Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Zamiast Czechosłowacji Afganistan
2022-03-05, 08:21 Autor: Bolesław Bezeg

Zamiast Czechosłowacji Afganistan

Z Historycznego Punktu Widzenia 5 marca 2022
Z Historycznego Punktu Widzenia 5 marca 2022
Jeszcze dwa tygodnie temu choć niepokoiły nas butne wypowiedzi rosyjskiego prezydenta, to jednak nie dowierzaliśmy, że za naszą wschodnią granicą może dojść do wojny, a jeśli już dopuszczaliśmy taką myśl, to wyobrażaliśmy sobie jakieś działania w zbuntowanych republikach na ograniczoną skalę. Dzisiaj nikt już nie ma wątpliwości, że Rosja napadła na Ukrainę i jest to wojna na niespotykaną od ćwierć wieku w Europie skalę.
Z Historycznego Punktu Widzenia 5 marca 2022
Największa i prawdopodobnie najgroźniejsza armia w Europie w ciągu tygodnia inwazji na Ukrainę straciła więcej żołnierzy i sprzętu niż podczas całej pierwszej wojny w Czeczenii. I trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że po ukraińskiej armii, która osiem lat temu zaprezentowała bardzo słaby poziom, nikt się nie spodziewał tak skutecznej obrony.

Tymczasem Ukraiński rząd mimo swoich licznych wad, odrobił rzetelnie lekcję z przed 8 lat i dzisiejsza armia ukraińska to zupełnie inna armia niż 8 lat temu. To zaskoczenie dla wielu, ale największe dla rosyjskiego prezydenta, który liczył, że w ciągu 48 godzin po rozpoczęciu wojny doprowadzi do zainstalowania w Kijowie podległego sobie rządu i prezydenta. A tu zaskoczenie, Ukraińcy nie chcą innego rządu i prezydenta.

Mimo przeznaczenia do ukraińskiej operacji połowy z całej lądowej armii Federacji Rosyjskiej, okazało się, że sposób użycia jednostek i ich rozproszenie na wielu kierunkach przyniosły liczne lokalne porażki. Niestety wojna jeszcze się nie skończyła, a jednostki rosyjskiego drugiego rzutu są znacznie lepsze od użytych w rzucie pierwszym dywizji ściągniętych w tym celu z Syberii.

Szukając historycznych analogii dochodzimy do wniosku, że najprawdopodobniej rosyjski prezydent uważał, iż atak na Ukrainę skończy się podobnie jak inwazja Układu Warszawskiego w 1968 r. na Czechosłowację. Tymczasem wygląda na to, że zanosi się na drugą Czeczenię lub Afganistan.

W dwóch wojnach czeczeńskich Rosja straciła 11 tysięcy, a Czeczenia 35 tysięcy zabitych.
W Afganistanie przez dziewięć lat walk Rosjanie stracili ponad 9 tys. zabitych, a dalszych prawie 6 tysięcy żołnierzy zmarło z rozmaitych chorób. Ale straty Afgańczyków wraz z ludnością cywilną oblicza się na ponad 3 miliony osób.

Zmiana sposobu prowadzenia wojny przez rosyjskich najeźdźców dokonana po tygodniu od napaści na Ukrainę, wskazuje, że rosyjskie dowództwo zaczęło liczyć na wynik podobny do czeczeńskiego, ale poziom zmotywowania ukraińskich obrońców oraz nasycenie ich jednostek nowoczesnymi środkami walki sprawi zapewne, że będziemy mieli raczej powtórkę z Afganistanu. Mam tu na myśli wynik wojny czyli scenariusz, w którym Rosja choć opanuje teren, ale nigdy nie osiągnie zwycięstwa, bo Ukraińscy bojownicy będą prowadzić latami skuteczną walkę partyzancką.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że Rosjanie gdy już zaczynają prawdziwą wojnę, to nie liczą się z ofiarami cywilnymi, które w Czeczenii i Afganistanie osiągnęły poziom bez przesady określany ludobójstwem. Miejmy nadzieję, że atakując kraj ze strefy, jak to sami określają, "Ruskiego Mira", może okażą sumienie...

Zobacz także

2022-04-30, godz. 07:26 Święty Papież Trzy dni temu – w minioną środę obchodziliśmy ósmą rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 roku odbyła się w Watykanie msza kanonizacyjna… » więcej 2022-04-24, godz. 08:25 Wielki Kazimierz Jutro przypada 689 rocznica koronacji na króla Polski królewicza Kazimierza, który przeszedł do historii z przydomkiem Wielki. Odbyło się to 25 kwietnia… » więcej 2022-04-23, godz. 07:46 Petlury misja nieudana Wczoraj minęła 102 rocznica zawarcia przez rząd polski umowy politycznej z reprezentującym Ukraińską Republikę Ludową Symonem Petlurą otwierając ostatni… » więcej 2022-04-18, godz. 08:25 Monarchia czy republika? W początkach XX wieku, a więc stosunkowo niedawno bo ledwie 104 lata temu, kiedy rozważano odzyskanie przez Polskę niepodległości, dla większości stronnictw… » więcej 2022-04-17, godz. 08:26 Wielkanocna koronacja Wielkanoc to dzień, w którym na przestrzeni dziejów możni tego świata lubili wyznaczać termin ważnych wydarzeń. Całkiem sporo koronacji miało miejsce… » więcej 2022-04-16, godz. 07:22 Jak zawrócić z drogi do Emaus Dziś Wielka Sobota – jedyny dzień w roku, podczas którego w Kościele Katolickim nie odprawia się mszy, a jedynie krótkie nabożeństwa święcenia pok… » więcej 2022-04-10, godz. 08:20 Decydujące starcie 281 lat temu 10 kwietnia 1741 roku obok wsi Małujowice niedaleko Brzegu doszło do bitwy, w której Prusacy pokonali armię austriacką. W efekcie Śląsk przeszedł… » więcej 2022-04-09, godz. 07:20 Gdzie ta bitwa? 781 lat temu 9 kwietnia 1241 roku na Śląsku doszło do największej bitwy podczas pierwszego mongolskiego najazdu na Polskę, znanej w historii jako bitwa pod… » więcej 2022-04-03, godz. 08:25 Towarzysze Karola IV Pojutrze przypada 667 rocznica koronacji cesarskiej Karola IV Luksemburskiego. W uroczystości tej wziął udział m.in. opolski książę Bolesław Pierworod… » więcej 2022-04-02, godz. 07:20 Pamięć serca Dziś mija 17 lat od 2 kwietnia 2005 roku, kiedy świat przeżywał odejście świętego papieża Jana Pawła II. » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »