko-polska Wydawało się, że krwawa wojna na Ukrainie powinna wygasić odwieczne polsko-polskie wojenki, ale jeżeli w ogóle takie zjawisko wystąpiło, to na bardzo … » więcej 2022-08-21, godz. 08:20 Męczennicy z Poznania W najbliższą środę przypada wspomnienie liturgiczne oraz 80 rocznica egzekucji na gilotynie w niemieckim więzieniu tzw. błogosławionej Poznańskiej Piątki… » więcej 2022-08-20, godz. 07:20 Wyprawy na Wieletów 1027 lat temu - w sierpniu 995 roku książę Polan Bolesław zwany Chrobrym wspólnie z cesarzem niemieckim Ottonem III wyruszył na wyprawę wojenną przeciwko… » więcej 2022-08-15, godz. 08:20 Wywiad najważniejszy Dziś przypada sto druga rocznica bitwy warszawskiej, która przeszła do polskiej historii jako cud nad Wisłą. Było to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko… » więcej 2022-08-14, godz. 08:20 Koniec Barszczan Wczoraj minęła 250 rocznica kapitulacji Jasnej Góry co było równoznaczne z zakończeniem ostatnich walk w obronie Konfederacji Barskiej. » więcej 2022-08-13, godz. 07:20 Przeciwko zagładzie Żydów Dwa dni temu minęła rocznica szczególna, zadająca kłam oszczerczym zarzutom jakie stawiane są Polakom na arenie międzynarodowej o rzekomej bierności wobec… » więcej 2022-08-07, godz. 08:20 Mistyczka z Wrocławia Dziś przypada 80 rocznica dnia, w którym po raz ostatni widziano żywą świętą Edytę Stein. » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »